Toksoplazmoza - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Toksoplazmoza - informacje o chorobie

Powikłania

  Toksoplazmoza jest groźna dla płodu, pasożyty przekazane przez  łożysko mogą doprowadzić do powstania tzw.  triady Sabina-Pinkertona (ok. 30% przypadków) , do której należą małogłowie i (lub) wodogłowie, zapalenie siatkówki oraz naczyniówki, a także zwapnienia śródmózgowe. Może też spowodować znaczny stopień opóźnienia rozwoju umysłowego, jak również wywołać hipotrofię,  hepatomegalię,  splenomegalię,  małopłytkowość,  powiększenie węzłów chłonnych,  zapalenie mięśnia sercowego,  małoocze,  agenezję gałki ocznej.

Leczenie

  Wady u noworodków są z reguły nieuleczalne. Kobietom w ciąży podaje się spiromycynę. Pozostałym pacjentom podaje się antybiotyki (pirymetaminę i sulfadiazynę). Niekiedy konieczne jest kilkakrotne powtarzanie kuracji.

Drogi zakażenia

  Do zakażenia może dojść:
  • drogą pokarmową
    • mięso (surowe lub niedogotowane) zawierające cysty
    • pokarm zanieczyszczony kałem, moczem lub śliną zainfekowanego zwierzęcia
  • drogą kropelkową (kontakt ze zwierzęciem i jego wydzielinami)
  • wewnątrzmacicznie (transplantacja od matki do płodu)
Należy pamiętać, że cysty mają zdolność zakażania dopiero po wyspo rulowaniu, a to ma miejsce 24 h po wydaleniu kału.

Diagnoza

  Istnieje kilka metod diagnozowania, ale najskuteczniejsze okazuje się badanie krwi na określenie przeciwciał klasy IgM i IgG w surowicy krwi. Na podstawie wyniku określa się czy doszło do zakażenia oraz czy ma ono miejsce obecnie, czy osoba zakaziła się w przeszłości. Jest to ważna informacja dla kobiet w ciąży oraz planujących dzieci.
  łac.  toxoplasmosis,  ang.  toxoplasmosis
  Pasożytnicza choroba ludzi i zwierząt wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Żywicielem ostatecznym jest kot domowy (oraz niektóre kotowate) a żywicielami pośrednimi mogą być ptaki oraz wszystkie z ssaki, w tym także człowiek. Choroba jest jednym z najczęstszych zakażeń pasożytniczych, ale większość z zakażonych jest tylko nosicielami. Choruje niewielu. Toksoplazmoza w przebiegu ciąży jest ogromnym zagrożeniem dla płodu.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - toksoplazmoza

Małgorzata Kurkowska

Małgorzata Kurkowska

Ginekolog

Katowice

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Anna Skibińska

Anna Skibińska

Lekarz chorób zakaźnych, Hepatolog

Warszawa

Barbara Potyra

Barbara Potyra

Okulista

Warszawa

Ewa Alicja Dutkiewicz

Ewa Alicja Dutkiewicz

Internista, Lekarz chorób zakaźnych, Hepatolog

Kielce

Sylwia Roguz

Sylwia Roguz

Ginekolog

Łódź

Toksoplazmoza - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 101 pytań dotyczących usługi: Toksoplazmoza

Witam. Opisując wynik sama sobie dałaś odpowiedź że wynik jest ujemny. Dokładnie myj sałatę i jarzyny zielone przed jedzeniem.
1 odpowiedzi

Badania laboratoryjne są badaniami dodatkowymi i ich interpretacja powinna uwzględniać Pani aktualny stan zdrowia i bieżące dolegliwości. Wartości referencyjne badań podawane są wraz z ich wynikiem…
1 odpowiedzi

Sprawa wymaga osobistej wizyty u lekarza chorób zakaźnych, w tym wywiadu, oceny norm laboratoryjnych w dotychczas wykonanych testach, ustalenia dalszego postępowania.
1 odpowiedzi

Toksoplazmoza - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.