8 miesięcy temu miałam robioną artroskopię kolana z częściową meniscektomią przyśrodkową. Niestety k

3 odpowiedzi
8 miesięcy temu miałam robioną artroskopię kolana z częściową meniscektomią przyśrodkową. Niestety kolano, przy wchodzeniu i schodzeniu ze schodów, nadal boli w części przyśrodkowej, dlatego zrobiłam rezonans magnetyczny stanu kolanowego. W tylnej części kłykcia przyśrodkowego kości udowej w przyleganiu do powierzchni stawowej widoczna jest drobna (3x2mm) strefa obniżonego sygnału w obrazach T1 i w mniejszym stopniu T2-zależnych otoczona strefą obrzęku -obraz budzi podejrzenie niewielkich zmian w przebiegu rozpoczynającej się martwicy. Poniżej widoczny róg tylny łękotki przyśrodkowej o zmniejszonej objętości z obecnością w jego zakresie pasmowatych, w przewadze poziomych stref podwyższonego sygnału - w diagnostyce różnicowe zmiany degeneracyjne oraz bliznowate zmiany pozabiegowe. Drobna ok 3mm torbielka zwyrodnieniowa w zakresie wyniosłości międzykłykciowej kości piszczelowej. Poza tym sygnał struktur prawidłowy. Więzadła krzyżowe tylne i przednie o zachowanej ciągłości, prawidłowym sygnale i przebiegu, tak samo więzadło poboczne piszczelowe i strzałkowe oraz ścięgno mięśnia czworogłowego uda i więzadło właściwe rzepki. Łąkotka boczna prawidłowa.
Czy mogłabym prosić o informację i możliwych sposobach leczenia? Niepokoi mnie podejrzenie w przebiegu rozpoczynającej się martwicy..
Z góry dziękuję i pozdrawiam,
MagdaB
Proponowane leczenie zachowawcze: globalna terapia funkcjonalna w oparciu o koncepcję PNF (reedukacja wzorca chodu!) w połączeniu z globalną terapią mięśniowo-powięziową ( np. Manipulacja powięzi wg Stecco, łańcuchy mięśniowo-stawowe GDS, Integracja Strukturalna ). Brak części łąkotki i wynikające z tego następstwa dynamiczne jest możliwym ale nie koniecznie wyłącznym czynnikiem mogącym stanowić przyczynę bólu w obciążeniu funkcjonalnym. Czynnikiem predysponującym może być nieprawidłowa pozycja piszczeli względem kości udowej .
Terapia wg mnie powinna być przede wszystkim zorientowana na zrównoważenie napięć tkankowych zarówno manualnie jak i reedukacją czynności (ekscentryczne hamowanie w fazie podporu) a leczenie iniekcjami jako skojarzone (ale nie wyłączne). Usunięta łąkotka nie odrośnie natomiast można mieć wpływ na jak najlepsze użytkowanie tego stawu we współpracy z resztą ciała.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Proszę udać się do fizjoterapeuty, który po dokładnej ocenie funkcjonalnej zaplanuje program leczenia zachowawczego. Przyczyn bólu może być kilka i rozpoznanie tej głownej wymaga szczególowego badania manualnego kolana i sąsiednich okolic ciała.
Sugeruję wizytę: Konsultacja fizjoterapeutyczna (pierwsza wizyta) - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Nie można zapomnieć o ocenie osi mechanicznej kończyny, w przypadku nieprawidłowości poszerzyć diagnostykę o badanie rtg posturograficzne (skalometria) i ewentualnie zakwalifikować do zabiegu operacyjnego.
Pozdrawiam

Eksperci

Ewa Kalinowska-Podwika

Ewa Kalinowska-Podwika

Lekarz sportowy, Lekarz rehabilitacji medycznej

Poznań

Edgar Walaszczyk

Edgar Walaszczyk

Fizjoterapeuta

Warszawa

Daniel Borawski

Daniel Borawski

Fizjoterapeuta

Gdynia

Kacper Chojowski

Kacper Chojowski

Fizjoterapeuta

Piekary Śląskie

Rafal Adamiec

Rafal Adamiec

Fizjoterapeuta

Skierniewice

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 293 pytań dotyczących usługi: ból kolana
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.