Zrobil mi się ropien gruczołu bartholina, po kilku dniach niesamowitego bólu gruczoł pękł samoistnie

1 odpowiedzi
Zrobil mi się ropien gruczołu bartholina, po kilku dniach niesamowitego bólu gruczoł pękł samoistnie wyleciało dużo ropy z krwią, niesamowita ulga , udałam się do lekarza najszybciej jak tylko mi się udało( 2 dni później ) , obejrzał miejsce oraz przepisał antybiotyk, niestety mija 5 doba od pęknięcia i 2 doba brania antybiotyku gruczoł dalej jest opuchniety i czuje spore zgrubienie .
Ile moze trwać gojenie ? Czy to zgrubienie jest niepokojące? Zniknie z czasem? Będę wdzięczna za odpowiedzi
Pozdrawiam
Dzień dobry,

Ropień gruczołu Bartholina to dość bolesna i nieprzyjemna dolegliwość, która wymaga odpowiedniego leczenia. Po pęknięciu ropnia i wypłynięciu ropy, co jak Pani wspomniała, przyniosło ulgę, ważne jest, aby miejsce to było odpowiednio leczone, aby zapobiec dalszej infekcji. Przepisany przez lekarza antybiotyk jest kluczowym elementem terapii, jednak jego działanie nie jest natychmiastowe. Zwykle potrzeba kilku dni, aby zauważyć poprawę, a pełne gojenie może trwać nawet kilka tygodni, w zależności od stopnia zaawansowania infekcji i indywidualnych uwarunkowań organizmu.

Opuchlizna i zgrubienie w miejscu, gdzie znajdował się ropień, mogą utrzymywać się przez pewien czas po ustąpieniu ostrego stanu zapalnego. Jest to część procesu gojenia, podczas którego organizm usuwa pozostałości infekcji i naprawia tkankę. Ważne jest, aby kontynuować przyjmowanie przepisanego antybiotyku zgodnie z zaleceniami lekarza oraz obserwować objawy. Jeśli opuchlizna, zgrubienie lub jakiekolwiek inne objawy utrzymują się lub nasilają, konieczna jest ponowna konsultacja z lekarzem.

W przypadku takich dolegliwości, dobrym pomysłem jest również stosowanie okładów na dotknięty obszar, co może pomóc zmniejszyć opuchliznę i przyspieszyć resorpcję zgrubienia. Jednakże, każde działanie powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym, aby upewnić się, że jest bezpieczne i odpowiednie w danej sytuacji.

Proszę pamiętać, aby dbać o higienę miejsc intymnych, unikać irytujących substancji i, jeśli to możliwe, zapewnić dotkniętemu obszarowi odpoczynek i możliwość regeneracji.

Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Konsultacja ginekologiczna + usg - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.