Chciałbym zapytać jakie są metody badania iq u dorosłych chodzi mi o wszystkie możliwe testy i przed

4 odpowiedzi
Chciałbym zapytać jakie są metody badania iq u dorosłych chodzi mi o wszystkie możliwe testy i przedziały wiekowe w jakich mogą być wykonywane.
Najczęściej stosowane testy do pomiaru inteligencji
Skala Inteligencji Wechslera
Stosuje się ją zarówno wśród osób dorosłych jak i osób poniżej 18 r.ż. (wówczas używana jest wersja dla dzieci i młodzieży). Osoba podczas badania ma do wykonania 11 testów. Część z nich to tzw. zadania werbalne, podczas których badany będzie odpowiadał na pytania zadawane przez diagnostę. Może zostać np. poproszony o podanie definicji jakiegoś słowa, obliczenie równania matematycznego w pamięci lub wytłumaczenie pewnych sytuacji społecznych. Druga część badania to tzw. testy niewerbalne. Tutaj badany rozwiązuje zadania poprzez manipulację przedmiotami, które zostały przygotowane do testu. Może zostać np. poproszony o ułożenie klocków w konkretny wzór, uporządkowanie obrazków, tak aby tworzyły spójną logicznie historię lub wskazanie jakiego ważnego elementu może brakować na obrazku. Przy niektórych testach mierzony jest czas wykonania zadania.
Badanie trwa zazwyczaj około półtorej godziny. Wynikiem badania jest tzw. iloraz inteligencji, czemu towarzyszy opis, czyli odniesienie uzyskanego wyniku do średniej w populacji (np. poniżej/powyżej przeciętnej). Uzyskany wynik porównuje się z osobami w podobnym wieku.

Test Matryc Ravena
Test mierzy ogólny czynnik inteligencji, niezależny od doświadczenia osoby badanej (np. wykształcenia). Badany w teście otrzymuje tablice, na których przedstawione są wzory. Zadaniem osoby badanej jest rozpoznać relację lub zasadę pomiędzy wzorami, a następnie wybrać element, który prawidłowo uzupełniłby dany wzór.
Uzyskany wynik porównuje się z osobami o podobnym wieku.

Do pomiaru inteligencji stosowane są testy psychologiczne. Najczęściej stosowanym przez psychologów testem jest Skala Inteligencji Wechslera Dla Dorosłych – WAIS–R. WAIS-R(PL) składa się z sześciu testów słownych (Wiadomości, Powtarzanie Cyfr, Słownik, Arytmetyka, Rozumienie, Podobieństwa) oraz pięciu testów bezsłownych (Braki w Obrazkach, Porządkowanie Obrazków, Klocki, Układanki, Symbole Cyfr).
Również często do określenia poziomu inteligencji używany jest Test Matryc Ravena. Ocenia on przede wszystkim szybkość uczenia się, także jest bardzo cenny np. przy rekrutacji.
Chciałabym uzupełnić odpowiedzi 2 psychologów temat najczęściej używanych testów do pomiaru inteligencji o Skalę Inteligencji Stanford-Binet wersja 5, obecnie najbardziej aktualne narzędzie diagnostyczne w tym obszarze.
Najczęściej używane oraz obecnie najbardziej aktualne diagnostycznie testy do pomiaru inteligencji to Skala Inteligencji Stanford-Binet wersja 5. Kolejnym dość często stosowanym przez psychologów testem jest Skala Inteligencji Wechslera Dla Dorosłych – WAIS–R. WAIS-R(PL). Osoba podczas badania ma do wykonania 11 testów. Część z nich to tzw. zadania werbalne, podczas których badany będzie odpowiadał na pytania zadawane przez diagnostę.Druga część badania to tzw. testy niewerbalne. Tutaj badany rozwiązuje zadania poprzez manipulację przedmiotami, które zostały przygotowane do testu.