Twój metabolizm nie jest sprawny? Te przyprawy pomogą go podkręcić

Napisano przez w Dietetyka13 lutego 2018 Brak komentarzy.

Stosujesz dietę redukcyjną i chciałbyś/chciałabyś zobaczyć lepsze efekty? Czujesz, że organizm nie spala dostarczanego pożywienia zadowalająco szybko? A może dbasz o swoje zdrowie i chcesz wiedzieć, jakie przyprawy warto używać w domowej kuchni? Przedstawiam listę 5 najlepszych przypraw pomagających podkręcić metabolizm, lecz nie tylko. Wachlarz ich możliwości jest ogromny: od kontroli poziomu cukru, poprzez zmniejszanie stanu zapalanego, kontrolę wagi, kończąc na właściwościach przeciwnowotworowych i przeciwstarzejących.

Sprawdź, o jakich przyprawach mowa.

Kurkuma

Kurkuma swoje zdrowotne właściwości zawdzięcza zawartej w niej kurkuminie, zaś sama przyprawa jest bardzo popularna w krajach Dalekiego Wchodu. W Polsce dopiero od niedawna zyskała popularność jako przyprawa świetnie nadająca się do potraw mięsnych, warzywnych i rybnych. Mało kto jednak wie, że kurkuma od setek lat znana jest jako „złote mleko” – napój o szczególnych właściwościach leczniczych.

Na Wschodzie o dawien dawna kurkuma pomaga w trudnym gojeniu się ran, stanach zapalnych żołądka, a także jako naturalny środek przeciwbólowy.

Jak właściwości kurkuminy wpływają na nasz układ pokarmowy? Przede wszystkim:

  • Ułatwia trawienie poprzez stymulację soków trawiennych
  • Obniża poziom cholesterolu
  • wspomaga wątrobę w procesie detoksykacji
  • wzmaga wytwarzanie żółci oraz tempo jej uwalniania
  • działa przeciwwrzodowo – pobudza mucynę, enzym chroniący śluzówkę żołądka
  • poprawia parametry lipidowe
  • poprawia wydzielanie insuliny.

Cynamon

Cynamon wielu z nas kojarzy się z pięknym aromatem ciast, piernika czy kawy. Nie tylko pięknie pachnie i ma przyjemny, słodki smak – cynamon posiada wiele korzystnych właściwości zdrowotnych. Zdarzyło Ci się kiedykolwiek odczuwać uczucie ciężkości? Wrażenie „połknięcia piłki” dotyka wielu z nas, a co ciekawsze cynamon może pomóc w tej dolegliwości, gdyż działa przeciw obrzękowo na jelita. Dodatkowo ułatwia trawienie i niweluje wzdęcia i gazy. Kiedy pozbywamy się uczucia ciężaru czas zwrócić uwagę na kolejną właściwość cynamonu – przyspieszenie metabolizmu, regulację pracy nerek i poprawie trawienia. Jest to niezwykle istotne w procesie odchudzania, aby organizm prawidłowo trawił i stale przeprowadzał oczyszczanie i detoksykację. Gdyby tych właściwości było zbyt mało warto wspomnieć o obiecujących badaniach nad wpływem na regulację gospodarki insulinowej i cofaniu oporności komórek na insulinę.

Imbir

Dlaczego warto zastosować imbir w diecie? Głównie z dwóch powodów: przyspieszenie metabolizmu oraz do złagodzenia problemów trawiennych. Te dwie właściwości powinny się wykluczać, aczkolwiek w przypadku imbiru odnosimy korzyść podwójną – substancje zawarte w imbirze, szczególnie kapsaicyna, pomagają regulować metabolizm i zwiększyć jego działanie, natomiast inne poprawiają wydzielanie soków trawiennych. Dodanie imbiru do potraw podkręci temperaturę ciała, uruchomiając proces termogenezy, w efekcie proces metaboliczny, a my poczujemy się bardziej syci – przejdzie ochota na podjadanie i dodatkowe przekąski między posiłkami. Zapamiętaj – imbir to cenne źródło olejków eterycznych, wapnia, błonnika, magnezu i żelaza, które nadają tak szerokie spektrum walorów zdrowotnych dla Twojego organizmu!

Chili

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć papryczki chili, czyli od odrobiny ostrości w diecie do niwelowania komórek rakowych! Tak, najnowsze badania dowodzą, że zawarta w papryczce chili kapsaicyna nie tylko blokuje komórki tkanki tłuszczowej i nie pozwala im dojrzeć. Oprócz tego atakuje w sam środek komórki nowotworowej tym samym je niszcząc. Natomiast jeśli borykasz się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu również po nią sięgnij. Raporty medyczne donoszą – chili obniża poziom cholesterolu poprzez jego rozpad i przyspieszone wydalanie. Jedząc więc papryczkę nie tylko chudniesz – udaremniasz również ryzyko zawału czy udaru mózgu.

 Bazylia

Niedoceniana, a jednak tak powszechna w naszej kuchni. Jako ostatnią przyprawę konieczną w Twojej kuchni przedstawiamy bazylię – świetny środek na stany zapalne, czyli wszelkiego rodzaju alergie, zapalenia stawów czy stany zapalne jelit. Wśród wielu właściwości zdrowotnych możemy również wymienić wspomaganie trawienia, zwalczanie chorobotwórczych bakterii, łagodzenie stresu czy polepszenie wydzielania soków trawiennych. Warto dodawać bazylię do codziennych produktów (choćby do pomidorów), ponieważ stanowi cenne źródło beta-karotenów, witaminy K, wapnia i magnezu.