Zrobiłam ostatnio MRI 3 odcinków kręgosłupa czy to coś poważnego? da się to jakoś leczyć? od dziecka

2 odpowiedzi
Zrobiłam ostatnio MRI 3 odcinków kręgosłupa czy to coś poważnego? da się to jakoś leczyć? od dziecka miałam problemy z kręgosłupem, ale od kiedy zaczęłam pracę fizyczną problemy się nasiliły, niedługo idę do lekarza, ale chciałabym się z grubsza dowiedzieć co i jak.+

Odcinek szyjny
Pogłębiona lordoza szyjna
-Minimalne uwypuklenia dokanałowe krążków c5/6, c3/4 szer. do 1,2-1,5mm nie powodują widocznego ucisku struktur nerwowych wewnątrz-kanałowych
-Niewielkie przewężenie rwego otworu międzykręgowego na poziomie c5//6
-Dehydratacja zwyrodnieniowa krążków międzykręgowych
-osteofityczne wyostrzenia krawędzi trzonów kręgów c2-c6
Prawidłowy sygnał z rdzenia szyjnego

Odcinek lędzwiowo-krzyżowy
-zachowana lordoza kręgosłupa lędzwiowego
-centralno-lewostronna wypuklina krążka Th 12/l1 szer. ok 3.8mm, redukuje światło kanału do wym.a-p wynoszącego ok 11,5mm, nieznacznie modeluje stożek końcowy.
-Centralno-prawostronna wypuklina krązka l1/2 szer. ok 4,3m redukuje światło kanału do wym.a-p wynoszącego ok. 11mm.
-centralna wypuklina krążka l5/s1 szer. ok 3,5mm, redukuje światło kanału do wym.a-p wynoszącego ok.14.5mm
-uwypuklenia dokanałowe krążków l4/5, l3/4, l2/3 zweżają światło kanału po ok. 1,8-2,5mm, bez widocznego ucisku struktur nerwowych wewnątrzkanałowych
-Niewielkie modelowanie korzeni rdzeniowych w poziomie otworów międzykręgowych l5/s1 częściowa dehydratacja zwyrodn. krążków międzykręgowych
-drobne nierówności blaszek granicznych, osteofityczne wyostrzenia krawędzi oraz obszary zwyrodnienia tłuszczowego trzonów kręgów
-Sygnał, ze stożka końcowego prawidłowy.
Odcinek piersiowy
-Pogłębiona kyfoza piersiowa
-wielopoziomowe wypukliny dokanałowe krążków th5/6. th7/8 i th8/9 zwężają światło kanału po ok. 1,8-3,2mm z niewielkiem modelowaniem rdzenia (zachowana rezerwa płynowa zardzeniowa kanału kręgowego
-otwory międzykręgowe nieprzewężone
-Dehydratacja zwyrodnieniowa krążków międzykręgowych na szczycie kyfozy piersiowej
-wyostrzenia osteofityczne krawędzi trzonów kręgów
-nierówności blaszek granicznych trzonów kręgów jak w przypadku przebytej ch.sheuermana, drobny naczyniach trzonu th7
-sygnał z rdzenia kręgowego w granicach normy
Pozdrawiam
Leczeniem z wyboru powinna być wizyta u fizjoterapeuty lub osteopaty. Dobrze by badający był obeznany nie tylko z układem kostno-mięśniowo-powięziowym ale również z pracą na trzewiach i układzie nerwowym ( np. Osteopatia czaszkowo-krzyżowa i Osteopatia wisceralna). Choć pewnie to truizm to terapeuta terapeucie nierówny pod kątem kompetencji i doświadczenia. Warto zatem zrobić rozeznanie, nawet podjechać gdzieś dalej i mieć pewność że nie trafisz w "pierwsze lepsze ręce" Powodzenia, Daniel

Kluczowe są objawy, co dolega na co dzień a nie samo badanie. Proszę udać się wykwalifikowanego fizjoterapeuty, powinien poradzić sobie z Pani dolegliwościami. Pozdrawiam!