prof. dr hab. n. med.

Andrzej Borówka

Urolog, Chirurg

76 opinii +dodaj

Umów wizytę 681 odwiedzin w ciągu 30 dni

Zainteresowania Już od początku swej działalności urologicznej Profesor wykazywał wielki talent dydaktyczny, prowadząc wykłady w ramach kursów Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.… więcej

Umów wizytę

Kliknij w dogodny termin i umów wizytę. Dostaniesz potwierdzenie na e-mail.

Ocena pacjentów

4.5

Ogólna ocena
76 opinii

 • Punktualność
 • Zaangażowanie
 • Gabinet
 • P
  Lokalizacja: Volta Centrum MedyczneUsługa: konsultacja urologiczna

  Niechciałbym żeby mój wpis zabrzmiał egzaltowanie, ale trudno wyrazić wrażenie z kontaktu z Profesorem Andrzejem Borówką. Jest on lekarzem, który widzi nie tylko stan chorobowy w siedzącym przed nim pacjencie ale drugiego człowieka. Oczywiście Jego kompetencje są bezspornie na najwyższym poziomie profesjonalnym. Przeanalizował dotychczasowe niejednoznaczne wyniki i nakreślił czytelny dla mnie plan diagnostyczny, a po potwierdzeniu diagnozy (rak prostaty) w zrozumiały i nieśpieszny, rzeczowy sposób przedstawił możliwe sposoby leczenia i pomógł podjąć decyzję o metodzie. Nie zaniechał dokładnego opisu powikłań i metod przeciwdziałania im, opisał jak się przygotować przed operacją do tego, co będzie po niej; ćwiczenia mięśnia moczowo-płciowego, dieta, psychika, etc. W czasie każdego spotkania jest wystarczająca ilość czasu, by zadać pytania i otrzymać odpowiedź. Zaskakującą praktyką jest, że można w klinice zostawić Profesorowi wiadomość z prośbą o konsultację i oddzwania on w bardzo krótkim czasie. Profesor już sam nie operuje, ale zbudował świetny zespół lekarzy operujących w Otwocku, nie mówiąc o tym, że jest wychowawcą i mistrzem całego pokolenia polskich urologów.
  Profesorze, dziękuję.
  Piotr W.

 • B
  Lokalizacja: Volta Centrum MedyczneUsługa: Inny

  Pan prof.Borówka jest wybitnymi specjalistą. W razie potrzeby kieruje na badania. Pomaga w dostępie do innych specjalistów. Fachowy i konkretny. Polecam wizytę u Pana prof. zawsze pomoże . Malgorzata B.

 • R
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl

  Pan Profesor okazał się bardzo kontaktową osobą. Cierpliwie wysłuchał całej historii mojej choroby (to była pierwsza wizyta u Profesora). Po zbadaniu przedstawił diagnozę i zalecił postępowanie na najbliższy rok czasu. W zasadzie nie mogę wypowiadać się co do Jego fachowości - byłbym śmieszny robiąc to, szczególnie po pierwszej wizycie. Ufam, że jego diagnoza i zalecony sposób postępowania z chorobą przyniosą pozytywne rezultaty.
  Można by życzyć sobie, aby inni lekarze, szczególnie ci o mniejszym doświadczeniu i mniejszym dorobku zawodowym, mieli równie życzliwe podejście do pacjenta. A bywa z tym różnie.

 • B
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl

  Lekarz bardzo przyjazny.Prześledził historię choroby od początku, analizując wszystkie fakty.Dokonał badania oraz ustalił dalszą procedurę potrzebnych badań i terapii.

 • W
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Instytut Diagnostyki i Leczenia Bólu (IDLB)Usługa: konsultacje urologiczne

  Zdecydowanie polecam wizyty u profesora A. Borowka. Pan profesor łączy profesjonalizm z kulturą osobistą.

 • U
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl

  Jestem w pelni zadowolona z wizyty .Uzyskalam interesujace mnie informacje i porade. A do tego kulturanie, milo i bezstresowo. Perfekcyjnie.

 • G
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl

  U pana profesora byłem pierwszy raz. Wspaniałe podejście do pacjenta. Bardzo dokładnie przeprowadzony wywiad. Badanie które kilka dni przedtem miałem u innego urologa trwające około trzech czterech sekund, tu było tak dokładne że trwało kilka minut. Na drugi dzień po wizycie, pan profesor zadzwonił do mnie i przekazał swoje spostrzeżenia dotyczące wyników moich badań z tomografii komputerowej.
  Życzę wszystkim dużo zdrowia, ale w razie potrzeby gorąco polecam wizytę u pana profesora.

 • H
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl

  Doskonały Lekarz, który sześć lat temu uratował mi życie. Obecnie w czasie wizyty kontrolnej zajął się moimi dolegliwościami i pokierował w dalszym leczeniu. Jest odpowiedzialnym lekarzem w swych działaniach. Mam zaufanie do Niego.

 • P
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl

  Byłem u Pana Profesora Borówki po raz pierwszy w dniu 10.11.2016 jestem pod wrażeniem. Niezwykle uprzejmy i z bardzo rzeczowym dobrym podejściem do pacjenta, dokładnie i zrozumiale wszystko wytłumaczy i skieruje gdzie trzeba. Polecam Pana Profesora

 • M

  Byłem pacjentem profesora Barówki we wrześniu 2012 i dzięki bardzo dobrej diagnozie i udanej operacji zespołu lekarskiego pod kierownictwem Pana profesora, wróciłem całkowicie do zdrowia. Jestem pod wrażeniem miłej i fachowej obsługi oraz przede wszystkim wielkiego doświadczenia i zaangażowania w ratowaniu zdrowia pacjentów.
  Pacjent Władysław Wrzesień, miejscowość Skwierczyn, powiat sokołowski.

Doświadczenie i kwalifikacje

O mnie

 • Zainteresowania

  Już od początku swej działalności urologicznej Profesor wykazywał wielki talent dydaktyczny, prowadząc wykłady w ramach kursów Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Rozwinął go w latach Akademii Medycznej i stał się jednym z najwybitniejszych animatorów niezwykle bogatej działalności edukacyjnej Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

  Najważniejsze publikacje

  Profesor Andrzej Borówka jest twórcą licznych wydawnictw naukowych z dziedziny urologii, autorem i współautorem ponad 350 publikacji naukowych, promotorem 12 przewodów doktorskich, opiekunem przewodu habilitacyjnego. Był twórcą i wieloletnim redaktorem naczelnym „Przeglądu Urologicznego”.

  Pełnione ważne funkcje

  Szpital Miejski w Pruszkowie był miejscem stażu podyplomowego Profesora w latach (1969 -1971) oraz pierwszej pracy w Oddziale Chirurgii tegoż szpitala (1971-1975). W latach 1975 – 1981 Profesor pełni funkcje asystenta, starszego asystenta, adiunkta w Klinice Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Kolejny okres kariery Profesora 1981-1994 to stanowiska adiunkta, docenta, profesora nadzwyczajnego w Klinice Urologii Akademii Medycznej w Warszawie, a także ordynatora Oddziału Urologii Centralnego Szpitala Kolejowego w Warszawie.
  Od 1995 r. Profesor pełni funkcję Kierownika Zespołu Dydaktyki Urologicznej CMPK w Oddziale Urologii Centralnego Szpitala Kolejowego w Warszawie; od 1997 r. jest kierownikiem Kliniki Urologii CMPK.
  Działalność Profesora i jego wybitna rola zostały docenione przez środowisko, czego wyrazem były pełnione funkcje w Polskim Towarzystwie Urologicznym, a później także stanowiska w towarzystwach międzynarodowych. W latach 1984-1996 (przez trzy kadencje) był przewodniczącym Warszawskiego Oddziału PTU, zaś w latach 1992-1996 członkiem Komisji Rewizyjnej PTU. W 1996 r. wszedł w skład Zarządu Głównego, a w 2000 r. został wybrany Prezesem Towarzystwa.

  Aktywność i współpraca międzynarodowa

  Profesor Andrzej Borówka jest członkiem licznych polskich i zagranicznych towarzystw naukowych, a także współorganizatorem wielu konferencji naukowych: krajowych i zagranicznych. Dzięki Niemu Polskie Towarzystwo Urologiczne stało się sprawnie zarządzanym przedsiębiorstwem, z ugruntowaną pozycją w Europie.
  Kierownik Pracowni Badań Czynnościowych Przewodu Pokarmowego przy Klinice Chirurgii Ogólnej i Przewodu Pokarmowego CMKP
  Kierownik Centralnego Bloku Operacyjnego SPSK im. Prof.W.Orłowskiego w Warszawie
  09.1989 PSK nr1 im. Prof. W. Orłowskiego CKMP w Warszawie Klinika Chirurgii Ogólnej
  02.04.2009 - Prezes Sekcji Wideochirurgii TChP, XV Międzynarodowy Zjazd Sekcji Wideochirurgii i członek Zarządu Głównego T.Ch.P.
  11.12.2009 - członek honorowy Sekcji Endourologii i ESWL PTU
  16.02.2009 - powołany przez Ministra Zdrowia w skład Zespołu Ekspertów do uaktualnienia programu specjalizacji w chirurgii ogólnej
  09.06.2011 - powołany przez Ministra Zdrowia w skład Zespołu Ekspertów do uaktualnienia programu specjalizacji w chirurgii onkologicznej

Specjalizacje

 • Urologia
 • Chirurgia onkologiczna