Chciałabym nauczyć się panować nad swoimi emocjami. Jestem w nowym związku, mieszkałam za granicą od

2 odpowiedzi
Chciałabym nauczyć się panować nad swoimi emocjami. Jestem w nowym związku, mieszkałam za granicą od grudnia ubiegłego roku. Mam córkę jeszcze z poprzedniego związku. Codzienność za granicą mnie przytłacza, cały czas siedzę w domu, sprzątam. Jestem bardzo wybuchowa osoba, nie kontroluje swoich emocji, nie myślę o konsekwencjach swoich czynów. Bardzo często kłótnie są o błahostki a ja potrafię od słowa do słowa zamienić je w awanturę. Podczas awantur padają przykre słowa których potem żałuję typu "nie jesteś ojcem mojego dziecka". Awantury w moim związku zniszczyły wszystko, nie potrafię rozmawiać z partnerem. Czuję się z tym wszystkim bardzo źle a przede wszystkim sama ze sobą. Mam strasznie zaniżona samoocene, partner wcześniej pokazywał, że podobam mu się jako kobieta ale po jednej z awantur podczas której powiedziałam mu właśnie, że nie jest ojcem mojego dziecka na miesiąc stał się dla mnie obojętny. Czuję się źle sama ze sobą, czuję się bezwartościowo, nie czuje się jak kobieta. Zapomniałam co to znaczy kochać. Wiem, że to wszystko wina mojego niepanowania nad emocjami. Jestem w trakcie spotkań z panią psycholog w Polsce i mam nadzieję, że uda mi się wyjść z tego dołka. Czy między spotkaniami z psycholog są jakieś sposoby na radzenie sobie z emocjami i podwyższenie własnej samooceny? I co najważniejsze, w jaki sposób mogę znów wzbudzić zaufanie u partnera.
Dzień dobry,
Pani zainteresowanie, jak sobie radzić pomiędzy sesjami z terapeutką, dobrze rokuje efektywności terapii. Proszę wspólnie z terapeutką zastanowić się jakie działania Pani może podjąć, żeby zatrzymać emocje, zanim wymkną się Pani spod kontroli. Dobrze działającym sposobem są regularne rozmowy z bliskimi o trudnościach - regularne, czyli niezależne od chwilowego (również dobrego) samopoczucia. Zachęcam Panią do podjęcia tego tematu na terapii. Pozdrawiam serdecznie. Katarzyna Zalewska

Dzień dobry, jednym ze sposobów pracy z własnymi emocjami jest prowadzenie dziennika uczuć i emocji. Zapisujemy w nim daną sytuację która wywołała w nas określone emocje, zapisujemy na jakim poziomie one były, następnie zapisujemy to jak byśmy chcieli się zachować w tej sytuacji, a następnie co możemy. tym kierunku zrobić. Według badań poziom odczuwania danej emocji po jej nazwaniu i uznaniu spada w porównaniu do chwili jej wystąpienia. Proszę spróbować prowadzić taki dziennik regularnie - wystarczy raz dziennie usiąść i zapisać najważniejsze wydarzenia z dnia. Dodatkowo jeśli Pani nie próbowała proszę spróbować treningów mindfulness. Skupienie na tu i teraz bardzo pomaga w okiełznaniu emocji. Pozdrawiam!