Zdiagnozowano u mnie bruksizm i zalecono szynę relaksacyjną. Mam pytanie dotyczące skąd aż tak duże

7 odpowiedzi
Zdiagnozowano u mnie bruksizm i zalecono szynę relaksacyjną. Mam pytanie dotyczące skąd aż tak duże różnice w cenie u różnych stomatologów(ceny od trzystu do ośmiuset zł). Jak rozpoznać dobrą szynę relaksacyjną? Skąd będzie wiadomo, że ta za trzysta jest tak samo dobra jak ta za osiemset, a różnią się tylko „ renomą” dentysty.
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Wykonanie dobrej szyny, która będzie działała relaksacyjnie na mięśnie jest trudną czynnością i wymaga od lekarza dużej wiedzy w tym temacie. Na samym początku trzeba pobrać odpowiednie rejestraty w tzw. centralnej relacji (pozycji w stawie skroniowo-żuchwowym)- lekarz musi wiedzieć jak tę relację wyznaczyć. Co do rodzaju szyny to mamy kilka typów takich szyn. To jaka będzie wykonana zależy od lekarza, który po dokładnym badaniu stwierdza jaki rodzaj szyny Pacjent wymaga. Po oddaniu szyny bardzo ważne są wizyty kontrolne podczas których lekarz kontroluje etap relaksacji mięśni i przeprowadza na szynie odpowiednie korekty. Mięśnie potrzebują czasu, aby dopasować się do szyny. Niejednokrotnie wykonanie samej szyny nie jest wystarczające i konieczna jest współpraca pacjenta z fizjoterapeutą.

Dzień dobry,
Istnieją różne rodzaje szyn relaksacyjnych, często okazuje się, ze szyny wykonane przykładowo za 300 złotych to szyny tłoczone które pełnia raczej funkcje retainerów ortodontycznych a nie szyn relaksacyjnych. Wykonywane przez niektórych lekarzy szyny z materiału miękkiego, często tańszego, negatywnie wpływają na napięcie mięśniowe i dodatkowo nasilają nawyki zgrzytania. Na różnice w cenie szyn w niektórych gabinetach wpływają przede wszystkim rodzaj szyny, doświadczenie lekarza i jego umiejętności w zaproponowaniu odpowiedniego rodzaju szyny i jej prawidłowe dostosowanie do potrzeb i warunków zgryzowych przez wyszkolonego specjaliste oraz jej prawidłowe wykonanie przez doświadczonego technika.
Pozdrawiam
Kłaniam się, tak jak wspomnieli moi Koledzy powyżej szyny mogą różnić się materiałem i techniką wykonania. Jednak chciałbym dodać, że sama szyna usunie objaw (i najprawdopodobniej tymczasowo), natomiast warto zwrócić uwagę i zdiagnozować przyczynę dolegliwości. Najczęściej bruksizm jest wynikiem adaptacji na stres (tu przydatna jest zmiana trybu życia i/lub pomoc psychologa) bądź wynikiem zaburzeń w obrębie układu żucia i stawów skroniowo-żuchwowych (tu z kolei leczeniem z wyboru byłaby deprorgamacja i ekwilibracja zgryza, a także pomoc fizjoterapeuty). Tym samym proces leczenia może okazać się droższy, ale wykraczać poza tylko wykonanie szyny.
Wyczerpująca odpowiedź została udzieloną przez moich kolegów, ja dodam tylko, że warto też odwiedzić ortodontę, bo może przyczyna wiąże się też z wada zgryzu. Z mojego doświadczenia, nasilone zgrzytanie doskonale leczy się botoksem wykonanym przez dobrego specjalistę. Często wystarczą dwa ostrzykiwania w odstępach czasu i po kłopocie. Pozdrawiam
Cena szyny antybruksizmowej jest zależna od od rodzaju szyny,materiału, wiedzy i doświadczenia lekarza, pracowni protetycznej. Szyna wykonana przy użyciu łuku twarzowego i artykulatora będzie droższa niż szyna miękka formowana wgłębnie (miękkiej nie polecam ). Jest jeszcze szyna prefabrykowana , szyna NTI , którą lekarz indywidualizuje dla pacjenta, na pewno tańsza niż 800zł.
Witam. Bo to jest podobnie jak z samochodam(i ze wszystkim)i. Za coś dobrego trzeba zapłacić. Pozdro
Wykonanie prawidłowego rodzaju szyny zależy od prawidłowego rozpoznania. Bruksizm to najczęściej objaw choroby okluzyjnej. Należy wybrać się do specjalisty protetyki stomatologicznej z doświadczeniem w leczeniu schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych.