ból po leczeniu reendo

18 odpowiedzi
Dzień dobry. We wtorek (23.05) miałem (w znieczuleniu) powtórne leczenie kanałowe górnej dwójki (była to druga i ostatnia wizyta). Ząb został "skończony", zrobione zostało zdjęcie po wypełnieniu i na rtg wszystko ok. Tego samego dnia ząb mnie trochę bolał, cały następny dzień również, ale nie był to wielki ból, nie brałam środków przeciwbólowych. Trzeciego dnia - w czwartek - ząb stale bolał mnie cały dzień ale już mocno. Wziąłem 2 x ibuprom, ale nie bardzo pomógł. W piątek do stałego, ciągłego bólu, doszło mocne pulsowanie (nasilające się przy najmniejszym wysiłku, gwałtowniejszym ruchu), rwanie. Po południu udałem się do stomatologa, który leczył ząb ale lekarz, po opukaniu zęba(bolał bardzo na opukiwanie), stwierdził, że nic nie może zrobić. Przepisał ketonal forte i w razie opuchnięcia lub gorączki Augumentin 1000mg. Dziś jest sobota, ząb dalej boli, pulsuje, rwie. Co może być tego przyczyną, co dalej robić?
Trudno powiedzieć bez zdjęcia w projekcji 3 D.Może została podrażniona ozębna,lub materiał wypełniający kanał został przepchnięty poza wierzchołek.Czasem pomaga seria naświetleń laserem biostymulacyjnym na okolicę wierzchołka korzenia 2kJ na cm kwadratowy.Zdarza się,że ból jest tak silny i uporczywy,że niestety ząb trzeba usunąć.

Od roku niezajmująca sie juz stomatologią, przykro mi nie pomogę....
każde leczenie kanałowe jest obarczone ryzykiem,liczymy na siły obronne organizmu,czasem musimy się wspomóc antybiotykiem ilekiem przeciwbóolowym.Mam nadzieję że w końcu atybiotyk zadziałał co naogół występuje po 24 godzinach.Chyba że jednak zabieg spowodował przepchnięcie materiału z kanału poza wierzchołek, Zawsze .jeszcze można zrobić resekcję wierzchołka
Witam,
trudno oceniać stan zęba oraz samo leczenie bez zbadania pacjenta oraz bez diagnostyki radiologicznej. Niestety zęby po leczeniu endodontycznym (również prawidłowo przeprowadzonym) mogą przez okres kilku tygodni dawać o sobie znać...
Zęby nie mają stałej liczby kanałów korzeniowych. Czasem w zębie, który najczęściej ma 1 kanał, mogą być 2 lub więcej kanałów. Nie odnalezienie wszystkich może dawać opisane dolegliwości. W przypadku bólu utrzymującego się po leczeniu kanałówym należy rozważyć wykonanie badania tomograficznego.
Z poważaniem,
Tomasz Zbożeń
Szanowny Panie, po prawidłowo i skutecznie przeprowadzonym leczeniu kanałowym dolegliwości bólowe zazwyczaj utrzymuja się 2-3 dni i powinny byc coraz słabsze. Utrzymywanie się silnego i narastającego bólu jest objawem zlym rokowniczo. Najczęstszą przyczyną jest niedopełnienie kanałów, nie odnalezienie jednego lub więcej oraz sporadycznie podrażnienie tkanek wokół wierzchołka zęba spowodowane przepchnięciem materiału wypełniającego. Obawiam się, że natybiotyk menie rozwiązać Panskiego problemu. Sugeruję konsultację w innym gabinecie specjalizującym się w leczeniu endodontycznym. Ukłony Rafał Radzewski
Może byc dodatkowy kanał ,trzeba zrobić tomografie komputerowa tego rejonu ,może byc podrażnienie chemiczne kości wokół zęba ,albo termiczne podrażnienie zęba
Pozdrawiamy zespół rojekdental.pl
Dzień dobry, po leczeniu kanałowym może wystąpić ból zęba, który mija po kilku dniach ,czasami utrzymuje się dłużej nawet kilka tygodni. Niestety zęby po leczeniu reendo są obarczone większym ryzykiem takich powikłań, niż te leczone po raz pierwszy.
Radziłabym odczekać kilka dni , wziąć lekarstwa zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli ząb nadal będzie tak mocno bolał proszę zwrócić się do lekarza, można rozważyć podjęcie ponownego leczenia i wykonanie dodatkowych badań np.rtg.
Z poważaniem
Ewa Kaniewska
Ciężko poradzić nie widząc zdjęcia, ale czasem w podobny sposób objawia się reakcja alergiczna na materiał, którym został wypełniony kanał.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
Ciężko stwierdzić co może być przyczyną bólu po samym tylko opisie. Leczenie powtórne kanałowe jest trudnym leczeniem. Być może w okolicach wierzchołka zęba pozostały jakieś bakterię które powodują ból. Jeśli ból po antybiotykoterapi nie ustąpi być może trzeba ponownie otworzyć ząb i leczyć długotrwale środkami przeciw bakteryjnymi lub wykonać resekcję wierzchołka.

Pozostaję z poważaniem,
A. Gmerek.
Witam Pana, Czasami po leczeniu kanałowym odczuwać można bolesność lub rodzaj rozpierania. Te objawy pacjenci określają często jako dyskomfort na granicy bólu. To mija po krótszym lub troszkę dłuższym czasie, Czasami zaleca się antybiotyk. Zabieg reendo jest zawsze obarczony pewnym ryzykiem. Życzę zdrowia. Pozdrawiam
Ząb po leczeniu kanałowym zwykle boli ok dwóch tygodni,proszę to nerwowo wytrzymać, pozdrawiam
Witam!
Zęby jednokorzeniowe posiadają zazwyczaj jeden kanał. Jenak często istnieje odstępstwo od reguły i istnieje prawdopodobieństwo istnienia drugiego kanału, który został pominięty w leczeniu i to on jest sprawcą tak długiego cierpienia. Po leczeniu kanałowym istnieje możliwość lekkiej bolesności przez kilka dni po zabiegu, lecz nie tak intensywnej , jak to Pan opisuje. Do tego należy wspomnieć o bliskości zatoki szczękowej oraz możliwości wystąpienia powikłań w przypadku takiego zabiegu, jak perforacja kanału zęba w trakcie leczenia. Wszystko się może zdarzyć, pomimo najszczerszych chęci. Powtórne leczenie kanałowe jest zabiegiem trudnym. Należy usunąć i oczyścić kanał, bądź kanały po poprzednim leczeniu, zastosować specjalne środki bakteriobójcze działające w obrębie kanału, jak i zębiny na długość owego kanału oraz ostatecznie go wypełnić. Pulsowanie świadczy o zaawansowanym stanie zapalnym. Konieczna jest wizyta konsultacyjna u lekarza specjalisty w zakresie endodoncji wraz ze zdjęciami rtg przed i po zakończonym leczeniu. Ta dyscyplina stomatologiczna - endodoncja - specjalizuje lekarza w szeroką dziedzinę, wiedzę i praktykę się w zakresie leczeń kanałowych, odstępstw, nowych metod, pracy z mikroskopem, powikłań, jak usunięcie złamanego narzędzia kanałowego w kanale, odnalezienie nadliczbowych kanałów korzeniowych, metody udrożniań itp.itd. Dziedzina ta jest bardzo rozległa oraz wymagająca precyzji, cierpliwości. Lekarza o tej specjalizacji nic nie zaskoczy w zakresie aberracji anatomicznych, powikłań w wyniku leczenia kanałowego. I ja sama dość często konsultuję się z lekarzem endodontą, kiedy mam wątpliwości. Uważam, iż lepiej poprosić o konsultację, niż trwać w błędzie za szkodą dla pacjenta. Tak jak wcześniej wspominałam w poprzednich postach "primum non nocere" , co oznacza - przede wszystkim, nie szkodzić.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Witam serdecznie,
Czasami faktycznie po leczeniu kanałowym ząb może być wrażliwy i reagować, jednak nie powinny to być aż tak silne dolegliwości i w po kilku dniach powinny ustąpić.
Na pewno nie powinno się zęba zostawić w takim stanie - tylko trzeba dokładnie zdiagnozować co się stało z zębem i dlaczego jest on tak bolesny. Może być tutaj przydatna tomografia komputerowa, w celu sprawdzenia czy nie ma dodatkowych kanałów lub czy ząb nie jest złamany.
Z opisywanych objawów, najbardziej prawdopodobną przyczyną jest złamanie tego zęba. W takiej sytuacji niestety zwykle trzeba takiego złamanego zęba usunąć. Jest to niestety jedno z możliwych powikłań po leczeniu kanałowym.
Witam. Po leczeniu kanałowym, bez względu na to czy pierwotnym czy powtórnym, ząb może boleć. Zwykle ból nie jest tak nasilony jak w Pana przypadku jednak pogoda, jaka nam ostatnio towarzyszy sprzyja rozwojem stanów zapalonych. Bywa, ze leczenie kanałowe musi być uzupełnione antybiotykoterapią. Bywa również, ze samo leczenie kanałowe nie jest wystarczające i pomimo prawidłowo przeprowadzonej procedury konieczne jest jeszcze wycięcie wierzchołka korzenia (resekcja) co w przypadku siekacza jest bardzo przewidywalne.
Ważna informacją jest to z jakiego powody leczenie kanałowe było przeprowadzone. Czy miał Pan jakieś dolegliwości ze strony zęba? Rokowanie w leczeniu knalow jest uzależnione m.in od stanu wyjściowego tkanek okołowierzchołkowych. Czasami, gdy zmiana jest duża, mobilizacja organizmu do gojenia może objawiać się silnym bólem. Czy poza bólem wystąpiły inne objawy takie jak obrzęk, podwyższona temperatura lub wysięk?
Mam nadzieje, ze ból jednak minie.
Serdecznie pozdrawiam
Dzień dobry,czasami po leczeniu występuje powiklanie w formie bólu. Można spróbować doraźnie antybiotyk metronidazol i w celu diagnostyki cbct. Pozdrawiam
Wzmożone dolegliwości bólowe po leczeniu endo mogą występować przez kilka dni, ale nie powinny mieć charakteru mocno nasilającego. Wszystko wskazuje że ząb może wymagać ponownego otwarcia a na pewno wnikliwej oceny i diagnostyki RTG.
Trudno coś powiedzieć nie widząc chociażby zdj. RTG. Proponuję konsultację u innego stomatologa , najlepiej specjalisty endodonty dysponującego mikroskopem. Życzę powodzenia.
Dzien dobry,
Przyczyna dolegliwosci moze byc nadwrazliwosc na uszczelniacz do wypelniania kanalow, która jest przejciowa lub powinna ustapic po terapii antybiotykuem. Do innych mozliwych przyczyn moga nalezec- obecnosc dodatkowego kanalu lub zmiana zapalna przy wierzcholku korzenia która jeszcze się nie zagoiła. W przypadku obecnosci niegojących się zmian zapalnych można spróbowac zabiegu resekcji wierzchołka korzenia.