Bardzo proszę o interpretację krzywej cukrowej i insulinowej po obciążeniu Glukoza na czczo 97mg

2 odpowiedzi
Bardzo proszę o interpretację krzywej cukrowej i insulinowej po obciążeniu

Glukoza na czczo 97mg/dl godzinę po obciążeniu 165mg/dl a dwie godziny po 140mg/dl
Insulina na czczo 15,5ul/U/ml godzinę po 59,8ul/U/ml a dwie godziny po obciążeniu 108,7 ul/U/ml
Dzień dobry,
glukoza na czczo mieści się w granicach normy. Norma w teście OGTT 75 g po 1 h wynosi poniżej 180 mg/dl (wg innych źródeł poniżej 160 mg/dl), a po 2 h poniżej 140 mg/dl (wg innych źródeł poniżej 120 mg/dl). Norma na insulinę na czczo wynosi do 24,9 μIU/ml, ale dla dietetyka liczba dwucyfrowa wskazuje już na początki problemów z gospodarką węglowodanową. Jeśli chodzi o insulinę po 1 h i po 2 h, to w Polsce normy nie zostały jednoznacznie sprecyzowane, ale zagraniczne dane podają, że po 1 h insulina powinna wynosić poniżej 50 μIU/ml, a po 2 h poniżej 30 μIU/ml. Pani/Pana wyniki wskazują zatem na początki zaburzeń tolerancji glukozy oraz hiperinsuliznim i wymagają konsultacji z diabetologiem i dietetykiem.

Z wynikiem powinna się Pani udać do diabetologa, to lekarz w oparciu o wywiad i towarzyszące jednostki chorobowe stawia diagnozę. Zachęcam do takiej wizyty, moich pacjentów podczas konsultacji proszę o informację czy pacjent choruje czy nie. A o tym w Polsce w świetle prawa decyduje lekarz.