Pytania pacjentów (2)

  • Od około 10 miesięcy przyjmuję Parogen w dawce 10 mg dziennie ze względu na zespół lęku uogólnionego. Jest to bardzo niska dawka, jednak na mnie od początku działała dosyć mocno, włącznie ze skutkami ubocznymi. W międzyczasie uczęszczałam na terapię. Od pewnego czasu czuję się lepiej, pewniej co do własnego stanu zdrowia. Próbowałam odstawiać lek, jednak zrobiłam to zbyt szybko i odczułam tego skutki. Na początku myślałam, że czymś po prostu się zatrułam (bóle podbrzusza, problemy jelitowe, zawroty głowy), jednak szybko połączyłam fakty i wróciłam do leków. Objawy ustąpiły. Jak najbezpieczniej odstawiać tego typu leki? Przyznam, że prócz problemów z satysfakcją seksualną przez długi czas oraz kilkoma dodatkowymi kilogramami są same pozytywne skutki leczenia. Podniósł się również komfort mojego życia. Czy są zatem może łagodniejsze zamienniki?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    Proszę spróbować odstawiać parogen po 1/4 tabletki czyli po 5 mg dziennie lub po 10 mg co 2- go dzień przez kilka tygodni np.3-4. Jest to lek, który że względu na działanie cholinergiczne może powodować nieznaczne objawy odstawienne.

  • ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    Max dobowa dawka paroksetyny wynosi 60 mg, a objawy odstawienie trwają od kilku dni do 1-2 tygodni.


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.