Zrobilem badanie krzywej glukozowo-insulinowej, jak interpretować te wyniki? Glukoza naczczo 103,

2 odpowiedzi
Zrobilem badanie krzywej glukozowo-insulinowej, jak interpretować te wyniki?

Glukoza naczczo 103,2
Glukoza po jednej godzinie od obciążenia 75 gramami glukozy 78,2
Po dwoch godzinach 96,4

Insulina naczczo przed obciążeniem 5,7
Godzina po obciążeniu 19,1
Dwie godziny po obciążeniu 13.9
Insulina na czczo w warunkach optymalnych powinna być jednocyfrowa i zawierać się w zakresie 4-9 mlU/ml. Jeżeli insulina na czczo jest wyższa niż 15 mlU/ml, to można wstępnie założyć kiepską wrażliwość insulinową i sygnał, że trzeba to obserwować.
Po obciążeniu glukozą wynik insuliny nie powinien przekraczać 5 – 8 krotności tego co było na czczo.
Ważne jest, aby doprowadzić do sytuacji, kiedy poziom insuliny spada do jednocyfrowej wartości. Im wyższa insulina 2 - 3 h po posiłku tym mniej glukagonu. Im mniej glukagonu tym trudniej z pozbyciem się zbędnych kg. Zalecam jeść 3 posiłki dziennie o większej kcal i niskim ładunku glikemicznym i nie podjadać między nimi. Pić tylko wodę. Im więcej posiłków w ciągu dnia tym więcej wyrzutów insuliny i częstsze odkładanie tkanki tłuszczowej. (Zalecenie dla osób zdrowych nie obciążonych Cukrzycą gdzie zaleca się większą ilość posiłków o mniejszej objętości) Najlepiej to skonsultować z dietetykiem

Z Pana wyników badań wynika, że nie ma Pan insulinooporności, ale w związku z podwyższonym poziomem cukru we krwi na czczo, istnieje podejrzenie nietolerancji glukozy. Być może dzień przed badaniem organizm narażony był na duży wysiłek fizyczny, co mogło spowodować podwyższenie poziomu cukru na czczo. Zalecałabym 4-5 posiłków spożywanych w regularnych odstępach czasu, komponowanie posiłków w oparciu o niski ładunek glikemiczny i wykonanie na 3 m-ce kontrolnego poziomu cukru na czczo.