Pytania pacjentów (274)

    Mam 67 lat.Osiem miesięcy temu złamałam kość podłogową ramienną prawą.
    Wszystko jest dobrze.Kość się zrosła tylko od miesiąca mam mrowienie w tej dłoni i wrażenie
    drętwienia piątego palca.Czy to coś groźnego?
    Proszę o odpowiedź

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Tomasz Świdrowski

    Koincydencja jest mało prawdopodobna. Należy udać się do lekarza celem oceny czy to neuropatia obwodowa czy korzeniowa. Najpewniej będzie potrzebna dodatkowa diagnostyka


    Osoba kobieta 92 lata ma bol w srodstopiu ma tez haluksy. Czy wkladki moga cos pomoc

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Tomasz Świdrowski

    Tak, warto rozważać najpierw leczenie we wkładkach z Ew fizjoterapia.


    Moja sytuacja wygląda w ten sposób: 20.01 na treningu boksu uszkodziłem lewy kciuk. Miałem już kilka podobnych sytuacji więc pomyślałem, że jest po prostu stłuczony - standardowo smarowałem go altacetem w celu zmniejszenia opuchlizny. Opuchlizna zeszła po kilku dniach natomiast ból i ograniczenie ruchomości w stawie pozostał. Po dwóch tygodniach od urazu udałem się do lekarza, który wykonał zdjęcie RTG z rozpoznaniem: podejrzenie złamania podstawy paliczka proksymalnego kciuka. Lekarz wsadził rękę w szynę gipsową i dał skierowanie do chirurga. Wracam właśnie od chirurga, który stwierdził złamanie, prócz tego że jest tam odłamek kości i że nie da się tego leczyć więc do kontroli 21.02: "ściągniemy gips, zrobimy zdjęcie porównawcze i zobaczymy co dalej". To będzie za dwa tygodnie więc wnioskuję, że dopiero wtedy dostanę skierowanie na ponowne zdjęcie RTG, więc kolejny miesiąc z głowy, a to wszystko prawdopodobnie będzie się w tym czasie źle zrastać.

    Proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Poważnie traktuję dyscyplinę, którą trenuję a uraz kciuka kompletnie eliminuje mnie z treningów. Jak wygląda Państwa pogląd na mój przypadek? Czy jest możliwy zabieg usunięcia tego odłamka mechanicznie/operacyjnie?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Tomasz Świdrowski

    Trudno bez zbadania i własnej oceny obrazów odpowiedzieć. Konieczna jest wizyta u ortopedy celem ustalenia właściwego postępowania. Pozdrawiam


    Jak często można podawać blokadę do stawu kolanowego?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Tomasz Świdrowski

    To zależy w jakim wskazaniu.


    Prosze powiedziec jaki jest koszt leczenia stawów w kolanie - dostawowe iniekcje hialanów/osocza bogatopłytkowego/ komórek macierzystych ? czy jest to refundowane moze ? pozdrawiam

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Tomasz Świdrowski

    Kwas ok 300 ; prp ok 700 do 900 komórki 5-9 tys


    Około dwóch tygodni temu byłyśmy z mamą na konsultacji u ortopedy z powodu bólu w stopie, mama zgodnie z zaleceniem zrobiła RTG stopy i wybrała się do reumatologa ze względu na podejrzenie, że może to być związane ze zmianami reumatologicznymi. (zmiany na rękach). Niestety na RTG wyszło, że jest pęknięcie w śródstopiu. Bardzo proszę o informację co należało by w dalej zrobić, biorąc pod uwagę, że do złamania musiało dojść jakieś 1,5 m-c wcześniej. Czy konieczne będzie założenie gipsu czy np.wystarczy orteza?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Tomasz Świdrowski

    Konieczne jest przeanalizowanie rtg jednak to najpewniej złamanie zmęczeniowe. Zwykle obuwie płaskie i twarde jest zalecane ale ostateczna decyzje podejmuje lekarz po zbadaniu i własnej ocenie rtg.


    Mam czesciowe uszkodzenie obrabka w barku i cechy tendynopatii w ciegnie bicespa.
    Dostalem zalecenie na PRP (platelet rich plasma).
    Czy to pomoze w gojeniu?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Tomasz Świdrowski

    Czy był wykonany mr z kontrastem? Na jakiej podstawie ustalono takie rozpoznanie? Zbyt mało danych aby odpowiedzieć.


    Mam ostrogę na pięcie dwa razy chodziłem na lampy po 10 serii nic nie pomogło co dalej

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Tomasz Świdrowski

    Osocze/steryd/fala uderzeniowa i dobra fizjoterapia.


    Dzień dobry,
    w ostatnim okresie w prawej stopie na wysokości kostki patrząc w kierunku środka stopy (patrząc od góry), pojawiła się opuchlizna (narośl lub wysięk ze stawu do torebki stawowej o kształcie - półkole o wymiarach: średnica ok. 4-5 cm wysokośc ok. 2cm). Powyższe nie przyczynia sie do bólu, jak i nie ogranicza ruchów stopy (nawet przy czynnym uprawianiu sportu: bieganie lub jazda na rowerze). Narośl przy dotyku jest miękka, luźna, galaretowata. Sytaucja powyższa poprzedzona byla wcześniejszym mocnym i bolesnym skręceniem w kostce, które po jakims czasie ustało, a w konsekwencji pojawiła się powyższa dolegliwość. Proszę o informację, czy taka dolegliwość może dotyczyć zbierającej sie w mazi (wysięg) do pękniętej torebki stawowej i czy to podlega leczeniu, i w jaki sposób .

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Tomasz Świdrowski

    Opis jest niecharakterystyczny. Trzeba odwiedzić lekarza ortopedę.


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.