Ból prawego kolana.

8 odpowiedzi
Problem polega na bólu prawego kolana od strony zewnętrznej. Mam 22 lata, 181cm wzrostu oraz 73kg wagi. Chciałbym zaznaczyć, iż regularnie ćwiczę na siłowni od 13 miesięcy (wykonuje ćwiczenia wielosłowie jak np. przysiad, czy martwy ciąg). Ból prawego kolana pojawił się po ośmiokilometrowym biegu na kilometr przed pokonaniem dystansu (dnia 23 grudnia). Przez pierwszy miesiąc bagatelizowałem ból i ograniczałem się do stosowania maści typu Altacet. Dnia 2 lutego byłem na wizycie u ortopedy z prześwietleniem RTG kolana. Doktor powiedział „”ja tutaj nic nie widzę„” i kazał mi odpoczywać, a także przepisał mi tabletki i maść ze wskazaniem przeciwbólowym – co oczywiście nie pomogło. Dodam, że przez cały ten czas uczęszczałem regularnie na siłownię. Dnia 09.02 podczas treningu nóg ból znacząco się nasilił do stopnia, w którym uniemożliwił mi wykonywanie zakroków z hantlami. Ból znacząco ustąpił po ok. 3h, aczkolwiek cały czas jest wyczuwalny.
ból po zewnętrznej stronie kolana, to najprawdopodobniej błąd w technice biegu i ustawienia (obciążenia) nogi.
może być biodro, stopa i jeszcze sporo innych czynników. warto osobiście zasięgnąć porady u kogoś, kto zobaczy i rozumie ciało i ruch.

Witam Za mało danych odnośnie aktywności biegowej ,czy po każdym treningu biegowym pojawia się ból kolana? Czy w innych aktywnościach też boli kolano. Zachęcam do konsultacji z fizjoterapeutą zajmującym się fizjoterapią ortopedyczną.
Przepraszam że dopiero dzisiaj lecz przez jakiś czas nie miałem dostępu do internetu. Strona zewnętrzna kolana to bardzo duże pojęcie. Na sam początek przychodzą mi takie jednostki jak ITBS - czyli kontuzja pasma biodrowo-piszczelowego, kolano biegacza, uraz więzadła pobocznego strzałkowego kolana. Stwierdzenie ostatecznej diagnozy mógłbym wykonać tylko poprzez badanie palpacyjne. Skąd Pan jest? Jak do mnie przyjazd nie jest możliwy to może będę miał jakiegoś zaprzyjaźnionego fizjoterapeutę w Pana okolicy:). pozdrawiam P. Pietrzyk
Witam,
Proponuję wizytę u fizjoterapeuty specjalizującego się w medycynie ortopedycznej celem ocenienia stabilności stawu kolanowego i poprowadzenia terapii. Prawdopodobnie ból jest następstwem przeciążenia, ale bez szczegółowego badania ortopedycznego trudno określić jednoznacznie jego przyczynę.

Pozdrawiam Michał
Proszę dalej diagnozować ból kolana proponuję USG stawu kolanowego a ostatecznie rezonans magnetyczny który bardzo dokładnie uwidacznia strukturę stawu i wszystkie zmiany patologiczne w stawie.
Proponuję wprowadzić w trening ćwiczenia rozciągające i stabilizacyjne na kręgosłup i kończyny dolne, nie wspominał Pan o nich.Ten bieg był epizodyczny, czy biega Pan systematycznie?
Witam,
RTG nic nie wykazało ponieważ ból najprawdopodobniej dotyczy tkanek miękkich czyli mięśni lub struktur łącznotkankowych (powięzi, więzadła, troczki). Ból po zewnętrznej stronie kolana jest charakterystyczny dla tzw ITBS, czyli zespółu pasma biodrowo-piszczelowego. Oczywiście jest to uproszczenie ponieważ sam ból w kolanie może być tylko wynikiem kompensacji, a przyczyna dolegliwości może znajdować się w całkowicie innym miejscu. Konieczny jest dokładny wywiad, odtworzenie historii bólowo-urazowej, wykonanie odpowiednich testów ruchowych oraz badania palpacyjnego w celu odnalezienia potencjalnej przyczyny. To co można samemu doraźnie zrobić to rozciąganie mięśnia naprężacza powięzi szerokiej uda, samego pasma biodrowo-piszczelowego oraz m. prostego uda i mięśni pośladkowych. Zalecałbym również rolowanie wyżej wymienionych struktur a w szczególności pasma biodrowo-piszczelowego.
Pozdrawiam
Bożydar Czapka
Skoro RTG nie wykazało zmian, problemem mogą być tkanki miękkie. Zachęcam do konsultacji z fizjoterapeutą.