Bardzo proszę o interpretację badań: Prolaktyna (stan początkowy) - 50 ng/ml Prolaktyna po MCP

4 odpowiedzi
Bardzo proszę o interpretację badań:

Prolaktyna (stan początkowy) - 50 ng/ml
Prolaktyna po MCP - 427 ng/ml
TSH - 3,60 (czy powinnam brać eutyrox? )
Ft4 - 1,28
ft3 - 3,75
anty TPO - 10
anty TG -12,9

Glukoza - 86
Glukoza po 1 godz - 112
Glukoza po 2 godz - 108
Insulina - 16,6
Insulina po 1 godz - 78
Insulina po 2 godz - 64,3

Co można wywnioskować?
Sugeruję wizytę u lekarza w celu diagnozy schorzeń i zaburzeń na podstawie wykonanej diagnostyki. Co do leków proszę postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Wywnioskowałem, że decyzja o przyjmowaniu leku została wstrzymana na własną rękę? mimo, iż wyniki mogą sugerować np. niedoczynność tarczycy, zagrożenie insulinoopornością, hiperinsulinemią (na podstawie norm ogólnych - bo nie widzę w opisie norm diagnosty lab.). Zależy również jak się Pani czuje, a głównie jak samopoczucie po posiłkach. Na podstawie przesłanych wyników uważam, że powinna Pani udać się do lekarza ginekologa, gdyż wyniki badań sugerują PCOS, natomiast same wyniki badań krwi nie wystarczą. Jest to natomiast jasny sygnał aby sprawdzić jajniki. Po wizycie u lekarza sugeruję kontakt z dietetykiem w celu eliminowania czynników zewnętrznych (zmienne środowiskowe) mających wpływ na bieżący stan: ustalenie strategii żywieniowej wraz z aktywnością fizyczną, zmiana przyzwyczajeń żywieniowych.

Dzień dobry, o wdrożeniu leczenia Lewotyroksyną decyduje lekarz i to na podstawie jego oceny wyników badań laboratoryjnych oraz innych badań specjalistycznych powinno być dobrane leczenie.

Odnośnie krzywej insulinowej, zbyt duża wartość na czczo i rosnąca insulina po pierwszej godzinie, jak i stosunek stężenia glukozy oraz insuliny na czczo wykazują na insulinooporność HOMA-IR przy normie do 2,0 wynosi u Pani aż 3,57. Sugeruję konsultację z lekarzem i z dietetykiem klinicznym zajmującym się takimi zaburzeniami metabolicznymi. Zapraszam!
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Na podstawie wyników badań można wywnioskować, że:

Prolaktyna jest podwyższona zarówno w stanie początkowym jak i po MCP. Wartości po MCP są szczególnie wysokie i mogą świadczyć o hiperprolaktynemii. Wskazana jest konsultacja z endokrynologiem w celu wyjaśnienia przyczyny podwyższonej prolaktyny i ewentualnego wdrożenia leczenia.

TSH mieści się w normie, ale wartości te mogą być nieprawidłowe dla niektórych osób. W zależności od innych czynników, takich jak obecność objawów niedoczynności tarczycy, lekarz może zdecydować o wdrożeniu leczenia hormonem tarczycy, takim jak Eutyrox.

Ft4 i ft3 są w normie, co wskazuje na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.

Poziomy przeciwciał anty-TPO i anty-TG są niskie, co sugeruje brak obecności chorób autoimmunologicznych tarczycy.

Poziomy glukozy i insuliny wskazują na insulinooporność, szczególnie po spożyciu posiłku. Zalecane jest dalsze monitorowanie poziomu glukozy i insuliny oraz wprowadzenie zmian w diecie i stylu życia w celu poprawy insulinooporności.

W każdym przypadku, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania dotyczące wyników badań, zalecam skonsultowanie się z lekarzem i dietetykiem, którzy będą mogli udzielić Ci odpowiednich porad i wskazówek.

Pozdrawiam
mgr Klaudia Ułamek
Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Dzień dobry, polecam konsultację z endokrynologiem w celu interpretacji ww badań i odpowiedniego wywiadu zdrowotnego, następnie postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza i dopasowaniem odpowiedniej farmakoterapii. Następnie zachęcam do konsultacji z dietetykiem w celu ustalenia odpowiedniego dla Pani sposobu żywienia jako element leczenia. Przed konsultacją z dietetykiem pomocne będzie prowadzenie dzienniczka żywieniowego.