Zdiagnozowano u mnie borderline, depresję oraz zaburzenia odżywiania bardzo wcześnie. Chodziłam więc

2 odpowiedzi
Zdiagnozowano u mnie borderline, depresję oraz zaburzenia odżywiania bardzo wcześnie. Chodziłam więc na terapię, byłam w szpitalu, brałam leki i jakiś czas było dobrze, aż do teraz.
Nikomu nie zdołałam opowiedzieć o traumie z dzieciństwa, która trwała latami i miała związek z brutalną przemocą seksualną. Nie posiadałam żadnej rodziny, zawsze byłam sama i walczyłam o normalne, bezpieczne życie. Teraz takie mam i nie potrafię się pozbierać, wszystko do mnie wraca. Antydepresanty nie pomagają. Czy to możliwe, żeby moja depresja była po prostu częścią PTSD i czy takową leczy się jakoś inaczej?
Dzień dobry.
W opisanym przez Panią przypadku warto by było zastanowić się nad podjęciem terapii, by przepracować trudne doświadczenia z przeszłości. Najlepiej w odniesieniu do Pani opisu sprawdziłaby się psychoterapia poznawczo-behawioralna.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
Anna Ziernik

Jest mi ogromnie przykro, że doświadczyła Pani takiego cierpienia i tym bardziej podziwiam pracę nad sobą, jaka Pani wykonała do tej pory. Tak traumatyczne doświadczenie zostawia bliznę na całe życie. Nie da się jej usunąć. Ale każda jej linia jest symbolem drogi jaka Pani przeszła i siły, jaka w Pani drzemie. Aby przetrwać traume psychika ulega rozszczepieniu, co widoczne jest w osobowości borderline. Ponowne scalenie wymaga dlugofalowej pracy, która w jakimś stopniu ma Pani już za sobą. Ale blizna, jak rozumiem z zapytania, się Pani dotychczas nie zajmowała. Może jest już Pani na to gotowa?

Życze odwagi w dalszej pracy nad sobą. Być może to najważniejszy zakręt w Pani życiu.

Aleksandra Zarod