Pytania pacjentów (673)

  • Czy tylko dermatolog moze wypisac silny lek na trqdzik Izotek czy taz moze wypisac lekarz rodzinny?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Wypisać lek na recepcie może każdy lekarz. Jest to jednak leczenie ciężkie i trudne, lek powinien więc zapisywać i kontrolować jego stosowanie lekarz dermatolog prowadzący leczenie. Inny lekarz może odmówić wypisania recepty na taki lek jeśli osobiście go nie zaordynował.

  • Brałam lek izotek z powodu trądziku przez 5-6 miesięcy w dawce 20mg na dobę. Przestałam kilka dni temu, kiedy dowiedziałam się, ze mam rozpoznanego guza złośliwego. Dziś lekarz wspomniał, że biorą pod uwagę radioterapię. Zapomniałam go zapytać, czy mogę mieć teraz taką formę leczenia. Proszę o podzielenie się Państwa doświadczeniami w tym temacie.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Izotek będzie utrzymywał się we krwi do 6 tygodni od zakończenia jego stosowania. Nie podała Pani jak dawno zakończono branie tego leku. Proszę to skonsultować z prowadzącym lekarzem onkologiem.

  • Ostatnio byłam na wizycie w salonie kosmetycznym aby wykonać depilację laserową lecz powiedziano mi, że mam zbyt ciemną karnację i najpierw powinnam zbadać sobie poziom melaniny czy mogę taki zabieg wykonać. Jakie badania powinnam wykonać?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Kolor karnacji skóry i kolor włosów wpływa na skuteczność depilacji laserowej ale nie jest przeciwwskazaniem do niej.Kosmetyczka obawia się więc prawdopodobnie o brak wyników depilacji. Im mniejsza różnica i kontrast pomiędzy kolorek skóry i włosów tym trudniej je skutecznie zniszczyć laserem. Jasna karnacja i siwe włosy lub bardzo ciemna skóra i czarne włosy to duże wyzwanie.Może się więc okazać, że skuteczność depilacji wyniesie ok 50-60% i wymagać będzie większej ilości powtórzeń. Żadne badanie poziomu melaniny nie pomoże w tym i jest to zupełnie zbędne.Skuteczność depilacji zależy też od jakości lasera. Proszę wiec skonsultować to w innym gabinecie z dobrym jakościowo laserem diodowym.

  • Mam pytanie odnośnie opryszczki wargowej. Czy to możliwe że mam 8 opryszczek na wargach ? Chodzi mi ot o czy to na pewno pędzie opryszczka bo nigdy nie spotkałem się żeby występowało u kogoś ąz w takiej ilości.. Dodam iż wyglad ajak opryszczka ma pecherzyki z płynem i swedzi/piecze. Jak to leczyć

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Tak, opryszczka czasami w skrajnych postaciach może zająć całe usta i przenieść się np. do nosa. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwwirusowych zawierających acyklowir.

  • Od trzech miesięcy jestem na kuracji Aknenorminem. W pierwszych tygodniach nastąpiło pogorszenie trądziku i towarzyszył mi uporczywy świąd na całym ciele. Aktualnie zmiany skórne złagodniały, lecz zawsze na twarzy kwitnie mi jakaś bolesna, wściekle czerwona bulwa, która goi się tygodniami. Ogólnie przesuszonej skóry się również spodziewałam, ale ostatnio pojawił się inny problem: coś na rodzaj atopowego zapalenia skóry na dłoniach, które zaczęło postępować na przedramiona. Czy to reakcja na słońce czy powinnam popędzić na badanie krwi i zastanowić się nad zmianą leku?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    W trakcie leczenia tym preparatem, bezwzględnie należy unikać nasłoneczniania i koniecznie stosować codziennie kremy z filtrami. Zmiana leku niczego nie zmieni, proszę przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego i koniecznie unikać słońca do kilku tygodni po zakończeniu leczenia.

  • Nie wiem gdzie uzyskać wiarygodne informacje. Ma w domu kilkadziesiąt kremów i balsamów. Dobrej jakości. Oryginalnie zamkniętych i przechowywanych w temperaturze 10-15 stopni. Niestety, każdy 2 - 3 lata po terminie ważności. Czy mogę ich używać? Nie rozwarstwiły się. Nadal pachną tak jak kiedyś. Nie uczulają, co sprawdzałam na fragmencie skóry. Czy pomimo tego związki chemiczne w takich kosmetykach mogą być szkodliwe?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Nie należy stosować leków, kosmetyków i żywności po ich terminie stosowania. Proszę też nie oczekiwać, że jakikolwiek lekarz odpowie twierdząco na to pytanie biorąc na siebie odpowiedzialność za jego treść...

  • Mam mięczka zakaźnego jak mogę go wyleczyć? Korzystałem z paru maści i polepszyło się ale są ślady. czy smarowanie AZOTANem SREBRA pomoze? CO moze mi pomóc?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Farmakoterapia skuteczna jest tylko przy małych i nielicznych zmianach. W pozostałych przypadkach stosuje się wycięcie, wyłyżeczkowanie, elektrokoagulację lub laseroterapię lub krioterapię. Lekarz w trakcie badania dobiera najlepszą i najskuteczniejszą metodę w danych przypadku lub spośród mu dostępnych narzędzi i urządzeń. Najlepiej jest więc zgłosić się do lekarza dermatologa dysponującego dobrze wyposażonym gabinetem zabiegowym, który dobierze właściwą metodę.

  • Czy po kuracji Izotekiem właściwa jest pielęgnacja produktami z serii cetaphil? Słyszałam różne opinie, również te negatywne, że te produkty zapychają skórę i nie wiem kogo słuchać.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Ile produktów tyle opinii na ich temat. Proszę stosować dowolną delikatną emulsję myjącą a raz w roku wykonać peeling medyczny w gabinecie dermatologicznym. Czy ta marka preparatów będzie Pani odpowiadała czy nie, wystarczy jej użyć a przekona się Pani sama. Nie spotkałam się z opisanym przez Panią przypadkiem.

  • Czy llek meonacne bez recepty na trądzik jest skuteczny czy to strata pieniędzy? Bo czytałam na necie że ma podobne działanie jak silny lek Iżotek czy to prawda? Dziękuję z góry za odpowiedz

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Nie, nie jest. Żaden suplement nie działa tak jak leki a większość suplementów nie działa wcale, bez względu na co je się stosuje. Proszę więc rozsądnie podchodzić do reklam telewizyjnych, radiowych i internetowych.

  • Tydzień temu jakoś bezwiednie rozdrapałam pieprzyk na szyi i trochę próbowałam coś wydusić. Wydawało mi się, że jest to jakiś pryszcz. Bardzo się boję, miejsce jest czerwone i nie wiem co mam dalej robić.Obawiam się najgorszego. Bardzo proszę o radę. Z góry dziękuję.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Proszę poczekać aż ta ranka się zgoi. W tej chwili jakiekolwiek badanie nie ma sensu, ponieważ lekarz nie będzie niczego widział. Najlepiej jest wykonać badanie wideodermatoskopowe, ewentualnie dermatoskopowe ale dopiero po wygojeniu.

  • Dzień dobry. 8-latka ma rozciętą skórę nad powieką i założone plastroszwy (długość rozcięcia 1-1,5 cm). Proszę o poradę jak pielęgnować po zdjęciu plastrów aby nie było dużej blizny? Jakie są dostępne skuteczne środki (plastry, kremy)?
    Dziękuję.
    Pozdrawiam

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Proszę stosować ogólnie dostępne preparaty na blizny np. Sutricon. Jeśli zaś blizna będzie mocno widoczna po zdjęciu plastrów, proszę zgłosić się do lekarza dermatologa. Im wcześniej rozpocznie się jej leczenie i redukcję, tym lepszy efekt zostanie osiągnięty.

  • Witam, od dłuższego czasu męczę się z zaskórnikami otwartymi na nosie oraz zamkniętymi na brodzie. Może być to spowodowane tabletkami hormonalnymi lecz może jest jakaś cudowna maść, która mogłaby mi pomóc w walce z tymi nie przyjacielami?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Nie istnieją cudowne leki a już tym bardziej maści na trądzik i zaskórniki. Leczenie jest długotrwałe i wymaga leków zapisanych przez lekarza. To co znaleźć można w aptekach i marketach służy do łagodzenia objawów i oczyszczania skóry ale nie do leczenia. Jeśli to pojedyncze zmiany wystarczy oczyszczać twarz i stosować preparaty miejscowe. Jeśli zmiany są nasilone i jest ich dużo proszę zgłosić się do lekarza dermatologa.

  • Dzień dobry, jakiś czas temu zauważyłam na prawym policzku 3 jasnobrązowe plamki. Co mogą one oznaczać? Czy jest to powód do niepokoju?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    To może być kilkanaście różnych zmian. Bez diagnostyki i zbadania pacjenta nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Proszę zgłosić się do dermatologa.

  • Czy osoba chora na nużycę może zarażać bliskich?? Co powinno się robić by tego uniknąć. Nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić że mogę wszystkich na około zarazić.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Tak, można zarazić poprzez kontakt bezpośredni lub używanie wspólnych przedmiotów (pościel, ręczniki, grzebienie, kosmetyki).

  • ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Jeśli preparat jak Pani pisze nie ma dodawać objętości to w jakim celu ma być podawany jako wypełniacz pod oczy w celu redukcji ich zapadnięcia?
    Jedno zaprzecza drugiemu. Proszę zbadać przyczynę… Więcej

  • Chciałabym prosić o rzetelne opinie w sprawie wypełniacza Restylane Vital Light na doliny łez ze skłonnością do porannych opuchnięć.Czy to prawda, że nie ma możliwości aby powodował on dodatkowe opuchnięcie tych okolic, gdyż nie dodaje on objętości? Bardzo nie chciałabym skończyć ze stałym opuchnięciem pod oczami. Będę bardzo wdzięczna za szczere odpowiedzi.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Nikt nie da Pani gwarancji na brak skutków ubocznych stosowania leków i preparatów. Jeśli wypełni Pani okolicę pod okiem jakimkolwiek preparatem nie usunie on w cudowny sposób problemów z opuchlizną poranną o której Pani pisze. Co więcej, jeżeli uniesie Pani skórę wypełniaczem opuchlizna poranna może wydawać się jeszcze większa. Proszę zadać sobie pytanie co chce Pani osiągnąć, bo opisuje Pani dwa problemy - ubytek tkanki pod oczami, czy opuchliznę.

  • Mam 24 lata , trądzik od 11 roku życia. , bolesne miesiączki , bardzo tłusta cera , szybko przetłuszczające się włosy , nadmierne owłosienie + mam lekką niedowagę . Niestety dermatolog przez tyle lat mi nie pomógł a pomogły mi tylko tabletki hormonalne i cera była bardzo czysta i gładka . Brałam diane35 oraz syndi ale musiałam odstawić po 3 latach z powodu bólu nóg , żył i bardzo złego samopoczucia . Jakie hormony mam zbadać odnośnie trądziku ? Czy można go leczyć czymś innym oprócz hormonów i izoteku ? Czy jest szansa na skierowanie badania hormonów ? Nie stać mnie na wszystkie hormony bo są bardzo drogie jak i wizyta prywatna .

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Jeśli Pani trądzik jest bardzo nasilony i ma Pani ewidentnie tłustą cerę najskuteczniejszą metodą i jedyną która faktycznie leczy jest izotretynoina. Wszystkie inne leki i metody redukcji trądziku będą działały okresowo i objawowo (hormony, antybiotyki, kremy, maści, lampy, zioła). Leki hormonalne być może konieczne są w Pani przypadku z uwagi na problemy z gospodarką hormonami dodatkowo, ale o tym można mówić dopiero znając wyniki badań. Nadmierne owłosienie o którym Pani pisze bardzo często powiązanie jest z niedowagą o której Pani wspomniała. Muszę więc Panią i wszystkich czytających rozczarować, nie istnieją metody leczenia trądziku szybkie, pewne, tanie i bez konieczności wykonywania dodatkowych badań. Nie istnieją też skuteczne metody leczenia domowymi sposobami. Trądzik jest złożoną, trudną w leczeniu chorobą. Aby kompleksowo zająć się leczeniem które da szansę na wyleczenie musi Pani zacząć od wizyty u endokrynologa, być może konieczne będzie też odwiedzenie ginekologa a z wynikami wszystkich badań oraz morfologią krwi, gospodarką lipidową i próbami wątrobowymi powinna zgłosić się Pani do dermatologa. Musi więc podjąć Pani decyzję czy chce Pani leczyć objawy, czy trądzik i jego przyczynę. W tym drugim przypadku czas leczenia to 1-2 lata a leki ograniczone są do wąskiej grupy dającej szansę na 80% całkowite pozbycie się problemu trądziku. Są to niestety retinoidy.

  • Jakiego specyfiku uzywać do codziennego mycia twarzy zamiast mydła? Zakupiłem normalizujący żel peelingujacy ale w instrukcji jest napisane żeby go uzywać 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Zastanawiam się czy to znaczy, że jeśli będę go używał częściej to może jakoś zaszkodzić? Bo chodzi mi o częstsze mycie twarzy po jakimś wysiłku, spoceniu, wybrudzeniu.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Myć się należy oczywiście w miarę potrzeb ale proszę nie nadużywać. Każdy preparat stosowany do mycia niszczy naszą warstwę ochronną. Wbrew pozorom zbyt częste mycie jest szkodliwe.Jeśli więc nie jest Pan pobrudzony w trakcie dodatkowych zajęć, pracy itd, dwukrotne mycie w ciągu dnia jest wystarczające.

  • Od pół roku mam cienka bladoróżowa kreskę wzdłuż całego paznokcia. Na początku wyglądało to jak krwiak rozlane na pół paznokcia czarne. Teraz ciemne jest tylko na końcu paznokcia od nasady jasno czerwone. Widać jakby mi coś wystawało spod paznokcia. Wycięłam go mocniej ale tego nie udało się wyjąc natomiast w na skórze pod paznokciem w miejscu wycięcia została taka jakby rynienka, wgniecenie od tego co mam pod paznokciem. Dermatolog powiedziała ze to guz paznokcia, ale chirurdzy mówią ze krwiak i żeby czekać. A ja się denerwuje, nie wiem co robić?:/

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    To może być objaw krwiaka ale też nowotworu skóry. Najlepiej jest pozostawić rozpoznanie chirurgowi onkologowi. Niestety czasem do postawienia wiarygodnego rozpoznania konieczne jest usunięcie paznokcia. Diagnoza jest w tym przypadku trudna ponieważ cała zmiana ukryta jest pod płytką paznokcia.

  • Ostatnio będąc u okulisty stwierdzono u mnie w brzegach oczu nurzyce. Wcześniej bardzo swiedziala mnie glowa. Ale dermatolog stwierdzlila ze to objaw lojotoku. Niby ok do momentu stwierdzenia tego w oku.teraz swędzi mnie cala twarz i glowa.. mam pytanie jak można się tym zarazić?-bo jakos nie przypominam sobie kontaktu z taka osobą?-bardzo mo to dokucza. Wizyta dopiero za tydzień a ja nie mogę wytrzymać ze swiądu i piecznienia. Co moge zrobić by złagodzić objawy..??

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Leczenie nużycy jest długotrwałe i trudne. Proszę więc nie oczekiwać szybkiego rozwiązania problemu. Proszę stosować leki zapisane przez lekarza prowadzącego. Nasilenie swędzenia jest powodem Pani psychiki i obecnej świadomości, że ma Pani na skórze nieproszonych lokatorów. Zarażenie następuje przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub poprzez przedmioty używane wspólnie. Nawet jeśli w w bezpośrednim otoczeniu nie ma osób chorych na nużycę można zarazić się np. w drogeriach podczas stosowania testerów pomadek, kremów itd. Kontakt z niedezynfekowanymi narzędziami (u fryzjera, kosmetyczki) może być także źródłem zarażenia.


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.