Prof. dr. hab. med. Henryk Witmanowski od 01.10.2011 r. jest Kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej CM w Bydgoszczy, UMK w Toruniu oraz Ordynatorem Oddziału Klinicznego Chirurgii Plastycznej Szpitala im. Jurasza w Bydgoszczy.
Jest konsultantem w zakresie oparzeń oddziału oparzeń Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu oraz oddziału chirurgii piersi w Wielkopolskim Centrum Onkologii.
Jest autorem 227 publikacji naukowych łącznie, w tym 89 recenzowanych publikacji punktowanych przez Ministerstwo Nauki Szkolnictwa Wyższego (36 artykułów w czasopismach z listy Journal Citation Reports) Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół dwóch głównych zagadnień: morfologii i zastosowania komórek macierzystych izolowanych z tkanki tłuszczowej oraz zabiegów rekonstrukcyjnych po wycięciu guzów nowotworowych twarzoczaszki.
W latach 1987-1988 odbył staż naukowy w ramach stypendium Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) w Instytucie Medycyny Eksperymentalnej, Uniwersytetu w Kolonii, Niemcy, w latach 1989 – 1992 staż kliniczno-naukowy w Sapporo Hokuyu Bioin (Artificial Organ and Transplantation Hospital) w Japonii, w latach 1992-1993 staż w prywatnym Centrum Dializy (Rolf Bambauer) w Homburgu/Saar w Niemczech, a w roku 2010 krótki staż w zakresie rekonstrukcji piersi w Bad Saarow, Niemcy. W roku 2011 przebywał na szkoleniu dotyczącym wykorzystania Integry w zabiegach rekonstrukcyjnych (Prof. Casoli, Centre Hospitalo Universitaire de Bordeaux, Francja), a w roku 2016 na szkoleniu dotyczącym zastosowania klejów tkankowych w zabiegach abdominoplastyki (Prof. Giorgio de Santis, University of Modena and Reggio Emilia, Włochy)
Jest promotorem 4 ukończonych przewodów doktorskich. Był recenzentem 12 prac doktorskich, uczestniczył w 4 postępowaniach habilitacyjnych oraz 60 przewodach doktorskich. Był i jest kierownikiem 6 specjalizacji w zakresie chirurgii plastycznej.
Jest członkiem rad naukowych 1 czasopisma z listy Journal Citation Reports (Postępy Dermatologii i Alergologii) oraz w przeszłości 1 czasopisma (Annals of Agricultural and Environmental Medicine). Jest także recenzentem 4 czasopism z listy Journal Citation Reports. W latach 2011- 2013 był Redaktorem Naukowym czasopisma Forum Stomatologii Praktycznej.
W 2019 roku został powołany w skład zespołu Ekspertów do opracowania i aktualizacji programu specjalizacji w dziedzinie chirurgii plastycznej. W latach 2010-2018 był członkiem Komisji Akredytacyjnej ds. specjalizacji w zakresie chirurgii plastycznej oraz od 2012-2019 roku członkiem Komitetu Zadaniowego Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. chirurgii estetycznej.
Za prowadzoną działalność naukową i dydaktyczną uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia: nagroda Rektorska indywidualna naukowa w roku akademickim 1999/2000, nagroda Rektorska zespołowa naukowa w roku akademickim 2000/2001, nagroda Rektorska indywidualna dydaktyczna w roku akademickim 2001/2002, nagroda Rektorska zespołowa dydaktyczna w roku akademickim 2002/2003, nagroda indywidualna dydaktyczna PWSZ w roku akademickim 2011, nagroda Rektorska zespołowa dydaktyczna 2 stopnia w roku 2019/2020, nagroda naukowa Prezydenta miasta Bydgoszczy w roku 2021.
Posiada specjalizację z chirurgii ogólnej i plastycznej. W praktyce lekarskiej zajmuje się chirurgią rekonstrukcyjną i estetyczną.
W chwili obecnej jest Kierownikiem Naukowym cyklu kursów do specjalizacji z zakresu chirurgii w roku – (w roku 2020: Chirurgia piersi oraz Plastyka korekcyjna powiek górnych, 2021: Powieki górne, Liposukcja, Korekta piersi. pozostałe kursy druga połowa 2021 i 2022 rok). Jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (wiceprzewodniczący Sądu Koleżeńskiego).
Jest współautorem podręcznika dla studentów pt. Medycyna Estetyczna wydanego przez PZWL w roku 2017 oraz Redaktorem Naukowym podręcznika dla studentów i lekarzy rezydentów pt. Chirurgia plastyczna, wydanego przez PZWL w roku 2019. Podręcznik służy studentom wydziału lekarskiego i farmacji w realizacji programu nauczania chirurgii plastycznej, chirurgii ogólnej, ortopedii, laryngologii, dermatologii onkologii i okulistyki. Jest źródłem aktualnej wiedzy na temat podstaw chirurgii plastycznej i pierwszym takim podręcznikiem w języku polskim. Autorami są wyłącznie osoby ściśle związane z Katedrą Chirurgii Plastycznej (pracownicy, studenci i stażyści) wyłącznie z Bydgoskiego środowiska medycznego. Podręcznik zebrał dobre recenzje i jest zalecany we wszystkich Uniwersytetach Medycznych i Akademiach Wychowania Fizycznego w kraju.
W roku 2020 za całokształt pracy naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej uzyskał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu, zatwierdzony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w dniu 4 stycznia 2021 roku.