3 miesiace temu przechodziłem problem z rwa barkowa, ktorej ból ustał po 3 dniach ale pozostało nied

2 odpowiedzi

3 miesiace temu przechodziłem problem z rwa barkowa, ktorej ból ustał po 3 dniach ale pozostało niedoczucie w prawej ręce, idace od kciuka do wewnetrznej czesci łokcia, dodatkowo mam osłabiony chwyt dłoni ale tylko w jednej pozycji. Czucie czesciowo wrociło jak i chwyt równiez sie poprawił ale jeszcze tej siły brakuje. W badaniu RMI wyszła mi wypuklina 3.8mm na poziomie C5/C6 oraz wypuklina 3.2mm na C6/C7. Chodze na zabiegi do Osteopaty, który stosuje u mnie Manipulacje wraz z masazami.
Pytanie jest nastepujace bo gdzies w internecie wyczytałem ze jak wystepuje objaw osłabienia siły miesniowej, to zadne zabiegi po za operacja nie pomoga a co innego mowi osteopata ze siła miesniowa sama z czasem wroci.
Dodam ze aktualnie mam pełna ruchliwosc szyji oraz nie dokuczaja mi zadne bóle. Jedynie to osłabienie i lekkie niedoczucie.
Bardzo prosze o odpowiedź.
Korelujące objawy radiologiczne i fizykalne, w tym przypadku wypuklina na poziomie c5-c6 oraz osłabienie siły mięśniowej, są wskazaniem do konsultacji neurochirurgicznej.
Możliwe, że uciśnięty korzeń nerwowy osłabił przewodnictwo nerwów obwodowych i po ustąpieniu ucisku w obrębie korzenia nerwowego pozostało czekać na powrót funkcji nerwu czyli siły mięśniowej.
Jednakże spadek siły mięśniowej plus zaburzenia czucia plus radiologicznie widoczna wypuklina plus utrzymujące się objawy spadku siły i zaburzeń czucia dają mocną podstawę do konsultacji neurochirurgicznej. Neurochirurg powinien zapoznać się z historią choroby i leczenia i mieć Pana/Panią pod kontrolą równolegle z osteopatą.
Co do samej procedury osteopatycznej, jest ona prawidłowa. Wykonywane techniki mogą zmniejszyć wypuklinę i fakt ten jest potwierdzony licznymi dowodami klinicznymi.
Pozdrawiam,
Marcin Bacia

Dzień dobry. Proponuję tak jak wyżej zauważył Marcin zasięgnąć konsultacji u neurochirurga. Odnośnie samej opieki osteopatycznej - istnieje też inne, mniej "twarde", mniej "strukturalne", podejście osteopatyczne w leczeniu podobnych zaburzeń nakierowane na obniżenie napięć tkankowych loży nerwu. Proponuję zapoznać się z modelem osteopatii Instytutu Barrala, terapią czaszkowo-krzyżową Upledgera czy technikami powięziowymi i membranowymi (Peter Schwind). Jak zauważa sam Barral w podobnych do Twoich stanów bezpośrednie manipulacje (choć wykonane prawidłowo technicznie) mogą zaburzać bardzo istotny czynnik regeneracji nerwu - ciśnienie śród-/wewnątrznerwowe.
Sugeruję przez to ewentualną konsultację z innym Osteopatą pracującym na regulacji napięcia tkanek otaczających sam nerw jak i ewentualnie samym nerwie (manipulacje układu nerwowego).
Życzę zdrowia i przemyślanych decyzji,
Daniel