Zewnętrzna torsja goleni?

5 odpowiedzi
Dzień dobry. Mam 16 lat. Czy przy zewnętrznej torsji goleni (lewe- 34 i prawe-39 stopni) robi się osteotomię derotacyjną? Występuje ból kolana (szczególnie tego z 34 stopniami), głownie po stronie przyśrodkowej i w środku kolana. Ostatnio zdarza się, że podczas chodzenia nagle pojawia się bardzo silny ból po stronie przyśrodkowej uniemożliwiający stanięcie na nogę. Mam też antetorsję ud: 17 i 18 stopni. Kolano lewe było trzykrotnie operowane: 08.2015- artroskopia, wycięcie fałdu błony maziowej, 06.2017- transpozycja guzowatości kości piszczelowej i przecięcie troczków bocznych, 10.2017- mikrozłamania KOŚCI rzepki i podanie do stawu Diprophos i bupiwakaina. Żaden z zabiegów nie pomógł, kolano ciągle boli tak samo. Zauważyłam też, że jak robię przysiad ze stopami prosto to występuje silny ból, a jak wezmę je na zewnątrz to ból jest zdecydowanie mniejszy. Dziękuję za odpowiedź i miłego dnia!
Jak na tak młody wiek to zakres i charakter leczenia dość znaczny. Nic Pani nie pisze o schorzeniu zasadniczym - przyczynie lateralizacji rzepki i torsji podudzi. Jak wyglądają stawy biodrowe? Czy aby na pewno koncepcja wieloetapowego leczenia operacyjnego jest w Pani wypadku niezbędna? Na ile deformacje podudzi powodują dysfunkcję chodu, a na ile są tylko przyczyną dolegliwości bólowych? Na te pytania musi sobie Pani odpowiedzieć i poprosić o odpowiedź swojego ortopedę. Problem jest na tyle rozległy, że trudno go rozwiązać bez badania fizykalnego, oceny mechaniki chodu i badań obrazowych.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
jest to klasyczne wskazanie do osteotomii. Warto wykonać rtg sylwetkowe obu kończyn.
Nie koniecznie to zaburzenie osiowe, o którym Pan pisze musi być przyczyną dolegliwości. Raczej spodziewał bym się że będą to problemy z chrząstką. Dla postawienia jednoznacznej diagnozy jest konieczne jest szczegółowe badanie kliniczne i ocenia kolana w usg lub jeżeli nie wystarczy to w rezonansie megnetycznym.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry!

Odpowiadam wyłączenie na pytania osób pełnoletnich.

Piotr Staszczuk
Dzień dobry,
wartości kątowe, które są podane nie zobowiązują do niczego bez badania fizykalnego. Mimo obszernego opisu problemu, brakuje sporo danych, które należałoby zweryfikować podczas wizyty w poradni ortopedycznej.

Pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.