Akomodacja oczu a moc szkieł

6 odpowiedzi
Witam serdecznie,

Mam 25 lat. Przez rok nosiłem swoje pierwsze okulary, +1,25 sfera (indeks 1.5). Okulista zapisał mi ciut słabsze, abym się przyzwyczaił. Bardzo długo się do nich przyzwyczajełem (ponad miesiąc towarzyszyły mi bóle głowy oraz suchość oczu). Ponadto w szkłach 1,25, skupiając wzrok do bliży i następnie przenosząc go w dal - dostrzegałem minimalnie akomoduję oczu. Niedawno byłem u optometrysty i zostały mi przepisane +1,75 sfera (indeks 1.6). W nowych szkłach, które noszę od 2 tygodni, czas akomodacji podczas przenoszczenia wzroku od bliży do dali - zwiększył się do ponad 2-3s i jest to uciążliwe. Z tego co rozumiem, oczy w dal nie powinny akomodać. Dodam ciekawostkę: bez okularów widzę ostro i nie mam tego efektu. Czy to jest normalne? Czy problemem jest sama moc szkieł, czy raczej akomodacja, której problemy (np. skurcz akomodacji) zostały uwidocznione w wyniku zwiększenia mocy? Jaki jest sposób na wyeliminowanie tego efektu w trakcie przenoszenia wzroku od bliży do dali?

Pozdrawiam
Robert
Witam nie wiem z jakiego powodu były zapisane okulary bo przy braku dolegliwosci i małej wadzie wzroku moze dałoby sie bez szkieł ale to trzeba byłoby sprawdzić . Zapraszam jezeli sooba pytającej jest z Bydgoszczy pozdrawiam

Czy korekcja byla dobierana po podaniu kropli ?
bardzo czesto cierpia Panstwo dodatkowo na niedomoge konwergencji dlatego "zamazuje sie" widzenie do dali.
Czesto skutecznym rozwiazaniem sa soczewki kontaktowe

pozdrawiam

AM
Witam. Należy sprawdzić czy występuje u Pana skurcz akomodacji i wtedy należy rozważyć odpowiednią korekcję jeśli będzie potrzebna.
Witam, okulary to pomoc optyczna, która ma umożliwić uzyskanie pełnej ostrości wzroku u pacjentów, którzy z powodu wad wzroku mają to ostrość wzroku zaburzoną. Skoro pisze Pan, że bez okularów widzi Pan ostro to nie bardzo widzę powód zapisania korekcji okularowej. Proponuję badanie układu refrakcji po porażeniu akomodacji i ocenę prawidłowego dopasowania korekcji okularowej.
Dzień dobry
W Pana sytuacji niezbędne jest najpierw porażenie akomodacji ( polega na podaniu tropicamidu ). To pozwoli wyjaśnić z jaką wadą mamy do czynienia i dopasować odpowiednią korekcję okularową. Doboru okularów dokonujemy na kolejnej wizycie przy wąskiej źrenicy, pierwsza wizyta jak wcześniej wspomniałam jest z podaniem kropli rozszerzających - tropicamid. Objawy , o których Pan wspomina prawdopodobnie są wynikiem źle dopasowanych okularów. Z mojej praktyki wynika , że większość pacjentów , u których wadę wykrywamy w wieku dorosłym ma potrzebę korzystania z korekcji jedynie do pracy z bliska ( czytanie, pisanie, praca przy komputerze) . Każdy pacjent powinien być traktowany indywidualnie , stąd zalecam pełne badanie okulistyczne.
Alicja Błażej -Waśkiewicz
Wszystko zależy od tego jaka rzeczywista ma Pan wadę, załóżmy , że te +1,25 miał Pan dobrane znakomicie , czyta Pan i prawym okiem i lewym okiem tzv Visus=1.0 z optotypów na tablicy, jeśli nie to lekarka czy ktokolwiek badający źle dobrał soczewki. druga rzecz to taka, że minusy w wieku dziecięcym czasami obniżają się, i teraz pytanie dlaczego ktoś zapisał okulary o mniejszych wartościach szkła?Z wyniku u optometrysty wyszło +1,75 więc wyszlo jakby więcej. Nie rozumiem tylk po co ma Pan okulary w ind 1.6 skoro taka moc nie musi być w wysokim indeksie.Przy indeksach widzimy inaczej konstrukcja takiego szkła jest inna . Takie indeksy stosuje sie od mocy +3,00 i -4,00 po to aby wyglądały w ramkach estetycznie i aby nie były grube , za tym idzie przystosowanie oka do indeksu ..jest dluższe. Widzenie zależy od montażu oraz od tzw rozstawu źrenic jeśli jest wszystko ok i wada jest dobrana dobrze to zastanawia mnie indeks 1.6??Oko akomoduje i dlatego może Pan widzieć ostaro bez okularów. Ja bym zrobiła badanie jeszcze raz i sprawdziła montaz okularów.