Pytania pacjentów (48)
-
Witam czy leczenie kanałowe u dorosłej osoby jest całkiem płatne zęba czy jest refundowane na NFZ ?
Witam czy leczenie kanałowe u dorosłej osoby jest całkiem płatne zęba czy jest refundowane na NFZ ?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
NFZ refunduje leczenie kanałowe u dorosłych od zębów 3 do 3 czyli tylko od kła do kła- przednie zęby. Jedynie u kobiet w ciąży i dzieci do 18 roku życia jest możliwość leczenia kanałowego również… Więcej
-
Witam Ile czasu jest wazne zdjecie pantomograficzne rtg zebow ?
Witam Ile czasu jest wazne zdjecie pantomograficzne rtg zebow ?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Trudno odpowiedzieć dokładnie na takie pytanie, ale przyjmuje się że około 2 lata. Jeśli zdjęcie jest starsze a potrzebna jest diagnostyka radiologiczna to najczęściej wykonuje się nowe zdjęcie…
-
Jak długo wyrzynają się żeby mleczne do całkowitego wyrzniecia?
Jak długo wyrzynają się żeby mleczne do całkowitego wyrzniecia?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Przyjmuje się około 6 miesięcy(czasem jest to dłużej, czasem krócej) od pojawienia się w ustach do całkowitego wyrznięcia i osiągnięcia pełnej długości korony zęba.
Najlepszym sposobem na… Więcej
-
Witam. Czy mozna codziennie na śniadanie podawać dziecku (2lata) chlebek z miodem? Synek zje tylko
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Bardzo trudność odpowiedzieć na takie pytanie jednoznacznie. Próchnica to złożona choroba, ma wiele czynników, a cukier jest tylko jednym z nich. Miód zawiera cukier, bakterie prochnicowe w jamie… Więcej
-
Dentystka dzisiaj próbowała wyrwać zęba.moje.u 8letniemu synkowi niestety nie dało się tego zrobić b
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeśli dziecko nie chce współpracować i boi się dentysty to istnieją inne formy leczenia. Można spróbować leczenia w sedacji podtlenkiem azotu, co polega na wdychaniu przez maseczkę gazu, ma działać… Więcej
-
Witam. Jak wygląda leczenie zęba u małych dzieci. Syn niecałe 5 lat. Dolna lewą czwórka dziurka w zę
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zęby mleczne z ropniami kwalifikują się do usunięcia.
-
Dobry wieczór, Mojej 9 letniej córce od kilku dni ruszała się dolna czwórka. Ząb utrudniał jedzeni
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Możliwe, że został jakis kawałek korzenia lub to tylko blaszka kostna. Albo to co Pani widzi to wyrzynajacy się nowy zab stały. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć bez zobaczenia tego na żywo. Jeśli… Więcej
-
Witam. Synek ma 6 lat i jeszcze nie wypadł mu żaden mleczny ząb. Z tylu na dole za mlecznym zębem wy
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W uzębieniu u dzieci mogą być dwa typy wyrzynania zębów stałych: pierwszy to kiedy pojawiają się najpierw jedynki(mleczny wypada, rośnie za chwile w tym miejscu stały) i drugi gdzie najpierw wyrzynają… Więcej
-
Mój syn miał wyrwana mleczna jedynke (jej resztkę bo był zepsuty) bo zaczęła wychodzić stała Zauważ
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Proszę zgłosić się na kontrolę do dentysty, ciężko odpowiedzieć co dokładnie to jest bez badania. Gdyby rzeczywiście został jakiś niewielki odłamek to lekarz pomoże i wyjmie lub zaleci obserwacje.… Więcej
-
U mojego 3 latka na dwójkach i jednej trójce pojawił się biały osad, co robic? Chciałabym zapobiedz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Proszę zgłosić się do dentysty zajmującym się leczeniem dzieci. Tylko na fotelu jesteśmy w stanie dokładnie zbadać pacjenta i ocenić czym jest ten osad i go ewentualnie usunąć lub zaplanować leczenie.… Więcej
-
Witam Czy po wypiciu przez dziecko dużej ilości coli na noc lepiej nie myć zębów wieczorem czy
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zawsze trzeba umyć zęby przed pójściem spać. Zaleca się, aby odczekać 20-30 min po ostatnim posiłku, szczególnie o dużej kwasowości ze szczotkowaniem.
-
jaki lek stosować, aby uspokoić dziecko przed zabiegiem dentystycznym?
jaki lek stosować, aby uspokoić dziecko przed zabiegiem dentystycznym?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Najlepiej pomyśleć o leczeniu w gazie rozweselającym lub pełnej narkozie. Z mojej praktyki leki nie sprawdzają się najlepiej.
-
Dzień dobry Czy przy fluorozie zębów siecznych u dziecka można używać pasty z florem z czy lepsza b
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Proszę zapytać o to lekarza który stwierdził fluorozę. To rzadka choroba, więc dobrze żeby prowadził dziecko z fluorozą zębów lekarz stomatolog i to najlepiej zajmujący się leczeniem dzieci.
Więcej
-
Witam . Czy w Kielcach bądź okolicy znajdę stomatologa leczącego zęby pod narkozą na NFZ ? (Dziecko
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Takie informacje można uzyskać w Internecie na stronie NFZ lub na infolinii.
Jeśli w Kielcach nie ma takiej placówki to jest ona w Krakowie przy uczelni UJ na ul Montelupich.
Pozdrawiam…
-
Dzień dobry Czy w przypadku białych plan na zębach stałych u dziecka, wskazane są zabiegi fluoryzac
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Tak, jak najbardziej można stosować fluoryzację, ale musi to być regularnie co 3/6 miesięcy. Dodatkowo zaleca się stosowanie żelu Tooth Mousse 1x dziennie. Warto rozważyć również zabieg Icon.
-
Dzień dobry Czy w przypadku zębów słabo uwapnionych warto stosować fluoryzację?
Dzień dobry
Czy w przypadku zębów słabo uwapnionych warto stosować fluoryzację?ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Tak, jak najbardziej. Profesjonalna fluoryzacja w gabinecie stomatologicznym wykonywana regularnie co 3/6 miesięcy wzmacnia zęby i powoduje, że trudniej na nich dochodzi do próchnicy.
-
Jak czyścić szynę relaksacyjną? W internecie są sprzeczne informacje. Codziennie myję ją pod wodą z
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Stosowanie szczoteczki i pasty też jest dopuszczalne, to nie jest proteza więc nie musimy się bać o porysowanie szyny. Od czasu do czasu, np raz w tyg można użyć tabletek do protez(corega tabs)
-
Dzień dobry, nam pytanie córce trzy miesiące temu wyszła dwójka mleczna potem dolne dwójki obie i wc
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Proszę spokojnie czekać, na ten moment to jeszcze norma i nic złego się nie dzieje. Zawsze warto jednak udać się na wizytę do stomatologa zajmującego się leczeniem dzieci, już teraz, na 1 wizytę… Więcej
-
Dzień dobry Dziecko ma przeprowadzone zabiegi fluoryzacji w szkole co 6 tygodni. Tego samego dnia d
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Można używać pasty z fluorem nawet w dniu fluoryzacji szkolnej. To są całkowicie inne dawki, nie zaszkodzi to dziecko. Żeby doszło to jakiejś reakcji niepożądanej typu ból brzucha czy wymioty trzeba… Więcej
-
Dzień dobry. Dziewczynka 11lat skończone w marcu tego roku. Trójka górna nie rośnie(druga już dawno
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Proszę zaufać ortodoncie, jeśli ząb długi nie wychodzi a szczególnie 3 to pewnie trzeba odsłonić chirurgicznie. Zawsze można też pójść do innego lekarza dentysty czy najlepiej ortodonty i zasięgnąć… Więcej
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…