Asymetria barków spowodowana skoliozą piersiową.

6 odpowiedzi
Przez 3 lata ćwiczyłem regularnie na siłowni. Miałem rok przerwy. Od 6 miesięcy wróciłem do sportu. Zauważyłem asymetrię barków i klatki piersiowej. Lekarz ortopeda stwierdził, że jest to spowodowane właśnie skoliozą piersiowo lędźwiową prawostronną, ale nie jest ona duża. Wcześniej, gdy intensywnie trenowałem przed przerwą nie zauważyłem asymetrii. Teraz jest ona dość duża – szczególnie barki i klatka. Czy ta asymetria może się pogłębiać, czy można coś jeszcze zaradzić z tą skoliozą by ją jakoś wyeliminować? Sytuacja jest trudna, gdyż mam 24 lata i rozrost kości mam już za sobą.
Witam. Najczęściej progresja skoliozy kończy się około 22 roku życia. Zdarzają się jednak wyjątki. Pomimo progresji skoliozy, asymetria może się nie pogłębiać. Sugeruję indywidualnie dobrane ćwiczenia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
asymetria może się pogłębiać jak najbardziej niestety musiałbym zobaczyć Pana sytuację i ocenić to na żywo. Jeśli skolioza jest nieduża możliwe, że przyczyna jest jakaś inna nierówności tych barków - wszystko kwestia dobrego terapeuty i diagnostyki Pana przypadku.
Witam
Tak, taka asymetria nie leczona może się pogłębiać. Tym bardziej że stało się nagle po jakiejś przerwie w treningach. Rozrost kości nie stanowi tutaj problemu w przeprowadzeniu skutecznej korekcji derotacyjnej. Problem tkwi w przyczynie tak nagłej zmiany ustawienia Pana tułowia. Może być bardzo błaha i tkwić po stronie złego schematu napięciowego tkanek.Trzeba by się przebadać funkcjonalnie i palpacyjnie, aby ocenić stopień i charakter zmian powodujących skrzywienia. W razie komplikacji może trzeba by zrobić dodatkowe badania obrazowe i specjalistyczne.
Pozdrawiam
Arkadiusz
Widocznie dodatkowy czynnik wyeksponował asymetrię, może to być powieź np. po jakimś urazie/przeciążeniu tkanek miękkich. Sytuacja nie jest trudna, trzeba udać się na badanie i poddać terapii manualnej tak, by przeciwdziałać progresji skoliozy.
Trudno jednoznacznie odpowiedziec bez badania, zapraszam do gabinetu
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dobry wieczór,
skolioza piersiowa, bądź piersiowo-lędźwiowa faktycznie często wymusza asymetryczne ułożenie obręczy barkowej. Jeśli jest prawostronna, powoduje obniżenie lewego stawu barkowego.

Co tak naprawdę się wtedy dzieje?
Przede wszystkim asymetria wywołuje nierówną pracę mięśniową po jednej i drugiej stronie kręgosłupa. Strona barku wyżej położonego będzie bardziej elongować (wydłużać) struktury mięśniowe, natomiast strona barku obniżonego wywoływać będzie większe napięcia mięśniowe, szczególnie okolicy występowania skoliozy.

Jeśli skolioza nie występowała od samego początku, ma charakter zmiany funkcjonalnej, czyli nabytej. Jest spora szansa, że odpowiednimi ćwiczeniami, rozciąganiem i dbaniem o prawidłową sylwetkę uda się tę patologiczną zmianę odwrócić. Być może do jej wytworzenia przyczynił się tryb życia przez ostatni rok? Ciężko w tej chwili powiedzieć, natomiast istotne by zacząć pracę jak najszybciej, poprzez rozciąganie całej strony lewej, oraz równomierne obciążające dwie strony ćwiczenia.
Polecam na początek pływanie, ważne by oddech brany był symetrycznie np. kraul z wdechem na 3.

Ze spokojem, rozumiem, że rozrost kości teoretycznie się zakończył, ale jeśli zacząłby Pan pływać codziennie i do tego uczęszczać na siłownię, bardzo szybko udałoby się rozwinąć mięśnie i skorygować sylwetkę. Naturalnie brak działań może pogorszyć sytuację, ale myślę, że już teraz zdecyduje Pan o ćwiczeniach co pozwoli odwrócić cały proces.

pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski

Eksperci

Piotr Radosz

Piotr Radosz

Fizjoterapeuta

Żory

Anna Siodłak

Anna Siodłak

Fizjoterapeuta

Gliwice

Karol Januszkiewicz

Karol Januszkiewicz

Fizjoterapeuta

Bolesławiec

Jarosław Rafalski

Jarosław Rafalski

Fizjoterapeuta

Szczecin

Magdalena Grątkowska

Magdalena Grątkowska

Fizjoterapeuta

Warszawa

Daniel Borawski

Daniel Borawski

Fizjoterapeuta

Gdynia

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 35 pytań dotyczących usługi: skolioza
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.