bezsennosc u starszej osoby

1 odpowiedzi
mama ma 84 lata w nocy pomimo zażycia tabletek na sen nie śpi, wstaje siada na łózku i dalej kładzie sie, za chwile słychac że chrapie. I tak przez całą noc. rano nic nie pamieta. Jak jej pomóc zeby w nocy spała, mieszka sama w ciagu dnia z małymi przerwami przychodzi opiekunka do 20.00 . a pózniej zaczynaja się problemy bo porusza sie przy pomocy balkonika i czasami przewracac sie, całe szczęście że mieszka w budynku wielorodzinnym to sąsiadka dzwoni do mnie że u mamy coś się dzieje wtedy zrywam sie i jade do niej.
Dzień dobry,

problemy ze snem u osób starszych są często spotkane. Przyczyn może być wiele, jedną z nich mogą być choroby przewlekłe (choroby stawów lub kręgosłupa, kurcze, duszności, zgaga, schorzenia zapalne, zespół niespokojnych nóg, zaburzenia depresyjne, zaburzenia lękowe lub wiele innych) prawidłowa diagnoza może przyczynić się do rozwiązania problemu bezsenności. Oprócz diagnozy niezbędna jest prawidłowa higiena snu. Proszę w miarę możliwości przez kilka dni obserwować i zapisywać jak wygląda to w przypadku mamy. Przede wszystkim ważne jest żeby mama miała w ciągu dnia okazję "zmęczyć się" - ważna jest aktywność fizyczna - im mniej aktywności tym zapotrzebowanie na sen maleje, aby nie jadła ciężkostrawnej kolacji ani zawierającej cukier. Ważne także aby nie oglądała przed snem telewizji, ponieważ to także może przyczynić się do trudności ze snem. Warto wietrzyć sypialnie, kłaść się do łóżka tylko gdy odczuwa się senność. Proszę zwrócić uwagę, czy mama nie ucina sobie drzemek w ciągu dnia. Co więcej, proszę sprawdzić w ulotce jakie są skutki uboczne zażywanych leków, ponieważ może się zdarzyć tak, że leki które w zamyśle mają działać na bezsenność - same ją powodują poprzez skutki uboczne. Przyczyn może być wiele, najważniejsza jest obserwacja i trafna diagnoza.

Pozdrawiam,

Diana