Badanie moczu

6 odpowiedzi
Witam serdecznie. Wykonałam badania pogłębione, wyniki krwi w porządku (OB: 5mm/h), krew utajona w kale w trzech próbkach ujemna, jednak wyniki badania moczu przedstawiają się następująco:
"Flora mieszana w ilości 10^4 CFU/ml. Wyhodowano pałeczki G (-) z rodziny Enterobacteriaceae, ziarniaki G (+) z rodzaju Enterococcus, oraz ziarniaki G (+) z rodzaju Staphylococcus. Bakteriuria nieznamienna."

Co oznaczają wyniki moczu?
Przedstawiony wynik oznacza, że z badanej próbki moczu wyhodowano wymienione szczepy bakterii w ilości nieznamiennej to znaczy nie świadczącej jednoznacznie o zakażeniu dróg moczowych. Wynik należy interpretować w połączeniu z wynikiem ogólnego badania moczu oraz danymi o stanie klinicznym pacjenta.

Ma Pani infekcje dróg moczowych - proszę udać się do lekarza i podjąć odpowiednie leczenie.
Wynik jest niediagnostyczny .Świadczy najprawdopodobniej o złej technice pobrania moczu do badania.
Wygląda to na przypadkowe zanieczyszczenie próbki moczu bakteriami, być może w trakcie pobierania. Badanie to jest do powtórzenia.
Jest takie powiedzenie: "kto się pyta, ten się dopyta". Nie robi się badań dla których nie ma uzasadnionej potrzeby, bo badanie ma odpowiedzieć na jakieś konkretne pytanie diagnostyczne, a wynik badania zrobionego tylko dlatego, że laboratorium takie oferuje bywa dość często interpretacyjnie kłopotliwy.
W Pani wypadku ma Pani wynik z posiewu moczu, gdzie znaleziono mieszankę bakterii zazwyczaj w drogach moczowych obecnych w ilości nieznamiennej, to znaczy takiej jaka może się w moczu zdrowej osoby znajdować. Ilość znamienna to powyżej 10^5 CFU/ml, czyli pow. 10 mln w cm sześciennym moczu. Wynik jest w granicach normy.
Pozdrawiam.
Proponuję usg jamy brzusznej z oceną pęcherza oraz wizytę lekarską po wykonaniu ww. celem wdrożenia dalszego leczenia