Chlamydia pneumoniae a arytmia serca

4 odpowiedzi
dzień dobry ,bardzo prosze o pomoc ,od miesiaca choruje na zapalenie oskrzeli cały czas mam napadowy kaszel, lekarz przepisał mi antybiotyk unidox solutab,niestety całkowicie nie pomogło,osłuchowo sa jeszcze zmiany na oskrzelach ,rtg klatki jest dobre nie ma zmian ogniskowych na plucach, nastepnie lekarz przepisal mi sumamed po 2 tabletce dostałam nad ranem arytmi serca, byla intensywna i ciezko to zniosłam srednio co 12-15 uderzen serca nastepował przeskok i dodatkowy skurcz, trwalo to kilka godzin..ekg wyszło w normie. nie biore zadnych lekow na arytmie gdyz lekarz powiedzial mi ze tej arytmi nie leczy sie farmakologicznie,od czasu do czasu miewam takie pojedyncze napady arytmi ale nigdy nie byla tak ciagla i nie trwala non-stop pare godzin ,kilka lat temu mialam załozony holter,gdyz sporadycznie miewam dodatkowe skurcze wyszło mi 23 pojedynczych nadkomorowych czestoskurczy 12 tachykardii 1 przedwczesne pobudzenie komorowe, nie wiem jak mam wyleczyc ta Chlamydia pneumoniae jak antybiotyki powoduja u mnie niemiarowosc serca, czy powinnam brac antybiotyki w zastrzykach i czy zglosic sie do kardiologa aby rozpocząć leczenie pod okiem kardiologa ? ,boje sie ze moge sobie zaszkodzic bardzo dziekuje za odpowiedz
Dzień Dobry,
Myślę, że powinna się Pani/Pan zgłosić do kardiologa w celu diagnostyki tych arytmii.

U osób ze skłonnością do arytmii różne okoliczności mogą mieć niekorzystny wpływ na ich występowanie. Arytmia mogła nasilić się po lekach, ale też bardzo prawdopodobne jest, że czynnikiem wpływającym na jej nasilenie był sam odczyn zapalny. Zaburzenia rytmu mogą też nasilać się w przypadku występowania gorączki, zwłaszcza gdy towarzyszą temu poty. Niemniej jeśli kołatania nie ustępują to należałoby zgłosić się do kardiologa, gdyż arytmia może też być przejawem zapalenia mięśnia sercowego.
Szanowna Pani, nie wiem, o jakich antybiotykach w zastrzykach Pani myśli. Droga podania (dożylnie/domięśniowo/doustnie) nie ma tu takiego znaczenia jak rodzaj leku. Kardiolog absolutnie nie jest lekarzem z wyboru, gdy idzie o leczenie infekcji oskrzeli - to domena lekarza rodzinnego a w przypadku bardziej skomplikowanym (być może właśnie taki jest Pani przypadek) - specjalisty pulmonologa. Arytmia faktycznie może być objawem niepożądanym stosowania niektórych leków. W opisanej przez Panią sytuacji należałoby w pierwszej kolejności wrócić do lekarza, który zaordynował Sumamed, poinformować go o arytmii i zdać się na jego opinię, czy to działanie niepożądane jest na tyle niewinne, że może Pani dokończyć terapię tym lekiem (ostatnia, trzecia tabletka), czy też należy natychmiast zmienić lek. Odrębną sprawą jest ocena, czy dane leczenie okazało sie skuteczne.
Dzień dobry! Wśród działań niepożądanych wywoływanych przez Sumamed rzeczywiście znajduje się arytmia, występuje ona relatywnie rzadko, ale biorąc pod uwagę wcześniejszy wywiad zaburzeń rytmu serca nie można wykluczyć, że jest Pani osobą na nią podatną. Jeżeli w zapisie EKG nie stwierdzono nieprawidłowości, nie ma powodu do obaw, doznania były nieprzyjemne, ale niegroźne. Należy skonsultować się z pulmonologiem i włączyć lek z innej grupy. Z zaleceń kardiologicznych sugerowałabym wykonanie ECHO serca, jako badania wykluczającego strukturalną chorobę serca, mogącą być przyczyną arytmii.