sugerowany specjalista: dermatolog

łac. aphtosis
Afta
Afta na dolnej wardze (licencja, autorzy)
Wykwit na błonie śluzowej jamy ustnej, wargach lub języku. Bolesne owrzodzenie o owalnym kształcie z żółtawym nalotem przykrywającym nadżerkę, otoczone czerwonym pierścieniem, świadczy o stanie zapalnym. Afta ma zwykle około 5 mm średnicy, ale zdarzają się mniejsze lub większe (od 1mm do 2 cm). Najczęściej pojawiają się między 10 a 40 r. ż. Do objawów należą pieczenie i miejscowy ból, a czasem również gorączka i powiększenie węzłów chłonnych.

Symptomy

Przyczyny

 • urazy mechaniczne, takie jak: uszkodzenie błony śluzowej podczas mycia zębów, czy zabiegu dentystycznego lub przygryzienia
 • niedobory witamin i składników mineralnych: witaminy B12, żelaza czy kwasu foliowego
 • żywność (a dokładniej dodawane do niej konserwanty)
 • przyjmowanie silnych antybiotyków
 • autoagresja komórek
 • zapalenie jelit
 • zakażenie wirusem HIV
 • białaczka (jeśli występuje także leukopenia i małopłytkowość krwi)
A także stres, gorączka, alergie oraz zmiany hormonalne.

Leczenie

Niekiedy leczenie następuje samoistnie. Wskazane jest unikanie żywności wywołującej nadżerki oraz przyjmowanie witamin i minerałów (witamina B12, żelazo, kwas foliowy). Czasem lekarz może zastosować środki koagulacyjne i przyżegające. Można też stosować leki przeciwbólowe, a także płukanki antyseptyczne (np. napar z szałwii). Powtarzające się, cięższe postacie choroby, wymagają leczenia antybiotykami lub sterydami.
Pojedyncze afty goją się zazwyczaj w ciągu 7 - 10 dni.

Aftoza nawrotowa (stomatitis aphtosa)

Pojawiające się częściej niż raz w roku afty świadczą o nawrotowej odmianie choroby i wymagają szczególnej troski. Udowodniono, że dużą rolę odgrywają w tym przypadku czynniki genetyczne. Jeśli jedno z rodziców chorowało na aftozę nawrotową, 30% dzieci dziedziczy chorobę; jeśli chorowali oboje rodzice – 90%. Rzut choroby trwa od 4 do 8 dni i może się powtarzać przez całe lata. W przypadku aftozy nawrotowej należy się zgłosić na dodatkowe badania w celu wyeliminowania innych chorób.

Opinie pacjentów

 • bardzo dobry

  Stomatolog cierpliwy, wyrozumiały i znający się na swoim fachu. Pani Basia zawsze dokładnie wyjaśnia wątpliwości i tłumaczy postępy w leczeniu - co dla mnie jest bardzo ważne. U innych stomatologów po skalingu moje dziąsła dochodziły do siebie przez długi czas. Po skalingu u Pani Basi nie ucierpiały prawie zupełnie - a wykonany był wzorowo. No i ten ozon, przy moich problemach z aftami - bezcenny! Z czystym sumieniem polecam ten gabinet tak dorosłym jak i dzieciom.

 • bardzo dobry

  Moja córka jest po opieką Pani dr od urodzenia tj. od 2007 roku. Napiszę tak cudowny człowiek i świetna empatyczna lekarka. I tu taki przykład gdy Marta miała afty w buzi to poradę dostała nie tylko córka ale i mój mąż który był z nią na wizycie, a aftami się od niej zaraził :), jego interniści kompletnie nie wiedzieli co to jest (ręce opadają).

 • słaby

  Ewa : Zdecydowałam się w marcu na wyrywanie ósemki w ramach NFZ-tu. Niestety, okoliczności towarzyszące zabiegowi były bardzo niesprzyjające. Chłód emocjonalny lekarza, brak empatii i ludzkiego podejścia, którym powinien się cechować. Podczas zabiegu wyrwania w gabinecie było zimno, ale podobno taka temperatura jest właściwa ( to dlaczego pani Doktor była w polarze?); wyraźna niechęć do dialogu z pacjentem( ironizowanie na temat 1 cm afty („Czy pani wie co to jest afta?”, która wskazałam , po czym zadziwienie, że taka może się zrobić !).W czasie wizyty pozabiegowej - czekanie na wizytę, bo kilku pacjentów było zapisanych na tę samą godzinę. Wyczuwalna dezaprobata Pani Doktor w kontekście dopytywania się o stan dziąsła i dalsze postępowanie po wyrwaniu (moje obawy przed lotem). Rutyna, wypalenie czy niechęć do kontraktów z kasą chorych? Zdecydowanie nie polecam.