Toksoplazmoza - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Toksoplazmoza - informacje o chorobie

Powikłania

  Toksoplazmoza jest groźna dla płodu, pasożyty przekazane przez  łożysko mogą doprowadzić do powstania tzw.  triady Sabina-Pinkertona (ok. 30% przypadków) , do której należą małogłowie i (lub) wodogłowie, zapalenie siatkówki oraz naczyniówki, a także zwapnienia śródmózgowe. Może też spowodować znaczny stopień opóźnienia rozwoju umysłowego, jak również wywołać hipotrofię,  hepatomegalię,  splenomegalię,  małopłytkowość,  powiększenie węzłów chłonnych,  zapalenie mięśnia sercowego,  małoocze,  agenezję gałki ocznej.

Leczenie

  Wady u noworodków są z reguły nieuleczalne. Kobietom w ciąży podaje się spiromycynę. Pozostałym pacjentom podaje się antybiotyki (pirymetaminę i sulfadiazynę). Niekiedy konieczne jest kilkakrotne powtarzanie kuracji.

Drogi zakażenia

  Do zakażenia może dojść:
  • drogą pokarmową
    • mięso (surowe lub niedogotowane) zawierające cysty
    • pokarm zanieczyszczony kałem, moczem lub śliną zainfekowanego zwierzęcia
  • drogą kropelkową (kontakt ze zwierzęciem i jego wydzielinami)
  • wewnątrzmacicznie (transplantacja od matki do płodu)
Należy pamiętać, że cysty mają zdolność zakażania dopiero po wyspo rulowaniu, a to ma miejsce 24 h po wydaleniu kału.

Diagnoza

  Istnieje kilka metod diagnozowania, ale najskuteczniejsze okazuje się badanie krwi na określenie przeciwciał klasy IgM i IgG w surowicy krwi. Na podstawie wyniku określa się czy doszło do zakażenia oraz czy ma ono miejsce obecnie, czy osoba zakaziła się w przeszłości. Jest to ważna informacja dla kobiet w ciąży oraz planujących dzieci.
  łac.  toxoplasmosis,  ang.  toxoplasmosis
  Pasożytnicza choroba ludzi i zwierząt wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Żywicielem ostatecznym jest kot domowy (oraz niektóre kotowate) a żywicielami pośrednimi mogą być ptaki oraz wszystkie z ssaki, w tym także człowiek. Choroba jest jednym z najczęstszych zakażeń pasożytniczych, ale większość z zakażonych jest tylko nosicielami. Choruje niewielu. Toksoplazmoza w przebiegu ciąży jest ogromnym zagrożeniem dla płodu.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - toksoplazmoza

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Sylwia Roguz

Sylwia Roguz

Ginekolog

Łódź

Katarzyna Stażyk

Katarzyna Stażyk

Lekarz chorób zakaźnych

Kraków

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Leszek Solarz

Leszek Solarz

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Jelna

Toksoplazmoza - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 208 pytań dotyczących usługi: Toksoplazmoza

Witam Porozmawiaj z lekarzem prowadzącym ciążę. Wynik wskazuje że obecnie nie ma toksoplazmozy, ale w przeszłości mogłaś z nią mieć kontakt

Jeśli przeciwciała IgG są dodatnie, a IgM ujemne lub bardzo niskie, oznacza to, że przebyła Pani infekcję w przeszłości i organizm ma teraz odporność. W takim przypadku nie ma zagrożenia dla…

Dzień dobry. Tylko pozazdrościć wysokiego miana- ochronnego przed ewentualnym nowym zakażeniem. Wszystko jest jak należy być w czasie ciąży.
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz Madej…

Toksoplazmoza - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.