Jak udrożnić ucho?

3 odpowiedzi
Witam, Od 2 tygodni moje ucho jest zatkane. Doszło do tego podczas kataru. Zdarzały mi się już takie sytuacje, ale nigdy nie trwało to tak długo. Katar minął, a ucho nadal zatkane. Jak temu zaradzić.
Witam
Najprawdopodobniej przyczyną jest powikłanie kataru w postaci nieżytu trąbki słuchowej - leczenie polega na udrożnieniu trąbki poprzez stosowanie odpowiednich leków - kropli donosowych ale nie za długo max 7-10 dni plus leki p/histamionowe i ćwiczenia Walsalwy jak najczęściej pod warunkiem że nie ma ropnego kataru - jeśli to nie będzie pomagać w ciągu kilku dni konieczna jest wizyta u laryngologa
pozdr
Stanisław Nitek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam!.
Zgłaszane dolegliwości są najprawdopodobniej objawem dysfunkcji trąbki słuchowej - struktury odpowiedzialnej za wyrównanie ciśnień między strukturami ucha środkowego o środokowiskiem zewnętrznym (otoczeniem). Utrzymujący się nadal niedosłuch mimo ustąpienia kataru może świadczyć o utrzymującym się płynie w uchu środkowym - konieczna ocena kliniczna poszerzona o diagnostykę audiologiczną - wówczas leczenie!
Zapraszam na konsultację.
Pozdrawiam.
Prawdopodobnie ma Pan/Pani obrzęknięte ujście naturalne trąbki słuchowej, które znajduje się w nosogardle i jest problem w wyrównaniu ciśnienia pomiędzy uchem środkowym, a środowiskiem zewnętrznym. Proponuję jednak kontrolę laryngologiczną. Lekarz wykona próbę Valsalvy i ustali przyczynę zatkania ucha. Laryngolog ma także możliwość użycia balonu Politzera, który może pomóc w uzyskaniu drożności trąbki. Może także zalecić preparaty z pseudoefedryną, krople do nosa, a także sterydy donosowe i poinstruować jak je aplikować. Raczej nie można temu zaradzić, jedynie unikać przeziębień.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.