Ablacja endometrium - efekty uboczne - wzrost wagi, powracające krwawienia, czyli brak rezultatów

4 odpowiedzi
Ablacja endometrium - planowałam poddanie się temu zabiegowi celem poradzenia sobie z problemem zbyt częstego okresu (co 2 tygodnie, sztucznie przedłużany w drugiej fazie Lutenylem) oraz wiecznych plamień. Tak naprawdę, na cały cykl powiedzmy 28-dniowy, dni kiedy nie mam krwawienia lub plamienia jest około 5. Niestety nie reaguję na środki farmakologiczne typu pigułki antykoncepcyjne, a poza tym mam jak zawsze bardzo dobre wyniki badań hormonalnych. Nie mam też jeszcze menopauzy (42 lata).

Ponieważ bardzo mało jest opinii na temat tego zabiegu na polskich stronach, musiałam trochę postudiować zagraniczne i dowiedziałam się niepojących rzeczy. Mianowicie mnóstwo kobiet się skarży na nadmierny wzrost wagi po tym zabiegu, biorący się znikąd i mimo braku zmiany żywienia, czy ilości ruchu. Wagi tej nie mogą w żaden sposób zrzucić, mimo starań. Z czego to może wynikać? Nie przyszłoby mi do głowy, że mechaniczne uszkodzenie endometrium może w jakikolwiek sposób wpływać na wagę. Rozumiem, że przyjmowanie sztucznych hormonów może zwiększyć masę ciała, ale ablacja?

Dowiedziałam się też, że jest całkiem duży odsetek kobiet, u których nie ma zmiany w ilości krwawień po tym zabiegu, a ponadto, że po około 3 - 5 latach problem powraca, a wtedy to już kaplica, czyli usunięcie macicy.

Czy jest na sali lekarz, który ma jakiekolwiek doświadczenie w zakresie ablacji endometrium i może udzielić informacji? Nie chciałabym poddać się zabiegowi, który w końcu jest nieodwracalny, a wraz z nim potencjalne problemy. Z góry dziękuję.
Szanowna Pani.
Ablacja endometrium nie powoduje przyrostu wagi, natomiast nadwaga sprzyja przerostowi endometrium.
Proponuję, aby wykonała Pani zabieg terapeutycznego wyłyżeczkowania jamy macicy, następnie w przypadku uzyskania prawidłowej histopatologii zastosowała wkładkę domaciczną gestagenną.
Przed założeniem wkładki komplet badań profilaktycznych.
W razie dalszych pytań zapraszam na konsultację do CliniCare.
Pozdrawiam, Sobiesław Kaszowicz

Witam,
W pani przypadku konieczna jest histeroskopia i ewentualna biopsja endometrium. Konieczna jest kompleksowa diagnostyka hormonalna w tym testy czynnościowe w warunkach szpitalnych.
z poważaniem
Tomasz Łabiak
Ablacja endometrium nie ma żadnego wpływu na reakcje hormonalne , przez co również na wzrost wagi kobiet . Takie spostrzeżenia mogą wynikać z faktu że większość kobiet z wiekiem a szczególnie w okresie około menopauzalnym ma wzrost wagi ( a tego rodzaju zabiegi są najczęściej wykonywane w tym okresie życia ). Nawrót krwawień po tym zabiegu jest marginalny i zależy od techniki przeprowadzonego zabiegu. ( zawsze można powtórzyć zabieg jeżeli nie są to krwawienia wywołane mięśniakami ). Tego rodzaju zabieg jest częstą procedurą przeprowadzana w naszej Klinice SCM i względnie bezpieczną i bezbólową . Pacjentki często wychodzą do domu w dniu zabiegu.
Szanowna Pani
1. Ablacja endometrium i w efekcie wzrost wagi. Szczerze mówiąc nie znajduję logicznego związku przyczynowo-skutkowego. Ablacja jest mechanicznym działaniem, a więc? Pokora każe mi jednak pogrzebać w literaturze.
2. Powracające krwawienia po ablacji; rodzi się pierwsze pytanie z jakiego powodu była wykonana ablacja endometrium? Mam pewne, niczym nie uzasadnione obawy, że Pani "polimenorrhoea"- częste miesiączki nie wynikają z przerostu endometrium a więc nie do zlikwidowania poprzez mechaniczne "usunięcie" błony śluzowej macicy. Być może ta patologia ma podłoże w dysfunkcji hormonalnej?, problemach psychosomatycznych? To tylko wywody "ex catedra". Droga Pani, proponuję wnikliwą ocenę przyczyny zaburzeń miesiączkowania nie jako OBJAWU ale w kontekście poszukiwania przyczyny; a więc ginekolog/endokrynolog na początek. I, jeżeli mogę coś podpowiedzieć; internet to źródło rzetelnej informacji ale i dezinformacji. Pozdrawiam