9 lat temu poprzez wypadek a mianowicie przebicie dłoni sporym kawałkiem szkła przerwałem ścięgno pr

1 odpowiedzi
9 lat temu poprzez wypadek a mianowicie przebicie dłoni sporym kawałkiem szkła przerwałem ścięgno prawego kciuka. Lekarz po stwierdzeniu uszkodzenia tego ściegna w postaci nacięcia nie przecięcia zaszył mi rane zostawiając w środku odłamki szkła. Po 2-3 miesiecznej przerwie w oczekiwaniu na wizyte kontrolną stwierdzono ze ścięgno jest przecięte całkowicie mimo zapewnień że po tym okresie ścięgno się zrośnie. Zaplanowano dla mnie operacje zszycia tego ścięgna podczas której wyciągnięto mi (z wielkim niedowierzaniem) resztę odłamków szkła. po pół rocznych rehabilitacjach (fizykoterapia, laseroterapia, hydroterapia i ćwiczenia domowe) uzyskałem efekt zginania sie kciuka może w 15% tego jak powinien działać dodatkowo przy próbie silniejszego zgiecia kciuka odczuwam ogromny dyskomfort i lekki ból w postaci takiego naciągania i kłucia w miejscu rozcięcia . Nie zgodziłem się na ponowną operację z rąk tych lekarzy co za skutkowało 9 letnim stażem z tą wadą. Moje pytanie brzmi czy ponowna operacja z rąk kogoś kto mógłby zapewnić mi jej powodzenie jest w ogóle możliwa? Jak droga ? I jeśli możliwa to czy możliwe jest również zwiększenie działania tego kciuka do chociaż 90%?
Szanowny Panie,
Pański problem jest złożony. Po pierwsze: trzeba ustalić, czy uszkodzeniu uległo tylko jedno ścięgno i czy ścięgna zostały zszyte lub zrekonstruowane (teoretycznie powinien Pan mieć takie informacje w wypisie ze szpitala). Po drugie: jakie było wskazanie do reoperacji? Po trzecie: czas, który działa na Pańską niekorzyść. 9 lat to bardzo dużo czasu do utrwalenia się przykurczy. Dodatkowo mięśnie, które nie pracują w pełnym zakresie (być może z uszkodzonym ścięgnem) będą potrzebowały długiej rehabilitacji żeby odbudować swoją siłę. Z drugiej strony żyjemy w czasach, gdzie przeszczepia się organy, stosuje terapie genowe, wszczepia stymulatory do mózgu pacjenta... Proszę nie tracić nadziei i szukać w pierwszej kolejności ortopedy (chirurgia ręki), który oceni stan Pańskiego kciuka, a następnie wypowie się o możliwościach dalszego leczenia.
Życzę powrotu do pełnej sprawności,
Dominik Zakrzewski