prof. dr hab. n. med.

Andrzej Borówka

verifiedCreated with Sketch.

Urolog, Chirurg

77 opinii +dodaj

Zainteresowania Już od początku swej działalności urologicznej Profesor wykazywał wielki talent dydaktyczny, prowadząc wykłady w ramach kursów Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.… więcej

Adresy i cenniki usług

Ocena pacjentów

4.5

Ogólna ocena
77 opinii

 • Punktualność
 • Zaangażowanie
 • Gabinet
 • I
  Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Volta Centrum Medyczne

  Wspaniały specjalista i wspaniały człowiek.
  Prof. Borówka leczy mnie skutecznie od 15 lat.
  Poważne interwencje chirurgiczne przeprowadzone przez samego Profesora pozwoliły na stosowanie dalszych zabiegów ratujących moje życie.
  Pod opieką Prof. Borówki zawsze czułem się bezpieczny.
  Jestem bardzo dociekliwy i Profesor zawsze mnie cierpliwie wysłuchywał i dokładnie mi wszystko tłumaczył.
  Bardzo dziękuję Panie Profesorze!

 • P
  Lokalizacja: Volta Centrum MedyczneUsługa: konsultacja urologiczna

  Niechciałbym żeby mój wpis zabrzmiał egzaltowanie, ale trudno wyrazić wrażenie z kontaktu z Profesorem Andrzejem Borówką. Jest on lekarzem, który widzi nie tylko stan chorobowy w siedzącym przed nim pacjencie ale drugiego człowieka. Oczywiście Jego kompetencje są bezspornie na najwyższym poziomie profesjonalnym. Przeanalizował dotychczasowe niejednoznaczne wyniki i nakreślił czytelny dla mnie plan diagnostyczny, a po potwierdzeniu diagnozy (rak prostaty) w zrozumiały i nieśpieszny, rzeczowy sposób przedstawił możliwe sposoby leczenia i pomógł podjąć decyzję o metodzie. Nie zaniechał dokładnego opisu powikłań i metod przeciwdziałania im, opisał jak się przygotować przed operacją do tego, co będzie po niej; ćwiczenia mięśnia moczowo-płciowego, dieta, psychika, etc. W czasie każdego spotkania jest wystarczająca ilość czasu, by zadać pytania i otrzymać odpowiedź. Zaskakującą praktyką jest, że można w klinice zostawić Profesorowi wiadomość z prośbą o konsultację i oddzwania on w bardzo krótkim czasie. Profesor już sam nie operuje, ale zbudował świetny zespół lekarzy operujących w Otwocku, nie mówiąc o tym, że jest wychowawcą i mistrzem całego pokolenia polskich urologów.
  Profesorze, dziękuję.
  Piotr W.

 • B
  Lokalizacja: Volta Centrum MedyczneUsługa: Inny

  Pan prof.Borówka jest wybitnymi specjalistą. W razie potrzeby kieruje na badania. Pomaga w dostępie do innych specjalistów. Fachowy i konkretny. Polecam wizytę u Pana prof. zawsze pomoże . Malgorzata B.

 • R
  Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

  Pan Profesor okazał się bardzo kontaktową osobą. Cierpliwie wysłuchał całej historii mojej choroby (to była pierwsza wizyta u Profesora). Po zbadaniu przedstawił diagnozę i zalecił postępowanie na najbliższy rok czasu. W zasadzie nie mogę wypowiadać się co do Jego fachowości - byłbym śmieszny robiąc to, szczególnie po pierwszej wizycie. Ufam, że jego diagnoza i zalecony sposób postępowania z chorobą przyniosą pozytywne rezultaty.
  Można by życzyć sobie, aby inni lekarze, szczególnie ci o mniejszym doświadczeniu i mniejszym dorobku zawodowym, mieli równie życzliwe podejście do pacjenta. A bywa z tym różnie.

 • B
  Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

  Lekarz bardzo przyjazny.Prześledził historię choroby od początku, analizując wszystkie fakty.Dokonał badania oraz ustalił dalszą procedurę potrzebnych badań i terapii.

 • W
  Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Instytut Diagnostyki i Leczenia Bólu (IDLB)Usługa: konsultacje urologiczne

  Zdecydowanie polecam wizyty u profesora A. Borowka. Pan profesor łączy profesjonalizm z kulturą osobistą.

 • U
  Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

  Jestem w pelni zadowolona z wizyty .Uzyskalam interesujace mnie informacje i porade. A do tego kulturanie, milo i bezstresowo. Perfekcyjnie.

 • G
  Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

  U pana profesora byłem pierwszy raz. Wspaniałe podejście do pacjenta. Bardzo dokładnie przeprowadzony wywiad. Badanie które kilka dni przedtem miałem u innego urologa trwające około trzech czterech sekund, tu było tak dokładne że trwało kilka minut. Na drugi dzień po wizycie, pan profesor zadzwonił do mnie i przekazał swoje spostrzeżenia dotyczące wyników moich badań z tomografii komputerowej.
  Życzę wszystkim dużo zdrowia, ale w razie potrzeby gorąco polecam wizytę u pana profesora.

 • H
  Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

  Doskonały Lekarz, który sześć lat temu uratował mi życie. Obecnie w czasie wizyty kontrolnej zajął się moimi dolegliwościami i pokierował w dalszym leczeniu. Jest odpowiedzialnym lekarzem w swych działaniach. Mam zaufanie do Niego.

 • P
  Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

  Byłem u Pana Profesora Borówki po raz pierwszy w dniu 10.11.2016 jestem pod wrażeniem. Niezwykle uprzejmy i z bardzo rzeczowym dobrym podejściem do pacjenta, dokładnie i zrozumiale wszystko wytłumaczy i skieruje gdzie trzeba. Polecam Pana Profesora

Doświadczenie i kwalifikacje

O mnie

 • Zainteresowania

  Już od początku swej działalności urologicznej Profesor wykazywał wielki talent dydaktyczny, prowadząc wykłady w ramach kursów Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Rozwinął go w latach Akademii Medycznej i stał się jednym z najwybitniejszych animatorów niezwykle bogatej działalności edukacyjnej Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

  Najważniejsze publikacje

  Profesor Andrzej Borówka jest twórcą licznych wydawnictw naukowych z dziedziny urologii, autorem i współautorem ponad 350 publikacji naukowych, promotorem 12 przewodów doktorskich, opiekunem przewodu habilitacyjnego. Był twórcą i wieloletnim redaktorem naczelnym „Przeglądu Urologicznego”.

  Pełnione ważne funkcje

  Szpital Miejski w Pruszkowie był miejscem stażu podyplomowego Profesora w latach (1969 -1971) oraz pierwszej pracy w Oddziale Chirurgii tegoż szpitala (1971-1975). W latach 1975 – 1981 Profesor pełni funkcje asystenta, starszego asystenta, adiunkta w Klinice Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Kolejny okres kariery Profesora 1981-1994 to stanowiska adiunkta, docenta, profesora nadzwyczajnego w Klinice Urologii Akademii Medycznej w Warszawie, a także ordynatora Oddziału Urologii Centralnego Szpitala Kolejowego w Warszawie.
  Od 1995 r. Profesor pełni funkcję Kierownika Zespołu Dydaktyki Urologicznej CMPK w Oddziale Urologii Centralnego Szpitala Kolejowego w Warszawie; od 1997 r. jest kierownikiem Kliniki Urologii CMPK.
  Działalność Profesora i jego wybitna rola zostały docenione przez środowisko, czego wyrazem były pełnione funkcje w Polskim Towarzystwie Urologicznym, a później także stanowiska w towarzystwach międzynarodowych. W latach 1984-1996 (przez trzy kadencje) był przewodniczącym Warszawskiego Oddziału PTU, zaś w latach 1992-1996 członkiem Komisji Rewizyjnej PTU. W 1996 r. wszedł w skład Zarządu Głównego, a w 2000 r. został wybrany Prezesem Towarzystwa.

  Aktywność i współpraca międzynarodowa

  Profesor Andrzej Borówka jest członkiem licznych polskich i zagranicznych towarzystw naukowych, a także współorganizatorem wielu konferencji naukowych: krajowych i zagranicznych. Dzięki Niemu Polskie Towarzystwo Urologiczne stało się sprawnie zarządzanym przedsiębiorstwem, z ugruntowaną pozycją w Europie.
  Kierownik Pracowni Badań Czynnościowych Przewodu Pokarmowego przy Klinice Chirurgii Ogólnej i Przewodu Pokarmowego CMKP
  Kierownik Centralnego Bloku Operacyjnego SPSK im. Prof.W.Orłowskiego w Warszawie
  09.1989 PSK nr1 im. Prof. W. Orłowskiego CKMP w Warszawie Klinika Chirurgii Ogólnej
  02.04.2009 - Prezes Sekcji Wideochirurgii TChP, XV Międzynarodowy Zjazd Sekcji Wideochirurgii i członek Zarządu Głównego T.Ch.P.
  11.12.2009 - członek honorowy Sekcji Endourologii i ESWL PTU
  16.02.2009 - powołany przez Ministra Zdrowia w skład Zespołu Ekspertów do uaktualnienia programu specjalizacji w chirurgii ogólnej
  09.06.2011 - powołany przez Ministra Zdrowia w skład Zespołu Ekspertów do uaktualnienia programu specjalizacji w chirurgii onkologicznej

Specjalizacje

 • Urologia
 • Chirurgia onkologiczna