Pytania pacjentów (679)

 • Od tygodnia mam pogorszone samopoczucie jestem na kuracji izotekiem 5 miesiąc bolą mnie wszystkie stawy i mięśnie czuje ogólne osłabienie organizmu .Czy może to być związane z panującymi od dłuższego czasu upałami a działaniem izoteku na organizm dawka jaką przyjmuje to 40mg/60 mg dobowo na zmianę taką lekarz prowadzący ustalił .Mężczyzna 29 lat waga 82 kg.

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  lek. Iwona Stajkowska

  Podczas kuracji retinoidami objawy ,które Pan zgłasza mogą być prowokowane przez leki. Jeśli jest to początek leczenia to bóle stawów złe samopoczucie mogą mieć charakter przejściowy. Jeżeli stosuje Pan lek kilka miesięcy to objawy mogą być niepokojące. W takiej sytuacji z reguły obniża się dawkę leku. Oczywiście pogoda może mieć nieznaczny wpływ na tego rodzaju odczucia.
  Pozdrawiam Iwona Stajkowska

 • Czy istnieje skuteczny sposób na diagnoze swierzbu bądź jego wykluczenie.
  Nie mam książkowych objawów byłem u paru dermatologów niby nie mam. Słyszałem że videodermatoskopia jest pomocna czy to prawda? I dlaczego medycyna zapomniała o tej chorobie?

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  lek. Iwona Stajkowska

  W przypadku świerzbu wideodermoskopia jest skuteczną metodą oceny skóry . Mamy możliwość oceny skóy w 70% powiększeniu i zobaczeniu kanałów i odchodów świerzbowca.
  Pozdrawiam Iwona Stajkowska

 • Czy po skończonej kuracji izotekiem (przyjęta maksymalna dawka) możliwy jest nawrót trądziku po kilku dniach? Czy to jakieś pogorszenie? Dodatkowo problem pojawił się na nogach-gdzie wcześniej tego nie było. Czy to znaczy, że cała 9-miesięczna kuracja poszła na marne, skoro po odstawieniu automatycznie wszystko wraca?

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  lek. Iwona Stajkowska

  Kuracja Izotetynoiną daje 80 % gwarancji wyleczenia.
  Jeśli problem powrócił należy spotkać się z lekarzem dermatologiem prowadzącym pacjenta.
  Zmiany na nogach mogą być też zmianami o charakterze rogowacenia mieszkowego.
  pozdrawiam Iwona Stajkowska

 • Mam 13 lat i od 5 miesięcy mam pieprzyka średnicy 5mm i przy zabawie z psem rozerwał mi się teraz pod nim mam ropę. Zamierzałem go zbadać pod dermatoskopem ale nie wiem teraz czy mam sens iść z tym do dermatologa i nie wiem ile by trwało czekanie na taką wizytę. Pieprzyk nie powiększył się od powstania miał brązowy ciemno-brazowy kolor. Czy po zagojeniu się rany będę miał na nowo pieprzyka czy poprostu zostanie po nim blizna.
  Pod pieprzykiem była zwykła skóra jak pod zwykła skóra więc chyba to nie jest żaden czerniak?

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  lek. Iwona Stajkowska

  Proszę udać się do dermatologa po wygojeniu się zmiany.
  Znamoina , które są drażnione mogą w przyszłości okazać sie zmianami złośliwymi.
  Pozdrawiam Iwona Stajkowska

 • Jak wyleczyć ranę na nodze 72 letniej kobiety wygląda to tak jakby noga chciała gnic wtym miejscu i stale wypływa z rany woda bardzo dużo wody po opatrunki od razu jest mokry i bardzo szczypie mogą a bol jest nie do wytrzymania

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  To może być stopa cukrzycowa. Proszę koniecznie zgłosić się do lekarza jak najszybciej. Nieleczona zmiana doprowadzić może do konieczności amputacji nogi.

 • Mam pewien problem. Na lopatce podskornie, pojawil sie guzek. Boli orzy dotyku. Nie wyglada na kroste. Rodzinny skierowal do chirurga i stwierdzil torbiel. Zastanawiam sie co z tym dalej zrobić...

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Usunąć chirurgicznie.

 • Czy tylko dermatolog moze wypisac silny lek na trqdzik Izotek czy taz moze wypisac lekarz rodzinny?

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  lek. Iwona Stajkowska

  Wypisać lek na recepcie może każdy lekarz. Jest to jednak leczenie ciężkie i trudne, lek powinien więc zapisywać i kontrolować jego stosowanie lekarz dermatolog prowadzący leczenie. Inny lekarz może odmówić wypisania recepty na taki lek jeśli osobiście go nie zaordynował.

 • Brałam lek izotek z powodu trądziku przez 5-6 miesięcy w dawce 20mg na dobę. Przestałam kilka dni temu, kiedy dowiedziałam się, ze mam rozpoznanego guza złośliwego. Dziś lekarz wspomniał, że biorą pod uwagę radioterapię. Zapomniałam go zapytać, czy mogę mieć teraz taką formę leczenia. Proszę o podzielenie się Państwa doświadczeniami w tym temacie.

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  lek. Iwona Stajkowska

  Izotek będzie utrzymywał się we krwi do 6 tygodni od zakończenia jego stosowania. Nie podała Pani jak dawno zakończono branie tego leku. Proszę to skonsultować z prowadzącym lekarzem onkologiem.

 • Ostatnio byłam na wizycie w salonie kosmetycznym aby wykonać depilację laserową lecz powiedziano mi, że mam zbyt ciemną karnację i najpierw powinnam zbadać sobie poziom melaniny czy mogę taki zabieg wykonać. Jakie badania powinnam wykonać?

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  lek. Iwona Stajkowska

  Kolor karnacji skóry i kolor włosów wpływa na skuteczność depilacji laserowej ale nie jest przeciwwskazaniem do niej.Kosmetyczka obawia się więc prawdopodobnie o brak wyników depilacji. Im mniejsza różnica i kontrast pomiędzy kolorek skóry i włosów tym trudniej je skutecznie zniszczyć laserem. Jasna karnacja i siwe włosy lub bardzo ciemna skóra i czarne włosy to duże wyzwanie.Może się więc okazać, że skuteczność depilacji wyniesie ok 50-60% i wymagać będzie większej ilości powtórzeń. Żadne badanie poziomu melaniny nie pomoże w tym i jest to zupełnie zbędne.Skuteczność depilacji zależy też od jakości lasera. Proszę wiec skonsultować to w innym gabinecie z dobrym jakościowo laserem diodowym.

 • Mam pytanie odnośnie opryszczki wargowej. Czy to możliwe że mam 8 opryszczek na wargach ? Chodzi mi ot o czy to na pewno pędzie opryszczka bo nigdy nie spotkałem się żeby występowało u kogoś ąz w takiej ilości.. Dodam iż wyglad ajak opryszczka ma pecherzyki z płynem i swedzi/piecze. Jak to leczyć

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  lek. Iwona Stajkowska

  Tak, opryszczka czasami w skrajnych postaciach może zająć całe usta i przenieść się np. do nosa. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwwirusowych zawierających acyklowir.

 • Od trzech miesięcy jestem na kuracji Aknenorminem. W pierwszych tygodniach nastąpiło pogorszenie trądziku i towarzyszył mi uporczywy świąd na całym ciele. Aktualnie zmiany skórne złagodniały, lecz zawsze na twarzy kwitnie mi jakaś bolesna, wściekle czerwona bulwa, która goi się tygodniami. Ogólnie przesuszonej skóry się również spodziewałam, ale ostatnio pojawił się inny problem: coś na rodzaj atopowego zapalenia skóry na dłoniach, które zaczęło postępować na przedramiona. Czy to reakcja na słońce czy powinnam popędzić na badanie krwi i zastanowić się nad zmianą leku?

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  lek. Iwona Stajkowska

  W trakcie leczenia tym preparatem, bezwzględnie należy unikać nasłoneczniania i koniecznie stosować codziennie kremy z filtrami. Zmiana leku niczego nie zmieni, proszę przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego i koniecznie unikać słońca do kilku tygodni po zakończeniu leczenia.

 • Nie wiem gdzie uzyskać wiarygodne informacje. Ma w domu kilkadziesiąt kremów i balsamów. Dobrej jakości. Oryginalnie zamkniętych i przechowywanych w temperaturze 10-15 stopni. Niestety, każdy 2 - 3 lata po terminie ważności. Czy mogę ich używać? Nie rozwarstwiły się. Nadal pachną tak jak kiedyś. Nie uczulają, co sprawdzałam na fragmencie skóry. Czy pomimo tego związki chemiczne w takich kosmetykach mogą być szkodliwe?

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  lek. Iwona Stajkowska

  Nie należy stosować leków, kosmetyków i żywności po ich terminie stosowania. Proszę też nie oczekiwać, że jakikolwiek lekarz odpowie twierdząco na to pytanie biorąc na siebie odpowiedzialność za jego treść...

 • Mam mięczka zakaźnego jak mogę go wyleczyć? Korzystałem z paru maści i polepszyło się ale są ślady. czy smarowanie AZOTANem SREBRA pomoze? CO moze mi pomóc?

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  lek. Iwona Stajkowska

  Farmakoterapia skuteczna jest tylko przy małych i nielicznych zmianach. W pozostałych przypadkach stosuje się wycięcie, wyłyżeczkowanie, elektrokoagulację lub laseroterapię lub krioterapię. Lekarz w trakcie badania dobiera najlepszą i najskuteczniejszą metodę w danych przypadku lub spośród mu dostępnych narzędzi i urządzeń. Najlepiej jest więc zgłosić się do lekarza dermatologa dysponującego dobrze wyposażonym gabinetem zabiegowym, który dobierze właściwą metodę.

 • Czy po kuracji Izotekiem właściwa jest pielęgnacja produktami z serii cetaphil? Słyszałam różne opinie, również te negatywne, że te produkty zapychają skórę i nie wiem kogo słuchać.

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  lek. Iwona Stajkowska

  Ile produktów tyle opinii na ich temat. Proszę stosować dowolną delikatną emulsję myjącą a raz w roku wykonać peeling medyczny w gabinecie dermatologicznym. Czy ta marka preparatów będzie Pani odpowiadała czy nie, wystarczy jej użyć a przekona się Pani sama. Nie spotkałam się z opisanym przez Panią przypadkiem.

 • Czy llek meonacne bez recepty na trądzik jest skuteczny czy to strata pieniędzy? Bo czytałam na necie że ma podobne działanie jak silny lek Iżotek czy to prawda? Dziękuję z góry za odpowiedz

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  lek. Iwona Stajkowska

  Nie, nie jest. Żaden suplement nie działa tak jak leki a większość suplementów nie działa wcale, bez względu na co je się stosuje. Proszę więc rozsądnie podchodzić do reklam telewizyjnych, radiowych i internetowych.

 • Tydzień temu jakoś bezwiednie rozdrapałam pieprzyk na szyi i trochę próbowałam coś wydusić. Wydawało mi się, że jest to jakiś pryszcz. Bardzo się boję, miejsce jest czerwone i nie wiem co mam dalej robić.Obawiam się najgorszego. Bardzo proszę o radę. Z góry dziękuję.

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  lek. Iwona Stajkowska

  Proszę poczekać aż ta ranka się zgoi. W tej chwili jakiekolwiek badanie nie ma sensu, ponieważ lekarz nie będzie niczego widział. Najlepiej jest wykonać badanie wideodermatoskopowe, ewentualnie dermatoskopowe ale dopiero po wygojeniu.

 • Dzień dobry. 8-latka ma rozciętą skórę nad powieką i założone plastroszwy (długość rozcięcia 1-1,5 cm). Proszę o poradę jak pielęgnować po zdjęciu plastrów aby nie było dużej blizny? Jakie są dostępne skuteczne środki (plastry, kremy)?
  Dziękuję.
  Pozdrawiam

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  lek. Iwona Stajkowska

  Proszę stosować ogólnie dostępne preparaty na blizny np. Sutricon. Jeśli zaś blizna będzie mocno widoczna po zdjęciu plastrów, proszę zgłosić się do lekarza dermatologa. Im wcześniej rozpocznie się jej leczenie i redukcję, tym lepszy efekt zostanie osiągnięty.

 • Witam, od dłuższego czasu męczę się z zaskórnikami otwartymi na nosie oraz zamkniętymi na brodzie. Może być to spowodowane tabletkami hormonalnymi lecz może jest jakaś cudowna maść, która mogłaby mi pomóc w walce z tymi nie przyjacielami?

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  lek. Iwona Stajkowska

  Nie istnieją cudowne leki a już tym bardziej maści na trądzik i zaskórniki. Leczenie jest długotrwałe i wymaga leków zapisanych przez lekarza. To co znaleźć można w aptekach i marketach służy do łagodzenia objawów i oczyszczania skóry ale nie do leczenia. Jeśli to pojedyncze zmiany wystarczy oczyszczać twarz i stosować preparaty miejscowe. Jeśli zmiany są nasilone i jest ich dużo proszę zgłosić się do lekarza dermatologa.

 • Dzień dobry, jakiś czas temu zauważyłam na prawym policzku 3 jasnobrązowe plamki. Co mogą one oznaczać? Czy jest to powód do niepokoju?

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  lek. Iwona Stajkowska

  To może być kilkanaście różnych zmian. Bez diagnostyki i zbadania pacjenta nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Proszę zgłosić się do dermatologa.

 • Czy osoba chora na nużycę może zarażać bliskich?? Co powinno się robić by tego uniknąć. Nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić że mogę wszystkich na około zarazić.

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  lek. Iwona Stajkowska

  Tak, można zarazić poprzez kontakt bezpośredni lub używanie wspólnych przedmiotów (pościel, ręczniki, grzebienie, kosmetyki).


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.