Błagam o pomoc. Nie wiem już co mam robić. Jestem pod kontrolą psychiatry, w terapii psychoanalitycz

3 odpowiedzi
Błagam o pomoc. Nie wiem już co mam robić. Jestem pod kontrolą psychiatry, w terapii psychoanalitycznej piąty rok. Ostatnio chorobliwie zazdroszczę terapeutce, wszystkiego. Teraz ma prawo jazdy i bardzo drogi samochód, a mnie nie stać na nowy, mój się rozpada. Moja sytuacja w najbliższych pięciu latach się nie zmieni, bo zaczęłam jeszcze kolejne studia (też żeby poprawić swoją sytuację finansową). On tygodnia jestem na benzo, bo nie mogę myśleć o niczym innym. Zawiść mnie zjada. Racjonalnie widzę wszystkie swoje problemy, ale nie mogę zapanować nad emocjami. Nawet wystawałam przed jej domem, by zobaczyć, czy auta należy wyłącznie do niej. Chcę też tam jeździć. Walczę z ogromną pokusą przekraczania granic. Jestem wyczerpana psychicznie i przez to też zmęczona, nie mam sił na pracę. Wizyta u psychiatry jest możliwa dopiero za trzy tygodnie. A ja już nie daję rady, Co mogę jeszcze dla siebie zrobić? Jak sobie pomóc? Tak nie da się żyć. Kocham swoją terapeutkę, dużo osiągnęłam na terapii, a teraz taki rzut zawiści. Zawsze ją miałam, lecz nie w takim stopniu. Wiem - zastanawiać się, skąd to się bierze. Ale zawiść mnie hamuje, ja nie jestem w stanie się zatrzymać. Czuję się jak w amoku.
Dzień dobry,
Wniesienie tego tematu (uczuć do terapeutki oraz zazdrości i podejmowanych przez Panią w jej wyniku działań) na sesję i omówienie go z terapeutką jest bardzo ważnym elementem na tą chwilę. Może tez być ważnym elementem w dalszej terapii. Pozdrawiam serdecznie

Uwazam, ze ma Pani dobra orientacje we wlasnej rzeczywistosci wewnetrznej okreslajac to co Pani doswiadcza jako zawisc (a nie zazdrosc). Widac, ze jest to wynik dlugotrwalej pracy w takiej glebokiej relacji z Analityczka. Watki zawistne (zawsze diada) przenikaja sie wraz z zachwytem, mowi wrecz Pani, ze z miloscia do Analityczki. Ciekawe i jest to bardzo dobry material do poglebienia i weryfikacji hipotez. Moze np. pojawiac sie motyw zazdrosci (zawsze trojkatna/edypalna) w kontekscie, ze Analityczka ma "to wszystko wypracowane" w relacji z kims i tutaj zaczyna sie praca w kierunku badania poczucia opuszczenia przez rodzica (tak naprawde imago rodzica) w Pani czesci wewnetrznej (nieswiadomej). Jest taka skladowa w osobowosci, kt bym nazwal patologiczna organizacja osobowosci, ktora kolonizuje Ego, zawlaszcza wrecz wszystko "w srodku", nie dopuszczajac do glosu impulsy (wlasnie milosc, pragnienia bycia razem w kontakcie/bliskosci) i wrecz generuje mysli i uczucia, ktore sprawiaja, ze Pani czuje, ze utracila wszystko co dobre (pocz utraty wewn dobrego obiektu) przez te wewnetrzne destrukcyjne skladowe. Uwazam, ze swobodnie mozna ten material wspolnie eksplorowac, wiedzac, ze aktywnosc ze strony Analityczki bedzie maksymalnie minimalna (dziwnie napisalem), aby umozliwiac Pani wglad i jego poglebianie. Zawisc to bazowe niszczycielskie odczucie, z ktorym kazdy z nas sie na pewno spotkal, ale niestety w wiekszosci przypadkow udalo nam sie to wyprzec lub zdysocjowac (jesli byla mocno bolesna). Jesli Pani to zauwaza to ja uwazam, ze to juz jest znaczna czesc wgladu, kt sprawia, ze jest Pani blizej lub nawet juz w trakcie przepracowywania - pozycji depresyjnej, kt mozliwa jest wtedy (mozna ja przepracowac) gdy bedzie Pani w stanie usymbolizowac to co sie wlasnie teraz dzieje. Powodzenia !!!

Widzę, że przeżywasz bardzo trudny okres i odczuwasz silne emocje, które sprawiają, że czujesz się przytłoczona. Przede wszystkim ważne jest, abyś wiedziała, że twoje uczucia są ważne i zasługują na uwagę, a poszukiwanie pomocy jest ważnym krokiem ku lepszemu samopoczuciu.

Zazdrość, którą odczuwasz wobec terapeutki, może być złożona i wielowymiarowa, a jej źródła mogą sięgać głęboko w twoje doświadczenia życiowe. Z jednej strony, może to być odzwierciedleniem twoich niezaspokojonych potrzeb i pragnień, z drugiej - może sygnalizować pewne niezakończone procesy w twojej terapii.

Oto kilka sugestii, które mogą ci pomóc w obecnym stanie:

Dziennik emocji: Rozpoczęcie prowadzenia dziennika emocji, w którym zapiszesz swoje myśli i uczucia, może być bardzo pomocne. Pozwala to na zdystansowanie się do własnych emocji i lepsze ich zrozumienie.

Ćwiczenia relaksacyjne: Praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, głębokie oddychanie czy joga, może pomóc złagodzić napięcie i lęk.

Ruch: Aktywność fizyczna może pomóc w redukcji stresu i poprawie samopoczucia. Może to być cokolwiek, co sprawia ci przyjemność, jak spacer, bieganie czy taniec.

Wsparcie społeczne: Podziel się swoimi uczuciami z zaufaną osobą - przyjacielem, członkiem rodziny czy grupą wsparcia. Wypowiedzenie swoich myśli na głos może przynieść ulgę i nowe perspektywy.

Ograniczanie czynników wyzwalających: Jeśli możliwe, staraj się unikać sytuacji, które nasilają twoje uczucie zazdrości.

Porozmawiaj z terapeutką: To może wydawać się trudne, ale ważne jest, aby podzielić się z terapeutką swoimi uczuciami zazdrości. Może to być kluczowe dla dalszej pracy terapeutycznej i lepszego zrozumienia siebie.

Pilna pomoc: Jeśli czujesz, że nie możesz sobie poradzić, rozważ skorzystanie z linii wsparcia lub pogotowia psychologicznego. Czasem pilna rozmowa z profesjonalistą może przynieść ulgę i pomóc znaleźć doraźne rozwiązania.

Przygotuj plan awaryjny: Zapisz kroki, które możesz podjąć, gdy czujesz, że emocje biorą górę, np. kogo zadzwonić, co robić, by poczuć się bezpiecznie.

Twoje doświadczenia na terapii i postępy, które zrobiłaś, są bardzo cenne. Praca nad zazdrością i zrozumieniem jej źródeł może być kolejnym krokiem w twoim rozwoju. Pamiętaj, że proces terapeutyczny jest drogą pełną wyzwań, ale także możliwości do wzrostu i lepszego poznania siebie.
Sugeruję wizytę: Wstępna krótka konsultacja psychologiczna za darmo
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.