Adresy (2)

Generała Stanisława Maczka 14, Jeżyce, Poznań
Ośrodek Psychoterapii, Poradnictwa i Treningu Psychologicznego "Kontakt" (mapa)

Najbliższy termin:

Pokaż kalendarz
Gotówka
61 628.....

Konsultacja psychologiczna (200 zł)

Psychoterapia (200 zł)

Roosevelta 18, Jeżyce, Poznań
Centrum Medyczne Lux Med (mapa)

Lekarz nie ma włączonego kalendarza pod tym adresem

Poproś o kalendarz wizyt
LUX MED
Brak informacji o usługach i ich cenach

Moje doświadczenie

O mnie

Mam 46 lat. Jestem certyfikowanym psychoterapeutą systemowym, terapeutą uzależnień i seksuologiem. Praktykę psychologiczno-psychoterapeutyczną prowadz...

Zobacz pełen opis

Leczone choroby

 • zaburzenia psychosomatyczne
 • lęki
 • zaburzenia w relacjach międzyludzkich
Pokaż wszystkie leczone choroby

Edukacja

 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (Poznań) , Wydział Nauk Społecznych - psychologia (2000)

Zdjęcia


Znajomość języków

Polski

Opinie od pacjentów

5

Ogólna ocena
38 opinii

 • Punktualność
 • Zaangażowanie
 • Gabinet
J
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl Lokalizacja: Ośrodek Psychoterapii, Poradnictwa i Treningu Psychologicznego "Kontakt" konsultacje psychologiczne

Trafiłam do Pani Joanny będąc w stanie kompletnego rozbicia emocjonalnego 3 lata po rozwodzie, kiedy sądziłam, że nie uda mi się już z tego stanu wyjść. Spotykałyśmy się około 10 miesięcy. Pani Joanna rzeczowo przepracowała ze mną problemy, z którymi się borykałam, zobaczyłam na co miałam wpływ, a na co nie miałam i nie mam. Od spotkań minął juz prawie rok, a ja od pewnego czasu wreszcie budzę się nie myśląc o przeszłości, ale o przyszłości. Pani Joanna jest osobą ciepłą i empatyczną. Polecam wszystkim szukającym pomocy psychologicznej.

mgr Joanna Borowczak

Pani Joanno dziękuję:-). Ku przypomnieniu - jestem z Pani dumna!!!


M
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl Lokalizacja: Ośrodek Psychoterapii, Poradnictwa i Treningu Psychologicznego "Kontakt"

Pani Joanna jest znakomitym specjalistą, a oprócz tego życzliwą i ciepłą osobą. Jest bardzo zaangażowana w swoją prace i chętnie wychodzi naprzeciw potrzebom pacjenta. Trafiłam do niej w momencie życia, który wyglądał dla mnie zupełnie beznadziejnie. Jestem osobą nieufną i obawiałam się, że nie będę w stanie w ogóle się otworzyć (takie też miałam wcześniejsze doświadczenia z innymi psychologami), jednak w atmosferze, jaką stwarza pani Joanna, przyszło mi to bez większych problemów. Terapia pozwoliła mi w dość krótkim czasie stanąć na nogi i miałam wrażenie że zakończyła się tak szybko, jak to było możliwe, bez zbytniego przeciągania, za co również jestem bardzo wdzięczna. Obecnie od jej zakończenia minęły już dwa lata, a ja ciągle jeszcze doświadczam jej pozytywny wpływ na moje życie. Polecam z całego serca!

mgr Joanna Borowczak

Pani Magdo, dziękuję za miłe słowa.


E
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl Lokalizacja: Ośrodek Psychoterapii, Poradnictwa i Treningu Psychologicznego "Kontakt" psychoterapia, stany lękowe

Bardzo życiowa terapeutka, dyskretna, z odpowiednią dozą dobrego poczucia humoru, w uzasadnionych przypadkach ironicznego (w terapii niezwykle potrzebne!!). Mądra kobieta, która nauczyła mnie, że nie wszystko w życiu trzeba wiedzieć, aby być spokojną. Terapia u pani Joanny to doświadczanie samego siebie na różnych płaszczyznach.
Pani Joasiu, dziękuję, że mogę cieszyć się życiem...

mgr Joanna Borowczak

Pani Ewo, dziękuje za zaufanie.


A
Użytkownik zweryfikowany
Lokalizacja: Ośrodek Psychoterapii, Poradnictwa i Treningu Psychologicznego "Kontakt"

Po przykrym doświadczeniu z poprzednim terapeuta nie wierzyłam, że ktoś bedzie w stanie mi pomóc. Nie wierzyłam, że psychoterapia postawi mnie na nogi, a ktoś pomoże mi dostrzec co w życiu jest ważne i jak może być ono piękne.
Zaufałam Pani Joasi, a dziś po 3 miesiącach spotkań mogę powiedzieć, że to kobieta anioł. Uśmiechnieta, cierpliwa, wrażliwa, otwierająca umysł na pewne sprawy i przede wszystkim potrafi wysłuchać.
Wiem, że nigdy nie zapomnę o traumatycznym przezyciu jakie mnie spotkało, ale Pani Joasia nauczyła mnie jak się bronić, zrozumialam to co się stalo.
To była bardzo cięzka droga, pelna lez, refleksji, przemyśleń. Wiem, ze jeszcze wiele przede mną, ale dzięki Pani Joasi zbudowałam solidny fundament. Dziś wstaje z lozka, usmiecham sie do siebie i swiata, doceniam swoją pracę i bliskich, ciesze sie z nawet malych czynnosci, wiele rzeczy przewartościowałam.
Kiedyś moje życie było męką, koszmarem, walką z objawami somatycznymi i psychicznymi. Dziś nad tym panuje, żyję, doceniam życie i wiem, że jeszcze wiele mogę zrobić.
Pani Joasia wyciągnęła ze mnie "starą" dziewczyne, dodała sił, otuchy, otworzyła umysł i dziś jestem innym człowiekiem. Żadne slowa nie opiszą wdzieczności. Ciesze sie, że pomogła mi Pani odzyskać dawną radość i wskazała nowe możliwości :)

mgr Joanna Borowczak

Pani Aniu, prosze się trzymać swojej dobrej drogi:-)).
Pozdrawiam ciepło


A
Użytkownik zweryfikowany
Lokalizacja: Ośrodek Psychoterapii, Poradnictwa i Treningu Psychologicznego "Kontakt"

Pani Asia jest bardzo ciepłą osobą, bardzo pomogła mi uporać się z lękami i paraliżującym stresem. Kompetentna, rzeczowa, skuteczna. Jestem bardzo zadowolona

mgr Joanna Borowczak

Pani Agato, dziękuję.


M
Użytkownik zweryfikowany

Decyzja o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy psychologa nie była dla mnie prosta. Zawsze myślałam, że ze wszystkim muszę poradzić sobie sama, aż to własnie to wieczne "muszenie" okazało się być problemem. Właściwie od pierwszego spotkania z Panią Joanną poczułam się swobodnie i bezpiecznie, a przy kolejnym miałam już wrażenie, że siedząca naprzeciwko mnie osoba rozumie mnie lepiej niż ja samą siebie. Czasem wystarczyło jedno spostrzeżenie albo trafnie zadane pytanie, żebym uświadomiła sobie w czym leży problem i jak sobie z nim poradzić. Krok po kroku, dzięki Pani Joannie odzyskałam wewnętrzny spokój, a co najważniejsze - nauczyłam się co robić gdybym znowu zaczęła zbaczać z tej ścieżki.
Polecam z całego serca.

mgr Joanna Borowczak

Pani Mileno, dobrej dalszej drogi życzę. Pozdrawiam!


G
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

Profesjonalne podejście do pacjenta. Bardzo miła atmosfera i nieunikanie odpowiedzi na trudne pytania.

mgr Joanna Borowczak

Pani Małgosiu, cieszę się, że spełniłam Pani oczekiwania.


J
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

Pani Asia jest bardzo wymagającą i wnikliwą, ale przede wszystkim bardzo ciepłą osobą. Inspiruje do zadawania wielu pytań, nierzadko bardzo trudnych, ale bardzo potrzebnych. Pomogła mi na nowo odkryć wiele spraw i spojrzeć na nie innej niż do tej pory, świeżej perspektywy, przebudować mój własny świat i dostrzec w nim istotne rzeczy, które wcześniej gdzieś mi uciekały... Od samego początku stworzyła na naszych spotkaniach pełną zaufania atmosferę, jest cierpliwa i uważna, potrafi słuchać. Pomaga zmierzyć się z najbardziej bolesnymi problemami, które budzą obawy i niepewność. Pani Asia jest niesamowitym człowiekiem! Dziękuję!

mgr Joanna Borowczak

Pani Joanno, dziękuje za tak miłe słowa skierowane pod moim adresem:-)


M
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

Zanim trafiłam do Pani Asi myślałam, że moja sytuacja jest beznadziejna. Jednak okazało się, że tak nie jest. Nauczyłam się, jak odmówić, czego nie potrafiłam wcześniej, że niczego nie muszę, a wszystko mogę chcieć! Okazało się, że nie ma problemów nie do rozwiązania. Były dni, w których czułam się psychicznie źle, to wizyta u Pani sprawiała, że można było się uśmiechnąć do samej siebie, i że w tej smutnej rzeczywistości jednak jest jakaś iskierka dobrych rzeczy. Dzięki Pani Asi nie czuję się już winna wszystkich kłótni w rodzinie, za które mnie obwiniano, polubiłam siebie i zrozumiałam, że też jestem ważnym i wartościowym człowiekiem. Napisałam najtrudniejszy i najważniejszy list w moim życiu, gdzie na początku nie potrafiłam go nawet zacząć!
Dziękuję Pani Asiu za wsparcie, szczerość, cierpliwość, pomoc w trudnych chwilach, ciepło, uśmiech, za „zadania domowe”, które dawały do myślenia i za mądrość. Ogromnie się cieszę, że mogłam Panią poznać. Polecam Panią Joannę, to najlepszy specjalista jakiego znam.

mgr Joanna Borowczak

Pani Moniko, mnie także jest miło Panią znać i towarzyszyć w drodze poznawania siebie:-))


A
Użytkownik zweryfikowany

Najtrudniej zacząć..,)
Kiedy trafiłam do Pani Asi wydawało mi się, że to pochwica odebrała mi wiele, chęć życia, działania. Pani od początku wiedziała, że pochwica to „wierzchołek góry lodowej”...zaczęłam się mierzyć z sytuacją rodzinną, domem pełym tabu, z silnym poczuciem niższości i niedoskonałości, z paraliżującym strachem...
Dzięki Pani uczyłam się otwierać, uczyłam się rozmawiać, uczyłam się UFAĆ. We wszystkich trudnych momentach, w chwilach zwątpienia, złości, smutku sięgałam po mój zeszyt na pierwszej stronie było napisane przez Panią zdanie – „JA JESTEM OBOK”. Doświadczyłam jak można traktować drugiego człowieka dorośle, z szacunkiem, empatią, z uważnością.
Dziś myślę, że gdyby nie pochwica pewnie nie trafiłabym do Pani. Dziś też wiem, że terapia to coś najlepszego, co mogło mnie spotkać. To jakby ktoś otworzył szeroko okna i drzwi i wpuścił powietrze w moje życie.
To była długa i trudna droga – wiele jeszcze przede mną...
Dostałam tyle, że nie sposób tego „objąć”. Już dziś dziękuję za ten niezwykły, ważny, uwalniający czas. Za to, że jestem „tu i teraz”, że dziś próbuję, smakuję, eksperymentuję i ryzykuję, dziękuję za „lubię i chcę”, za „mogę a nie muszę”, za to, że się uśmiecham, że czuję, że dostrzegam ile we mnie i wokół mnie dobrych rzeczy, że znowu mam plany i marzenia i na koniec nie myślałam,że to kiedyś powiem - seks to jednak fajna rzecz,)
Dziękuję Pani za BYCIE, wsparcie, wrażliwość, anielską cierpliwość, dobro, ciepło, uśmiech no i oczywiście za mądrość, „szczerość do bólu” i MEGA KONKRET!!!
Z pewnością jest i pozostanie Pani Kimś Ważnym w moim życiu...

Absolutnie polecam Panią Joannę, to świetny specjalista z ogromną wiedzą, dużym doświadczeniem, ale i niezwykły człowiek. A organizacja pracy – mistrzowska!

mgr Joanna Borowczak

Pani Aneto, bardzo dziękuje za mnóstwo informacji:-)). Już wiem co Pani "w duszy gra". Uśmiecham sie wewnętrznie czytając powyższy tekst. Cieszę się, ze mogłam i nadal mogę towarzyszyć Pani w tej fantastycznej drodze.
Do zobaczenia!


Usługi i ceny

Psychoterapia

200 zł

Generała Stanisława Maczka 14, Poznań

Ośrodek Psychoterapii, Poradnictwa i Treningu Psychologicznego "Kontakt"

200 zł

Konsultacja psychologiczna

200 zł

Generała Stanisława Maczka 14, Poznań

Ośrodek Psychoterapii, Poradnictwa i Treningu Psychologicznego "Kontakt"

200 zł

Opinie od pacjentów

5

Ogólna ocena
38 opinii

 • Punktualność
 • Zaangażowanie
 • Gabinet
J
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl Lokalizacja: Ośrodek Psychoterapii, Poradnictwa i Treningu Psychologicznego "Kontakt" konsultacje psychologiczne

Trafiłam do Pani Joanny będąc w stanie kompletnego rozbicia emocjonalnego 3 lata po rozwodzie, kiedy sądziłam, że nie uda mi się już z tego stanu wyjść. Spotykałyśmy się około 10 miesięcy. Pani Joanna rzeczowo przepracowała ze mną problemy, z którymi się borykałam, zobaczyłam na co miałam wpływ, a na co nie miałam i nie mam. Od spotkań minął juz prawie rok, a ja od pewnego czasu wreszcie budzę się nie myśląc o przeszłości, ale o przyszłości. Pani Joanna jest osobą ciepłą i empatyczną. Polecam wszystkim szukającym pomocy psychologicznej.

mgr Joanna Borowczak

Pani Joanno dziękuję:-). Ku przypomnieniu - jestem z Pani dumna!!!


M
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl Lokalizacja: Ośrodek Psychoterapii, Poradnictwa i Treningu Psychologicznego "Kontakt"

Pani Joanna jest znakomitym specjalistą, a oprócz tego życzliwą i ciepłą osobą. Jest bardzo zaangażowana w swoją prace i chętnie wychodzi naprzeciw potrzebom pacjenta. Trafiłam do niej w momencie życia, który wyglądał dla mnie zupełnie beznadziejnie. Jestem osobą nieufną i obawiałam się, że nie będę w stanie w ogóle się otworzyć (takie też miałam wcześniejsze doświadczenia z innymi psychologami), jednak w atmosferze, jaką stwarza pani Joanna, przyszło mi to bez większych problemów. Terapia pozwoliła mi w dość krótkim czasie stanąć na nogi i miałam wrażenie że zakończyła się tak szybko, jak to było możliwe, bez zbytniego przeciągania, za co również jestem bardzo wdzięczna. Obecnie od jej zakończenia minęły już dwa lata, a ja ciągle jeszcze doświadczam jej pozytywny wpływ na moje życie. Polecam z całego serca!

mgr Joanna Borowczak

Pani Magdo, dziękuję za miłe słowa.


E
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl Lokalizacja: Ośrodek Psychoterapii, Poradnictwa i Treningu Psychologicznego "Kontakt" psychoterapia, stany lękowe

Bardzo życiowa terapeutka, dyskretna, z odpowiednią dozą dobrego poczucia humoru, w uzasadnionych przypadkach ironicznego (w terapii niezwykle potrzebne!!). Mądra kobieta, która nauczyła mnie, że nie wszystko w życiu trzeba wiedzieć, aby być spokojną. Terapia u pani Joanny to doświadczanie samego siebie na różnych płaszczyznach.
Pani Joasiu, dziękuję, że mogę cieszyć się życiem...

mgr Joanna Borowczak

Pani Ewo, dziękuje za zaufanie.


A
Użytkownik zweryfikowany
Lokalizacja: Ośrodek Psychoterapii, Poradnictwa i Treningu Psychologicznego "Kontakt"

Po przykrym doświadczeniu z poprzednim terapeuta nie wierzyłam, że ktoś bedzie w stanie mi pomóc. Nie wierzyłam, że psychoterapia postawi mnie na nogi, a ktoś pomoże mi dostrzec co w życiu jest ważne i jak może być ono piękne.
Zaufałam Pani Joasi, a dziś po 3 miesiącach spotkań mogę powiedzieć, że to kobieta anioł. Uśmiechnieta, cierpliwa, wrażliwa, otwierająca umysł na pewne sprawy i przede wszystkim potrafi wysłuchać.
Wiem, że nigdy nie zapomnę o traumatycznym przezyciu jakie mnie spotkało, ale Pani Joasia nauczyła mnie jak się bronić, zrozumialam to co się stalo.
To była bardzo cięzka droga, pelna lez, refleksji, przemyśleń. Wiem, ze jeszcze wiele przede mną, ale dzięki Pani Joasi zbudowałam solidny fundament. Dziś wstaje z lozka, usmiecham sie do siebie i swiata, doceniam swoją pracę i bliskich, ciesze sie z nawet malych czynnosci, wiele rzeczy przewartościowałam.
Kiedyś moje życie było męką, koszmarem, walką z objawami somatycznymi i psychicznymi. Dziś nad tym panuje, żyję, doceniam życie i wiem, że jeszcze wiele mogę zrobić.
Pani Joasia wyciągnęła ze mnie "starą" dziewczyne, dodała sił, otuchy, otworzyła umysł i dziś jestem innym człowiekiem. Żadne slowa nie opiszą wdzieczności. Ciesze sie, że pomogła mi Pani odzyskać dawną radość i wskazała nowe możliwości :)

mgr Joanna Borowczak

Pani Aniu, prosze się trzymać swojej dobrej drogi:-)).
Pozdrawiam ciepło


A
Użytkownik zweryfikowany
Lokalizacja: Ośrodek Psychoterapii, Poradnictwa i Treningu Psychologicznego "Kontakt"

Pani Asia jest bardzo ciepłą osobą, bardzo pomogła mi uporać się z lękami i paraliżującym stresem. Kompetentna, rzeczowa, skuteczna. Jestem bardzo zadowolona

mgr Joanna Borowczak

Pani Agato, dziękuję.


M
Użytkownik zweryfikowany

Decyzja o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy psychologa nie była dla mnie prosta. Zawsze myślałam, że ze wszystkim muszę poradzić sobie sama, aż to własnie to wieczne "muszenie" okazało się być problemem. Właściwie od pierwszego spotkania z Panią Joanną poczułam się swobodnie i bezpiecznie, a przy kolejnym miałam już wrażenie, że siedząca naprzeciwko mnie osoba rozumie mnie lepiej niż ja samą siebie. Czasem wystarczyło jedno spostrzeżenie albo trafnie zadane pytanie, żebym uświadomiła sobie w czym leży problem i jak sobie z nim poradzić. Krok po kroku, dzięki Pani Joannie odzyskałam wewnętrzny spokój, a co najważniejsze - nauczyłam się co robić gdybym znowu zaczęła zbaczać z tej ścieżki.
Polecam z całego serca.

mgr Joanna Borowczak

Pani Mileno, dobrej dalszej drogi życzę. Pozdrawiam!


G
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

Profesjonalne podejście do pacjenta. Bardzo miła atmosfera i nieunikanie odpowiedzi na trudne pytania.

mgr Joanna Borowczak

Pani Małgosiu, cieszę się, że spełniłam Pani oczekiwania.


J
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

Pani Asia jest bardzo wymagającą i wnikliwą, ale przede wszystkim bardzo ciepłą osobą. Inspiruje do zadawania wielu pytań, nierzadko bardzo trudnych, ale bardzo potrzebnych. Pomogła mi na nowo odkryć wiele spraw i spojrzeć na nie innej niż do tej pory, świeżej perspektywy, przebudować mój własny świat i dostrzec w nim istotne rzeczy, które wcześniej gdzieś mi uciekały... Od samego początku stworzyła na naszych spotkaniach pełną zaufania atmosferę, jest cierpliwa i uważna, potrafi słuchać. Pomaga zmierzyć się z najbardziej bolesnymi problemami, które budzą obawy i niepewność. Pani Asia jest niesamowitym człowiekiem! Dziękuję!

mgr Joanna Borowczak

Pani Joanno, dziękuje za tak miłe słowa skierowane pod moim adresem:-)


M
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

Zanim trafiłam do Pani Asi myślałam, że moja sytuacja jest beznadziejna. Jednak okazało się, że tak nie jest. Nauczyłam się, jak odmówić, czego nie potrafiłam wcześniej, że niczego nie muszę, a wszystko mogę chcieć! Okazało się, że nie ma problemów nie do rozwiązania. Były dni, w których czułam się psychicznie źle, to wizyta u Pani sprawiała, że można było się uśmiechnąć do samej siebie, i że w tej smutnej rzeczywistości jednak jest jakaś iskierka dobrych rzeczy. Dzięki Pani Asi nie czuję się już winna wszystkich kłótni w rodzinie, za które mnie obwiniano, polubiłam siebie i zrozumiałam, że też jestem ważnym i wartościowym człowiekiem. Napisałam najtrudniejszy i najważniejszy list w moim życiu, gdzie na początku nie potrafiłam go nawet zacząć!
Dziękuję Pani Asiu za wsparcie, szczerość, cierpliwość, pomoc w trudnych chwilach, ciepło, uśmiech, za „zadania domowe”, które dawały do myślenia i za mądrość. Ogromnie się cieszę, że mogłam Panią poznać. Polecam Panią Joannę, to najlepszy specjalista jakiego znam.

mgr Joanna Borowczak

Pani Moniko, mnie także jest miło Panią znać i towarzyszyć w drodze poznawania siebie:-))


A
Użytkownik zweryfikowany

Najtrudniej zacząć..,)
Kiedy trafiłam do Pani Asi wydawało mi się, że to pochwica odebrała mi wiele, chęć życia, działania. Pani od początku wiedziała, że pochwica to „wierzchołek góry lodowej”...zaczęłam się mierzyć z sytuacją rodzinną, domem pełym tabu, z silnym poczuciem niższości i niedoskonałości, z paraliżującym strachem...
Dzięki Pani uczyłam się otwierać, uczyłam się rozmawiać, uczyłam się UFAĆ. We wszystkich trudnych momentach, w chwilach zwątpienia, złości, smutku sięgałam po mój zeszyt na pierwszej stronie było napisane przez Panią zdanie – „JA JESTEM OBOK”. Doświadczyłam jak można traktować drugiego człowieka dorośle, z szacunkiem, empatią, z uważnością.
Dziś myślę, że gdyby nie pochwica pewnie nie trafiłabym do Pani. Dziś też wiem, że terapia to coś najlepszego, co mogło mnie spotkać. To jakby ktoś otworzył szeroko okna i drzwi i wpuścił powietrze w moje życie.
To była długa i trudna droga – wiele jeszcze przede mną...
Dostałam tyle, że nie sposób tego „objąć”. Już dziś dziękuję za ten niezwykły, ważny, uwalniający czas. Za to, że jestem „tu i teraz”, że dziś próbuję, smakuję, eksperymentuję i ryzykuję, dziękuję za „lubię i chcę”, za „mogę a nie muszę”, za to, że się uśmiecham, że czuję, że dostrzegam ile we mnie i wokół mnie dobrych rzeczy, że znowu mam plany i marzenia i na koniec nie myślałam,że to kiedyś powiem - seks to jednak fajna rzecz,)
Dziękuję Pani za BYCIE, wsparcie, wrażliwość, anielską cierpliwość, dobro, ciepło, uśmiech no i oczywiście za mądrość, „szczerość do bólu” i MEGA KONKRET!!!
Z pewnością jest i pozostanie Pani Kimś Ważnym w moim życiu...

Absolutnie polecam Panią Joannę, to świetny specjalista z ogromną wiedzą, dużym doświadczeniem, ale i niezwykły człowiek. A organizacja pracy – mistrzowska!

mgr Joanna Borowczak

Pani Aneto, bardzo dziękuje za mnóstwo informacji:-)). Już wiem co Pani "w duszy gra". Uśmiecham sie wewnętrznie czytając powyższy tekst. Cieszę się, ze mogłam i nadal mogę towarzyszyć Pani w tej fantastycznej drodze.
Do zobaczenia!


Wystąpił błąd, spróbuj jeszcze raz

Odpowiedzi na pytania

124 odpowiedzi udzielonych przez lekarza na pytania pacjentów na ZnanyLekarz.pl


 • Moja znajoma ma 17 lat i stwierdzono u niej niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim. W zasadzie już w przedszkolu było wiadomo że coś jest nie tak. Do szkoły poszła dopiero rok później niż rówieśnicy a aktualnie uczęszcza do zwykłej szkoły zawodowej z tą różnicą że ma dodatkowe zajęcia z Pedagogiem. Niestety nie wiadomo co jest przyczyną jej problemów, głównie z powodu braku inicjatywy ze strony rodziców. Raczej była zaniedbywana i przeszła dosyć trudne dzieciństwo pełne agresji i przemocy na tle psychicznym.
  Jeżeli chodzi o jej umiejętności logiczne to praktycznie od razu widać braki.
  Potrafi liczyć od 0 do 100 bez większych problemów. Niestety ma duży problem z liczeniem w drugą stronę od 100 do 0. Ciężko idzie jej dodawanie, odejmowanie oraz dzielenie. Natomiast jeśli chodzi o mnożenie (w przedziale od 0 do 100) to spisuje się bardzo dobrze. Mnoży bardzo szybko i praktycznie nigdy się nie myli. Ma również problemy z rozumieniem ułamków takich jak 1/4 ( nie pojmuje co to jest 1/4 szklanki wody) oraz nie najlepiej radzi sobie z interpretacją symboli/ilustracji np. ( Pół koła + drugie pół koła = całe koło). Tak samo nie dostrzega zależności i schematów które się powtarzają. Jeżeli chodzi o pisanie i czytanie to radzi sobie bardzo dobrze jedynie w trakcie rozmowy czasem ma problem z opisaniem co dokładnie ma na myśli i czasem (raczej rzadko) źle odmienia jakieś losowe słowo. Kiedy rozmawia się z nią na tematy codzienne nie można dostrzec żadnego ubytku dopiero kiedy w grę wchodzą tematy abstrakcyjne, przewidywanie przyszłości, organizacja czegoś albo podejmowanie decyzji widać u niej znaczne braki. Lubi śpiewać i pamięta wiele tekstów z różnych piosenek. Przeważnie nie łapie ironii ani nie rozumie żartów. Ma też problem z rozumieniem filmów nie dostrzega co autor miał na myśli przedstawiając scenę w określony sposób. Długo się zastanawia i powoli wykonuje czynności czynności codzienne. Mimo tego jest w pełni samodzielna i radzi sobie dobrze w życiu codziennym. Używanie komputera albo smartfonu nie jest dla niej żadnym wyzwaniem.
  Z charakteru jest bardzo miła spokojna i empatyczna, mocno się przejmuje cierpieniem innych. Jest pracowita i lubi porządek. Jedynym wyjątkiem są sytuacje kiedy na czymś jej bardzo zależy a nie może tego dostać bo coś się wydarzyło np. basen na który chciał iść był zamknięty. W tedy miewa napady agresji ( trochę w tedy wariuje czasem uderzy ręką w stół albo LEKKO w jakąś część swojego ciała. Kiedy jej się zdarzy w ataku szału przypadkiem lekko drasnąć kogoś z otoczenia od razu przeprasza i się ogarnia wracając do normalności) Nie lubi tłocznych ani głośnych miejsc i jest nieśmiała ale nie ma problemu z kontaktem wzrokowym. Woli przebywać z osobami dorosłymi niż z rówieśnikami i potrafi się bardzo dobrze opiekować dziećmi (lubi to robić)
  Jeżeli chodzi o cechy fizyczne to ma przeciętny wzrost 165 cm i jest bardzo urodziwa. Jej waga to ok. 53 kg. Gołym okiem nie widać po niej że może być niepełnosprawna. Jedyną cechą jaka się rzuca w oczy to mocno zarysowana żuchwę ( Tylnia część trochę jakby u faceta ale nie do końca) . Nie jest ona jednak nieestetyczna ani nie wydaje mi się że może sugerować jakąkolwiek patologię genetyczną. Jej matka ma bardzo podobną twarz z tym że ta żuchwa jest mniej wyrazista. Pewnie z tego powodu że ma więcej tłuszczu w rejonie twarzy. Ma bardzo gęste i zdrowe włosy nawet na twarzy widać że wyrastają jej pojedyncze włoski które są grubsze i ciemniejsze niż reszta. Ma też jakby taki delikatny wąsik. Na brzuchu też rosną jej gęściej włosy niż przeciętnie i są one widoczne ( chodzi mi o cienki pasek włosów od pępka w dół)
  Często miewa różnego rodzaju dolegliwości jak np. ból głowy ( z boków głowy, czasem towarzyszy temu obniżoną temperaturę ciała) czy ból brzucha. Trudno powiedzieć co je powoduje ( chyba występują one częściej kiedy jest narażona na stres).
  Miewa nieregularną miesiączkę.
  Grubo się ubiera bo często jest jej zimno. Lubi kiedy jest bardzo gorąco. Ma również problemy z wstawaniem z łóżka, jak by mogła to spała by do oporu.
  Z tego co wiem to wystąpiły pewne komplikacje w trakcie ciąży co skończyło by się poronieniem. Na szczęście założono szwy i urodziła się po terminie z prawidłową wagą ciała.
  Jej matka poroniła już wcześniej dwukrotnie z tego przynajmniej raz w późnym stadium ciąży. Potem urodziła się jej starsza siostra która jest w pełni sprawna zarówno fizycznie jak i intelektualnie i na końcu ona. Jej matka w czasie ostatniej ciąży miała 27 lat.
  Co mogło spowodować jej niepełnosprawność i do jakiego lekarza powinna się zwrócić?


 • Moja znajoma ma 17 lat i stwierdzono u niej niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim. W zasadzie już w przedszkolu było wiadomo że coś jest nie tak. Do szkoły poszła dopiero rok później niż rówieśnicy a aktualnie uczęszcza do zwykłej szkoły zawodowej z tą różnicą że ma dodatkowe zajęcia z Pedagogiem. Niestety nie wiadomo co jest przyczyną jej problemów, głównie z powodu braku inicjatywy ze strony rodziców. Raczej była zaniedbywana i przeszła dosyć trudne dzieciństwo pełne agresji i przemocy na tle psychicznym.
  Jeżeli chodzi o jej umiejętności logiczne to praktycznie od razu widać braki.
  Potrafi liczyć od 0 do 100 bez większych problemów. Niestety ma duży problem z liczeniem w drugą stronę od 100 do 0. Ciężko idzie jej dodawanie, odejmowanie oraz dzielenie. Natomiast jeśli chodzi o mnożenie (w przedziale od 0 do 100) to spisuje się bardzo dobrze. Mnoży bardzo szybko i praktycznie nigdy się nie myli. Ma również problemy z rozumieniem ułamków takich jak 1/4 ( nie pojmuje co to jest 1/4 szklanki wody) oraz nie najlepiej radzi sobie z interpretacją symboli/ilustracji np. ( Pół koła + drugie pół koła = całe koło). Tak samo nie dostrzega zależności i schematów które się powtarzają. Jeżeli chodzi o pisanie i czytanie to radzi sobie bardzo dobrze jedynie w trakcie rozmowy czasem ma problem z opisaniem co dokładnie ma na myśli i czasem (raczej rzadko) źle odmienia jakieś losowe słowo. Kiedy rozmawia się z nią na tematy codzienne nie można dostrzec żadnego ubytku dopiero kiedy w grę wchodzą tematy abstrakcyjne, przewidywanie przyszłości, organizacja czegoś albo podejmowanie decyzji widać u niej znaczne braki. Lubi śpiewać i pamięta wiele tekstów z różnych piosenek. Przeważnie nie łapie ironii ani nie rozumie żartów. Ma też problem z rozumieniem filmów nie dostrzega co autor miał na myśli przedstawiając scenę w określony sposób. Długo się zastanawia i powoli wykonuje czynności czynności codzienne. Mimo tego jest w pełni samodzielna i radzi sobie dobrze w życiu codziennym. Używanie komputera albo smartfonu nie jest dla niej żadnym wyzwaniem.
  Z charakteru jest bardzo miła spokojna i empatyczna, mocno się przejmuje cierpieniem innych. Jest pracowita i lubi porządek. Jedynym wyjątkiem są sytuacje kiedy na czymś jej bardzo zależy a nie może tego dostać bo coś się wydarzyło np. basen na który chciał iść był zamknięty. W tedy miewa napady agresji ( trochę w tedy wariuje czasem uderzy ręką w stół albo LEKKO w jakąś część swojego ciała. Kiedy jej się zdarzy w ataku szału przypadkiem lekko drasnąć kogoś z otoczenia od razu przeprasza i się ogarnia wracając do normalności) Nie lubi tłocznych ani głośnych miejsc i jest nieśmiała ale nie ma problemu z kontaktem wzrokowym. Woli przebywać z osobami dorosłymi niż z rówieśnikami i potrafi się bardzo dobrze opiekować dziećmi (lubi to robić)
  Jeżeli chodzi o cechy fizyczne to ma przeciętny wzrost 165 cm i jest bardzo urodziwa. Jej waga to ok. 53 kg. Gołym okiem nie widać po niej że może być niepełnosprawna. Jedyną cechą jaka się rzuca w oczy to mocno zarysowana żuchwę ( Tylnia część trochę jakby u faceta ale nie do końca) . Nie jest ona jednak nieestetyczna ani nie wydaje mi się że może sugerować jakąkolwiek patologię genetyczną. Jej matka ma bardzo podobną twarz z tym że ta żuchwa jest mniej wyrazista. Pewnie z tego powodu że ma więcej tłuszczu w rejonie twarzy. Ma bardzo gęste i zdrowe włosy nawet na twarzy widać że wyrastają jej pojedyncze włoski które są grubsze i ciemniejsze niż reszta. Ma też jakby taki delikatny wąsik. Na brzuchu też rosną jej gęściej włosy niż przeciętnie i są one widoczne ( chodzi mi o cienki pasek włosów od pępka w dół). Ma też dosyć niski głos.
  Często miewa różnego rodzaju dolegliwości jak np. ból głowy ( z boków głowy, czasem towarzyszy temu obniżoną temperaturę ciała) czy ból brzucha. Trudno powiedzieć co je powoduje ( chyba występują one częściej kiedy jest narażona na stres). Ma słabe krążenie krwi, często ma zimne dłonie lub stopy.
  Miewa nieregularną miesiączkę.
  Grubo się ubiera bo często jest jej zimno. Lubi kiedy jest bardzo gorąco. Ma również problemy z wstawaniem z łóżka, jak by mogła to spała by do oporu.
  Z tego co wiem to wystąpiły pewne komplikacje w trakcie ciąży co skończyło by się poronieniem. Na szczęście założono szwy i urodziła się po terminie z prawidłową wagą ciała.
  Jej matka poroniła już wcześniej dwukrotnie z tego przynajmniej raz w późnym stadium ciąży. Potem urodziła się jej starsza siostra która jest w pełni sprawna zarówno fizycznie jak i intelektualnie i na końcu ona. Jej matka w czasie ostatniej ciąży miała 27 lat.
  Co mogło spowodować jej niepełnosprawność i do jakiego lekarza powinna się zwrócić?

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.

Moje doświadczenie

O mnie

Mam 46 lat. Jestem certyfikowanym psychoterapeutą systemowym, terapeutą uzależnień i seksuologiem. Praktykę psychologiczno-psychoterapeutyczną prowadz...

Zobacz pełen opis

Leczone choroby

 • zaburzenia psychosomatyczne
 • lęki
 • zaburzenia w relacjach międzyludzkich
Pokaż wszystkie leczone choroby

Edukacja

 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (Poznań) , Wydział Nauk Społecznych - psychologia (2000)

Specjalizacje

 • Psychoterapia
 • Seksuologia
 • Zdrowie Publiczne


Zdjęcia


Znajomość języków

Polski