Bol zęba przy opukiwaniu i nadgryzaniu

12 odpowiedzi
Witam! Dwa tygodnie temu nagryzlam górna lewą szóstką plastik. Ząb tez 2 m-ce wczesniej był plombowany. Ząb zaczął reagowac na opukiwanie oraz nadgryzanie, czuję taki wewnętrzy ból w srodku w dziąśle, ale nie jest to nie do wytrzymania. Udałam sie do stomatologa, który stwierdził, ze ząb jest zywy, nie ma obrzęku i zakwalifikował ząb "do obserwacji i byc może leczenia kanałowego". Nie zrobił niestety rtg zęba, na zdjeciu panoramicznym nie widac stanu zapalnego. Niestety nie wiem, co jest dla mnie bezpieczniejsze. Jestem uczulona na wiele antybiotyków, ponadto choruje na przewlekłe nieswoiste zapalenie jelita, co ogranicza stosowanie antybiotyku (nie mogę brać penicyliny i antybiotyków z grupy makrolidów, a nawet środków przeciwbólowych) i wiąze się dla mnie najprawdopodobniej z zaostrzeniem choroby - jestem dodatkowo po operacji jelit. Moze lepiej usunąć ząb?
W pierwszej kolejności wykonać zdj.rtg zębowe cyfrowe i w zależności od wyniku badania będzie zależało dalsze postępowanie.

Dzień dobry, podstawą diagnostyki jest zdjęcie RVG, na jego podstawie można wykluczyć lub potwierdzić złamanie, czy zmiany okołowierzchołkowe. Leczenie jest uzależnione od objawów klinicznych i w/w zdjęcia. Ból przy nagryzaniu nie jest sprawą normalną - proszę zgłosić się do lekarza. Pozdrawiam dr Kręcisz
nie proszę zrobić rtg tego zęba najprawdopodobnie może być pękniety
Dzień dobry,
Szkoda, że na wizycie nie wykonano zdjęcia rtg - zawsze warto je wykonać w takiej sytuacji. Na pewno pozwoliłoby Pani lekarzowi na pełniejszą diagnostykę.
Po nagryzieniu twardego przedmiotu mogło dojść do "nadwyrężenia" zęba, co manifestuje się bólem, który nie jest bardzo silny i zawsze po jakimś czasie przechodzi, nie utrzymuje się stale.
Mogło też dojść do pęknięcia lub wręcz złamania korony Pani zęba. Szczególnie, jeżeli wypełnienie jest rozległe, w wyniku zadziałania dużej siły na ząb, często dochodzi do złamania w miejscu gdzie wypełnienie łączy się z zębem.
Na pewno polecam jeszcze raz odwiedzić stomatologa i zdiagnozować co się stało, jaka jest przyczyna tych dolegliwości podczas nagryzania.
W dobie dzisiejszej stomatologii przy odpowiednim leczeniu przyczynowym, nie ma potrzeby stosowania antybiotyków, które nie są mile widziane przy Pani schorzeniu. Usunięcie zęba to ostateczność. Nawet jeśli doszło do złamania korony, istnieje możliwość ortodontycznego "wysunięcia" zęba z kości, po to by uwidocznić miejsce złamania i odpowiednio zaopatrzyć i zabezpieczyć ząb koroną protetyczną.
Wydaje się że rekomendacja stomatologa była prawidłowa. Takie mikrourazy powodują podwyższenie wrażliwości zęba i okolic od kilku dni do kilku nawet tygodni. Nie wydaje się, aby trzeba było już zabierać się za usunięcie - nowa nie wyrośnie :). Proszę obserwować i gdyby ból zęba nasilał się a nie malał konieczna będzie dodatkowa konsultacja i dalsza decyzja. Pozdrawiam, RS
Witam, Proszę nie usuwać zęba, ale ze względu na Pani współistniejące choroby potrzebna jest dokładna diagnostyka okolicy zęba, włączając RTG a być może nawet tomografię okolicy. Proszę pamiętać że każdy stan zapalny w Pani organizmie może nasilić objawy chorobowe ze strony układu pokarmowego. Moja rekomendacja to konsultacja u stomatologa jak najszybciej.
Przy silnym i niespodziewanym nagryzieniu na twardy przedmiot /np. pestka śliwki itp./, w tym przypadku plastikowy przedmiot, może dojść do silnego przeciążenia zęba, skutkiem czego może być utrzymujący się ból na dotyk czy nagryzanie. Może bowiem powstać krwiak pod korzeniem zęba, który może się wchłonąć. W skrajnym przypadku krwiak może zropieć lub ząb obumrze. Należy również na rtg sprawdzić, czy nie doszło do złamania zęba w obrębie korzenia. Więc albo czas zrobi swoje, albo trzeba leczyć kanałowo a w ostatnim przypadku usunąć ząb.
Witam!
Istnieję prawdopodobieństwo złamania jednej ze ścian zęba. Bez zbadania Pani i bez zdjęć celowanych rtg trudno określić jak głęboko nastąpił uraz.. Prawdopodobnie jest to uszkodzenie ściany policzkowej korony tego zęba. Taki odłamania są bardzo częste, jeśli nagryziemy coś bardzo twardego. Jest to najgorsza z możliwych sytuacji.
Istnieje możliwość tylko nagłego urazu bez konsekwencji złamania, który też objawia się w podobny sposób. Możliwe, że odłamaniu uległo tylko wypełnienie.
Konieczne jest dokładne zbadanie narażonego na uraz zęba i diagnostyka rtg.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Dzień dobry,
takie dolegliwści bólowe mogą sugerowac albo poczatkowy stan zapalny miazgi albo zbyt wysokie wypełnienie (ale myślę, że jezeli Pani była ponownie, to zostało sprawdzone) i dlatego wskazane by było wykonanie rtg celowanego i dalsza obserwacja zęba. Jeżeli ból się nasili lub pojawią np. obrzęk tkanek miękkich lub dziąsła to będzie trzeba przeleczyć ząb kanałowo. Z usuwaniem radzę się wstrzymać, ze względu na Pani chorobę jelit (powinna mieć Pani pełne uzębienie). Prosze też zapytać się swojego ogólnego lekarza prowadzącego jakie leki bezpiecznie może Pani przyjmować.
Życzę dużo zdrowia
dr n. med. Katarzyna Jankowska
Dzień dobry

Proponuję nie zostawać sam na sam z problemem, gdyż samoistnie zaistniała sytuacja nie zniknie, a będzie tylko pogarszać się. Jeśli ząb jest do uratowania, to leczeniem z wyboru jest usunięcie odłamanego fragmentu, ewentualne leczenie kanalowe i odbudowa protetyczna.

Udanego leczenia
Witam, opisane dolegliwości mogą sugerować pęknięcie zęba, bez diagnostyki radiologicznej( najlepiej TK zęba-daje możliwość obejrzenia zęba we wszystkich płaszczyznach i przekrojach) trudno powiedzieć coś więcej. Natomiast zastanowiłabym się na Pani miejscu zanim zdecydowałaby się Pani usunąć ząb, ponieważ leczenie kanałowe nie zawsze wiąże się z przyjmowaniem leków.
Witam, na podstawie podanych danych trudno powiedzieć co powinna Pani zrobić bo potrzebne byłoby badanie kliniczne i zdjęcia RTG. Myślę, że jeżeli ząb da się leczyć to trzeba go leczyć, a w przypadku braku takiej możliwości i ryzyka infekcji należy go usunąć.