Zażywam różnej maści suplementy - głównie witaminy i minerały. Czy jest jakaś witamina/minerał/su

2 odpowiedzi
Zażywam różnej maści suplementy - głównie witaminy i minerały.

Czy jest jakaś witamina/minerał/suplement, którego za wszelką cenę nie powinno łączyć się z zieloną herbatą (którą popijam po posiłku), a jeśli tak - to jaki odstęp czasowy powinno się zachować?
Ani zielona ani żadna inna herbata nie powinna być stosowana do popijania leków i suplementów, gdyż wpływa na skuteczność leków i stopień ich wchłaniania. Tabletki zawsze popijamy czystą wodą. Zielona herbata spowalnia krzepnięcie krwi i szczególnie należy uważać przyjmując leki takie jak warfaryna, ibuprofen czy aspiryna. Obciąża również wątrobę przy przyjmowaniu paracetamolu czy fenytoiny. Zawarta w herbacie kofeina też oddziałuje z lekami, zwiększając ciśnienie krwi i przyspieszając tętno. Z kolei katechiny mogą negatywnie wpływać na wchłanianie żelaza z pokarmów. Proszę stosować zdecydowanie tylko i wyłącznie wodę. Warto tez przyjrzeć się diecie aby dostarczyć niezbędne witaminy i składniki mineralne z pokarmu a nie z suplementów.

Niektóre suplementy, witaminy i minerały mogą mieć interakcje z zieloną herbatą. Dlatego ważne jest, aby zachować odpowiedni odstęp czasowy pomiędzy zażywaniem suplementów a piciem zielonej herbaty.

Na przykład, zielona herbata zawiera kwas foliowy, który może hamować wchłanianie żelaza z suplementów. Zaleca się zachowanie odstępu co najmniej 2 godzin pomiędzy zażywaniem suplementów z żelazem a piciem zielonej herbaty.

W przypadku witaminy C, zielona herbata może zwiększać jej biodostępność, ale jednocześnie może również osłabiać jej wchłanianie, jeśli jest picia w tym samym czasie co witamina C. Dlatego zaleca się zachowanie odstępu co najmniej 30 minut pomiędzy zażywaniem witaminy C a piciem zielonej herbaty.

Zaleca się również uważne czytanie etykiet suplementów i skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących interakcji suplementów i zielonej herbaty.