Bardzo proszę o poradę CA-125 poza normą i prolaktyna też

4 odpowiedzi
Witam
21.07.2017 byłam na wizycie kontrolnej u gin. Pani na zdjęciach z USG dopochwowego dopatrzyła się torbieli przy jajnikach lub obok nie wiem bo na USG się nie znam - widać tam takie pęcherze wielkości 2 i 3 cm z obu stron - Pani dr stwierdziła, że to raczej endometrioza-dostałam skierownie do zrobienia badań Prolaktyna wyszła mi 45,3, CRP wyszło 0,36 a CA-125 64,85 - jak robiłam badanie wponiedziałek 24.07 wówczas przypadał 16 dzień cyklu - w opisie badań lekarz kazał pilnie wrócic na wizytę - naczytałam się o endometriozie i raku jajników tyle, że głowa mi puchnie (dodam, że nie rodziłam mam 35 lat) proszę o pomoc i poradzenie - ewentualnie określenie co dalej robić- chciałabym mieć choć jedno dziecko - a póki co nie wiem co mnie czeka - nie chcę skończyć na stole operacyjnym.Jak to leczyć co mnie czeka - jakie badania jeszcze zrobić - z góry bardzo dziękuję
Witam - jeśli w obrazie USG są zmiany 2-3cm i becechowe lub hipoechogeniczne to nie są torbiele tylko pęcherzyki, torbiele sa >4cm. Jesli natomiast są zmiany z gęstą hyperechogeniczna zawartością lub o niejednorodnej echogeniczności to mogą to być zmiany endometrialne - jeśli są wielkości 2-3cm - nie wykonuje się zabiegu. Ma Pani podwyższony poziom prolaktyny - należy stosować odpowiednie leczenie. Poziom Ca 125 jest nieco podwyższony ale jest to marker niespecyficzny, mogący świadczyć o różnych sytuacjach zdrowotnych, niekoniecznie związany z jajnikami. Na początek normalizacja poziomu prolaktyny, obserwacja zmian w jajnikach, odnośnie starania się o ciążę to potrzebny jest szczegółowy wywiad. Pozdrawiam

Witam,
W Pani wieku rak jajnika jest sprawą rzadką. Ca-125 o takiej wartości może wystąpić przy endometriozie ale jej nie potwierdza. Aby rozpoznać endometriozę należy pobrać fragment tkanki do badania np. w trakcie laparoskopii. Torbiele endometrialne udaje się leczyć farmakologicznie w niektórych przypadkach ale czasem wymagana jest laparoskopia. Prolaktyna w wartości jak u Pani przypadku może wymagać leczenia ale myślę że można powtórzyć badanie. Płodność nie powinna być zaburzona chyba że endometrioza jest bardzo nasilona.
z poważaniem
Tomasz Łabiak
Szanowna Pani, zapraszam na USG w CliniCare, uzyska Pani drugą opinię. Proszę nie wyciągać zbyt szybko wniosków z tego co do tej pory Pani się dowiedziała. Niestety to zbyt obszerny temat, aby odpowiedzieć bez osobistej konsultacji i badania.
Pozdrawiam SK.
Takiej wielkości pęcherzyki to jeszcze nie torbiele, trzeba zrobić kontrolne usg po miesiączce. ca125 jest trochę podwyższone , w endometriozie tak może być. Proszę sobie zrobić markery ROMA.