ALT ponad normę czy jest się czego objawiać

3 odpowiedzi
około 2 tygodnie temu próby wątrobowe -ALT ,wynik wyszedł mi 44 (norma do 41) ,teraz po dwóch tygodniach powtórzyłem badanie ,wynik ALT jest 46. AST jest 25 czyli w normie. czy coś może mi się dziać z wątrobą.jestem raczej otyły 105 kg, 176 cm,ale zawsze miałem ten ALT w granicach 25-30 ,nawet miesiąc temu i 2 miesiące temu bo robiłem wtedy również badania krwi.czy taki jakby nagły wzrost może sygnalizować jakąś chorobę wątroby ,bądź jakąś inną chorobę która rozwija się w organizmie i daje taki obraz wątroby
Wzrost enzymów wątrobowych jest niewielki. W przypadku otyłości zawsze warto wprowadzić dietę z ograniczeniem cukrów prostych i tłuszczy zwierzęcych dążąc do zmniejszenia masy ciała.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Wzrost wartości ALT jest nieznaczny. Wymaga jedynie obserwacji. Otyłość natomiast jest poważnym problemem zdrowotnym i na tym należałoby się skupić, wdrażając postępowanie modyfikujące styl życia: umiarkowany wysiłek fizyczny, np szybki marsz, co najmniej 30 minut codziennie, znaczne ograniczenie tłuszczów zwierzęcych (z wyjątkiem ryb) i zastąpienie ich roślinnymi, min 600g warzyw dziennie, zaprzestanie palenia, ograniczenie/zaprzestanie spożycia alkoholu. Pozdrawiam
Specyficzne wątrobowym enzymem jest ALT, ale jest on dość czuły np. na zmianę żywienia, niektóre leki lub na systematyczne spożywanie alkoholu, zatem jego wahania nie są rzadkie. Wzrost poziomu enzymu w badaniach u pacjenta nie należącego do jakiej konkretnej grupy ryzyka o 10-20% traktuje się jako jako coś w granicach błędu aparatury, spokojnie powtarza się wyniki, obserwuje. Myślę że i Pan powinien zrobić rachunek sumienia próbując sobie przypomnieć, co ew. mogło podrażnić wątrobę, ale sądzę że do niepokoju nie ma powodów.
Pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.