Bóle pleców podczas wykonywania ćwiczeń.

14 odpowiedzi
Od lat mam problem z bólem pleców, teraz doszedł problem z przeciążeniem mięśnia obszernego przyśrodkowego w lewej nodze. Owy mięsień jest bardziej rozwinięty od tego w prawej nodze. Plecy bolą mnie zawsze po prawej stronie, okolica lędźwi/miednicy/bioder i okolice łopatki.Podczas treningów nie odczuwam większego bólu, czuję tylko jak np. podczas unoszenia sztangi nad głowę, ruch łopatek/barków różnił się nieco od siebie przez co ciężar jest nierówno rozmieszczony mimo prawidłowego chwytu. To tylko przykład, bo w każdym ćwiczeniu wykonywanym oburącz jest ten sam efekt.

Kiedy robię przysiad, czuję jakby ciężar mojego ciała był nierówno rozłożony na nogi. W prawej nodze czuję jak napina się pośladek i mięśnie czworogłowe, w lewej przeciążony jest mięsień obszerny przyśrodkowy.
Kiedy jeżdżę na rowerze to samo, lewa noga i przeciążony mięsień obszerny przyśrodkowy. Potem jak chodzę to samo. Czasami myślę, że w końcu się zerwie.

Miałem 3 lata przerwy od ćwiczeń, aktualnie ćwiczę od 1 roku u siebie w domu na wolnych ciężarach (nie trenuję pleców i nie wykonuję przysiadów) i jeżdżę na rowerze.
Przez 3 lata przerwy dokuczał mi problem pleców tz. ból w okolicach prawej łopatki, lędźwi/miednicy/bioder. Dyskomfort występował podczas schylania się lub długiego siedzenia, czasami nie mogłem usiąść, jak już usiadłem to nie mogłem się wyprostować.

Byłem na RTG kręgosłupa, ale lekarz ortopeda nie stwierdził żadnych wad.
Zrobiłem RTG bioder, także żadnych wad.
USG lewego kolana (tego z przeciążonym mięśniem), nic nie wyszło.
MRI kręgosłupa piersiowego jeszcze nie skonsultowane z ortopedą (wizyta na początku lipca).
MRI kręgosłupa lędźwiowego mam umówione na sierpień.
USG prawego barku – na pażdziernik.
Witam,

Trudo jednoznacznie stwierdzić na podstawie tylko objawów co jest przyczyną bólu, jednak Pana objawy napewno wskazują na podrażnienia powięziowe. Bóle okolicy barku często przenoszą się przez plecy na przeciwległą nogę.

M obszerny boczny- ja nie był bym tak precyzyjny, raczej powiedział bym okolica m obszernego bocznego. Czemu większy jest po lewej stronie- ponieważ obciąża Pan bardziej lewą nogę. Dlaczego tak się dzieje? Może wiązać się to z nierównowagą statyczną miednicy, która ściśle wiąże się z napięciem mięśniowo- powięziowy.

Nawet jak w MRI kr LS coś Panu wyjdzie (jeśli jest Pan po 40 to napewno "coś" wyjdzie) to to nie będzie wskazywało na te objawy które Pan ma.

MRI kręgosłupa jest dla mnie uzasadnione przy objawach neurologicznych, nocnych, czy porannych bólach. Ma Pan takie objawy?

RTG bioder- przy takich objawach jak Pan ma jest nieuzasadnione

USG barku- proszę zrobić.

Dobrze przeprowadzone badanie manulalne i terapia powinny Panu pomóć zlikwidować, bądź zdecydowanie zmniejszyć ból.

Reasumując- przedstawione objawy na "moje oko" mają charakter przeciążeniowy. Głównie w obszarze tkanek miękkich- powięzi, mięsnie. Napewno do tego dochodzi sztywność w obszarze kręgosłupie (zmnjszona ruchomość)

Dobra terapia powinna pomóc.

Powodzenia!

Szymon Warzocha

Witam, dość ciężko zerwać głowę przyśrodkową czworogłowego, jest ciężko powiedzieć co dokładnie Panu dolega, nie badałam Pana i nie znam może za duże ciężary Pan dzwiga, ciężko powiedzieć co dokladnie proszę znaleźć sobie w swojej okolicy fizjoterapeutę i się do niego udać na badanie
Witam Serdecznie

Opisał Pan dość obszernie swoje problemy... ale niestety to nie zastąpi wizyty w gabinecie, trudno mi się do tego odnieść bo nie zbadałem Pana, nie przeprowadziłem testów i wszystko co Panu bym napisał byłoby tylko zgadywaniem diagnozy lub odniesieniem do podobnych przypadków z mojej praktyki. Widzę, że moi koledzy po fachu już Panu przedstawili kilka możliwości co może być problemem ale to też są diagnozy do potwierdzenia przez terapeutę w gabinecie.

Pozdrawiam
Łukasz Kłos
Witam.Podane info wskazują na prawdopodobieństwo nierównowagi napięcia tkanki powięziowej.Sugeruję kontakt z fizjoterapeutą pracujący technikami mięśniowo -powięziowymi .(metoda manipulacji powieziowej wg. Stecco) pozdrawiam.
Dzień dobry. Nie wiem jak sytuacja wygląda teraz. Pytanie jest co najmniej z czerwca, a mamy koniec października. Jeżeli temat jest aktualny, zapraszam na wizytę.
Dzień dobry. badania obrazowe to tylko jedna część badania,i nie zawsze też widoczna w nich jakaś patologia musi dawać właśnie TE konkretne objawy. Dodatkowo nie zobaczy Pan na nich swojego bólu, nieprawidłowej ruchomości struktur, upośledzonego mikrokrążenia, patologicznego napięcia tkanek oraz jak zachowuje się organizm pod wpływem obciążenia ciężarem własnego ciała i grawitacją.
Proszę udać się do dobrego fizjoterapeuty lub osteopaty , z pewnością będzie wtedy wiadomo skąd Pana kłopoty.
pozdrawiam
Witam
Po zrealizowaniu badań MRI odcinka LS oraz po konsultacji badania odcinka piersiowego, proszę o kontakt.
Cóż, trzeba dokładnie zbadać ciało pod kątem przeciążeń i ich kompensacji - tylko wnikliwa analiza może naprowadzić na ścieżkę prowadzącą do poprawy. Bóle nie biorą się same z siebie - zawsze jest przyczyna. Zapraszam na badanie.
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam. Sugerowałbym poczekać na bardziej szczegółowe badania odc. lędźwiowego i piersiowego. Ponadto, opisane problemy mogą być wynikiem budowy miednicy.
Być może jest to czynnościowe przeciążenie. To że ból pojawia się zawsze w lewej nodze może świadczyć o dawnym urazie lub czynnościowym jego przeciążeniu. Stara blizna w tkance miękkiej lub dystorsja powięziowa potrafi zaburzać prawidłowe napinanie się mięśnia i doprowadzać ciągle do drażnienia zakończeń nerwowych tworząc ból i przeciążenie.
Dzień dobry, po opisie dolegliwości oraz bo przeprowadzonych do tej pory badaniach myśle że jest to problem mięśniowy. Oczywiście wymaga to dokładniejszej diagnostyki fizjoterapeutycznej.
Przydatna był by np. ocena symetri i budowy oraz usunięcie dyskonfortu , napięcia z mięśnii. Warto było by ocenić ustawienie miednicy i popracować nad nim.
Zapraszam i pozdrawiam Marcin
Witam, skoro w badaniach obrazowych nie ma uchwytnej przyczyny dolegliwości, można przypuszczać, że przyczyna jest funkcjonalna. Ciężko określić bez diagnostyki funkcjonalnej co panu dolega, prawdopodobnie doszło do powstania jakiejś asymetrii w Pana ciele np asymetria ustawienia miednicy, która spowodowała szereg kompensacji. Polecam wizytę u dobrego fizjoterapeuty. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 50 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam z tego co Pan tutaj napisał jest spora dysproporcja w napięciu wielu partii mięśni a lekarze na żadnym badaniu które wykonają nie będą w stanie odpowiedzieć jaka jest przyczyna ponieważ nie prawidłową pracę powięzi wpływa wiele punktów na ciele w których nie zaglądali podczas chociażby USG dlatego zapraszam na wizytę w celu zaczęcia pracy nad nadmiernie przeciążonymi mięśniami. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Witam. Badanie obrazowe mogą wykazać przepukliny w odcinku lędźwiowym ale nie koniecznie muszą one być przyczyną dolegliwości. Radził bym udać się do terapeuty, który popracuje z ciałem przeprowadzi testy funkcjonalne oraz ewentualnie zaleci ćwiczenia. Jeśli w przeszłości nie doszło do urazu to znaczy że problem mógł się piętrzyć miesiącami lub latami.Niestety w takich przypadkach "czas nie goi ran" czyli przerwa od aktywności nie powoduję wyeliminowania całkowicie bólu dopiero ukierunkowane działania mogą przynieść pożądany efekt Fizjoterapia czy terapia manualna jest dziedziną nie inwazyjną i z tego tytułu należy rozpocząć od niej eliminowanie dolegliwości, co może wymagać cierpliwości i zaangażowania czasowego. Pozdrawiam Cezary