Pytania pacjentów (21)
-
Moje niespełna sześciomiesięczne dziecko ma problem z ząbkami. Zaczął ząbkować (dwie dolne jedynki)
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam.Przyjmowanie niektórych grup antybiotyków w ciąży wpływa niekorzystnie na ksztaltowanie się zębów mlecznych dziecka,których mineralizacja rozpoczyna się około 4 miesiąca życia płodowego.Aż… Więcej
-
Witam. Mam dopiero 24 lata i bardzo duży problem z zębami, bardzo się psują, są słabe, krzywe i bard
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam,przede wszystkim należałoby przeprowadzić badanie stomatologiczne oraz wykonać RTG pantomograficzne,aby w pierwszym etapie wyleczyć wszystkie zęby które tego wymagają.Jeśli próchnica zniszczyła… Więcej
-
Corka w czerwcu skonczy 7 lat. Wypadly nam juz dwie dolne jedynki, dolne i gorne dwojki oraz jedna g
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,narazie nie ma powodu do niepokoju.Wyrzynanie górnych jedynek przypada na 7-8 rok życia.Jesli ząb za około rok nadal będzie nieruchomy,wtedy można wykonać RTG, aby sprawdzić położenie… Więcej
-
Górna piątka, nie leczona kanałowo. Próchnica wyleczona i założone srebrne wypełnienie (duża dziura,
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam,objawy utrzymujące się od tak długiego czasu sugerują stan zapalny,warto byłoby przeprowadzić dokładnie badanie kliniczne ( wrażliwość na chlorek etylu,test na opakowanie ) oraz obejrzeć… Więcej
-
Kilka lat temu leczono mi kanałowo lewą dolną 5. Jakiś rok później znowu ząb ten zaczął mnie boleć i
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry.Może dobrze by było obejrzeć wnętrze leczonego zęba pod mikroskopem,być może jest dodatkowy nieprzeleczony kanał lub coś innego ,co daje ciągłe dolegliwości bólowe.
-
Około 2 tygodnie temu miałam leczona 7mke górna, ubytek był chuba bardzo duży ponieważ po paru dniac
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam,niestety terminy wizyt do specjalistów endodoncji są dość odległe.Jeśli nie ma silnego stanu zapalnego oraz dużych zmian okołowierzchołkiwych i jeśli kanały odpowiednio zabezpieczono opatrunkiem,powinno… Więcej
-
Czy warto używać pasty do zębów z hydroksyapatytem zamiennie z pastami zawierającymi fluor?
Czy warto używać pasty do zębów z hydroksyapatytem zamiennie z pastami zawierającymi fluor?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam.Jak najbardziej,badania laboratoryjne wykazały ze hydroksyapatyt wzmacnia szkliwo bardziej niż sam fluor.
-
Około rok temu miałam.wypelniana górną szóstkę. Od dwóch dni delikatnie pobolewa przy nagryzaniu w z
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Sugeruje sprawdzić wypełnienie ,czy jest szczelne oraz wykonać kontrolne RTG-w przypadku ,gdy ubytek był blisko miazgi z czasem mogą pojawiać się dolegliwości na nagryzanie twardych pokarmów ,wzmożone… Więcej
-
Od kilku miesięcy na tylnej części podniebienia twardego z boku mam biała krostke. Czasami się powię
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Każda zmiana w jamie ustnej utrzymująca się dłużej niż miesiąc powinna być skontrolowana przez lekarza.Proszę udać się na wizytę gdyż przyczyn może być tak wiele,że nie sposób je tu wymienić wszystkie… Więcej
-
10 lat temu miałam leczoną kanałowo górną szóstkę. Zostałam zapewniona, że ząb wyleczono prawidłowo.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Czasem zdarza się ,iż po dokładnym opracowaniu kanałów na pełną długość,płukaniu ich specjalnymi płynami oraz aplikacji leków,pojawiają się silne dolegliwości bólowe.Jesli jednak będą się nasilały… Więcej
-
Witam.Tydzień temu miałem zakładaną plombę na dolną szóstkę.Zauważyłem na na boku zęba dwie małe cza
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeśli dentysta stwierdził,że jest to próchnica to jak najbardziej powinien ja opracować a ubytek wypełnić.
-
Witam. Kilkanaście lat temu miałam przeprowadzone leczenie endodontyczne na górnej 1-2. Została mi z
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jak najbardziej proszę zgłosić się do stomatologa,ponieważ może to być próchnica.Lekarz to oceni.
-
Dzień dobry. Ile czasu po ekstrakcji zęba można usunąć kamień nazębny? Czy usuwanie kamienia nazębne
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Kamień najlepiej usunąć około dwóch tygodni po ektrakcji.Jego usuwanie jest wskazane a nawet konieczne u osób z paradontozą i powinno się to robić regularnie.
-
Jak pozbyć się rany (otarcia) podniebienia? Zjadłam twarde jedzenie, już od trzech dni odczuwam doku
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Proszę spróbować z preparatem Solcoseryl.
-
We wtorek zaczęło mnie boleć dziąsło w okolicach ósemki (rośnie już 3 lata) i raz na dłuższy okres c
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Z opisu wynika,że są to dolegliwości towarzyszące wyrzynającej się ósemce.Najprawdopodobniej zrobił się stan zapalny .Proszę zgłosić się do stomatologa.
-
Dzisiaj zauważyłam że za górna siódemka dziąsło w miejscu ósemki zrobiło się białe, tzn. Nie jest cz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Bladość dziąsła może zwiastować pojawienie się ósemki.Jej wyrzynaniu często towarzyszą dolegliwości bólowe,czasem mniejsze ,niekiedy większe.Jesli pojawi się silny ból,utrudnione spożywanie pokarmów… Więcej
-
Wczoraj udalam sie do dentysty z bolem zeba szostka wyszlo ze mam miec leczenie kanalowe i wlozono j
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeśli założono środek dewitalizujący ,czyli Wykonano tzw zatrucie zęba ból przez pare dni jest możliwy,dopóki miazga całkowicie nie obumrze.
-
Miesiąc temu miałam usuwaną dolna prawa 6, od paru tygodni da się wyczuć po obu stronach coś ostrego
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Być może po ekstrakcji został fragment korzenia lub są to po prostu brzegi kości.Zalecam udanie się do stomatologa
-
Posiadam afte i chciałem usnieżyć ból zastosowałem dentosept i pomogło jednak na następny dzień na p
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry ,być może w okolicy dziąsła również zrobiła się zmiana o charakterze afty ,albo jest to przyczyna odzębowa.Ciężko doradzić coś nie widząc zmiany ,jednak w ramach uśmierzenia bólu i… Więcej
-
Synowi wyrasta stała górna jedynka, jednak zaobserwowałam na niej białe plamki. Syn jest na diecie b
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Powstawanie zawiązków zębie stałych ma miejsce już za życia płodowego ,a mineralizacja stałych zębów siecznych około 11 miesiąca życia dziecka .Przyczyny występowania białych plam na świeżo wyrżniętych… Więcej
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…