Pytania pacjentów (340)

 • Jestem osobą niepełnosprawną na wóżku inwalidzkim , mam pęcherz neurogenny,cewnikowany. Ciągle mam zakażenie dróg mo
  czowych.Ciągle antybiotyk. Czy są jakieś leki,środki ziołowe zapobiegjące temu?
  Pozdrawiam Patryk

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Maciej Pawlik

  Jesli są bakterie w moczu a nie ma Pan dolegliwosci to proponuję np. Uroner 2x1. Jesli pojawi sie np gorączka to zalecane jest wykonanie posiewu z antybiogramem i antybiotyk oraz Usg dróg moczowych.
  Pozdrawiam

 • Miałem robione badania hormonalne fsh lh sa w normie lecz w badaniu nasienia wykryto azospermie czy może być to spowodowane żylakami powrózka i czy jeśli hormony sa w normie to organizm produkuje plemniki?

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Maciej Pawlik

  Jesli FSH i LH sa w normie a obecna jest azoospermia zalecane wykonanie Usg urologiczne i ocena badania ogólnego nasienia. Jesli nic nie wykaże, proszę zrobić kariotyp, Jesli prawidłowy to konsultacja genetyczna - ocena w kierunku mikrodelecji chromosomu Yq, azoospermii obstrukcyjnej.
  Pozdrawiam Maciej Pawlik

 • Pacjent lat 31, niedoczynność tarczycy i Hashimoto od roku. Tarczyca wyregulowana od kilku miesięcy jednak występuje permanentne zmęczenie, problemy z pamięcią i koncentracją, brak porannych wzwodów - zanik libido, prolaktyna lekko powyżej normy, testosteron przy dolnej granicy - niezmienne wyniki od początku leczenia. FSH LH FT3 FT4 w normie, prolaktyna po MTC 2,9x. Co może być przyczyną ? Jakie badania jeszcze wykonać ?

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Maciej Pawlik

  Proponuję leczenie hiperprolaktynemii. Oznaczenie ponownie testosteronu całkowitego i wolnego oraz estrogenu. Wyrównanie zaburzeń tarczycy. Pozdrawiam

 • Bardzo często cierpię na zapalenia pęcherza moczowego po stosunku. Po każdym stosunku i przed podmywam się płynem do higieny intymnej, dodatkowo dbam o to, żeby po stosunku oddać mocz. Codziennie pije herbaty ziołowe na pęcherz, łykam urosept. Niestety to ciagle powraca. Kuracja furgaina pomaga, ale po miesiącu mam problem z powrotem. Po kuracji antybiotykowej, miałam spokój może na 3 miesiące. Wymazy z pochwy nie wykazują bakterii i grzybów. Byłam już u kilku urologów, miałam robione usg układu moczowego i wszytko jest w porządku. Brałam również szczepionkę uro-vaxom - niestety również nie pomogła. Lekarze zalecają mi brać po każdym stosunku 100 mg furaginy profilaktycznie. Czy jednak bakteri e-coli nie uodpornia się jeśli będę brała furagine tylko profilaktycznie? Czy naprawdę nie ma innego sposobu na pozbycie się tej przypadłości bez zażywania tabletek do końca życia?

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Maciej Pawlik

  Proszę zalecić partnerowi aby wykonał posiew moczu i nasienia.
  Leczenie zgodnie z antybiogramem
  Pozdrawiam
  Maciej Pawlik


  Sugeruję wizytę

 • Od jakiegoś czasu pobolewa mnie jądro raz jedno raz drugie nigdy dwa naraz i dzieje się tak gdy jestem podniecony. Proszę o informacje czy to coś poważnego czy powinienem udać się do lekarza jakiego? Dziękuję i pozdrawiam

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Maciej Pawlik

  Proponuję wykonanie Usg jąder i Usg doppler moszny oraz badanie urologiczne.
  Pozdrawiam Maciej Pawlik

 • Od dłuższego czasu mam problem z nawracającym zapaleniem pęcherza moczowego. Miesiąc temu brałam antybiotyk, po 2 tygodniach zrobiłam posiew moczu, po 2 dobach wyhodowano escherichia coli, brak uzasadnienia wykonania antybiogramu. USG pęcherza prawidłowe. Od tygodnia znów mam silne zapalenie pęcherza, biorę DaFurag max, jest lepiej, ale ciągle boli mnie w dole brzucha i trochę piecze..

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Maciej Pawlik

  Jesli obecna jest infekcja dolnych dróg moczowych oprócz posiewu moczu i siebie proponuje wykonanie posiewu moczu i nasienia u partnera.
  Leczenie wg antybiogramu. Zmiany behawioralne. Wyrównanie schorzeń towarzyszących.
  Odpowiednia profilaktyka np mannoza w odpowiedniej dawce.
  Przy E. Coli możliwe jest sosowanie szczepionki.
  Pozdrawiam Maciej Pawlik

 • Zrobiłam posiew moczu bakteria która wyszła to Streptococcus hemolityczny. Lekarz rodzinny wypisał mi Amotaks Dis 1 g co 12 godzin po jednej tabletce przez osiem dni. Tydzień temu skończyłam kurację antybiotykiem ale nie czuje się jeszcze w pełni dobrze jest poprawa ale nie do końca , dalej odczuwam czasami parcie na mocz , ból. Miałam robione usg i wszystko jest w porządku. Co mam zrobić w takiej sytuacji? Powtórzyć posiew ? Czy kolejna kuracja antybiotykiem?

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Maciej Pawlik

  Najlepiej powtórzyć posiew moczu. Mocz oddać ze środkowego strumienia do jałowego pojemnika. Z wynikiem najlepiej zgłosić się do urologa.
  Pozdrawiam

 • ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Maciej Pawlik

  Spokojnie! Psa 2.3 nie oznacza raka prostaty. Jednak leczenie finasterydem, w Pana przypadku Finasterem oznacza obniżenie wartości PSA o połowę. Czyli w rzeczywistości wynosi 4,6. Jednak wpływ na wartość... Więcej

 • ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Maciej Pawlik

  Prawdopodobnie jest to azoospermia obstrukcyjna/przeszkodowa.
  Wg zaleceń konieczne są co najmniej 2 badania ogólne nasienia.
  Konieczne USG jąder i kontrola andrologiczna.
  Pozdrawiam


  Sugeruję wizytę

 • ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Maciej Pawlik

  Brak wytrysku występuje często po stosowaniu leków na prostatę z grupy alfa blokerów. Niesłyszałem o takim działaniu leków typu viagra.
  Pozdrawiam


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.