Zastanawiam się jaką formę terapii wybrać dla mojej sytuacji. Otóż mam 25 lat, radzę sobie świetnie

2 odpowiedzi
Zastanawiam się jaką formę terapii wybrać dla mojej sytuacji.
Otóż mam 25 lat, radzę sobie świetnie jako freelancer (tworzę pliki audio i scenariusze, całkowicie zdalnie).
Z roku na rok zleceń jest coraz więcej. Z klientami mamy super kontakt, jestem pozytywny, życzliwy, terminowy.

Natomiast mam problem z tworzeniem bliskich relacji z ludźmi. Jestem homoseksualistą. Zazwyczaj gdy umówię się na spotkanie ''na żywo'' w aplikacji randkowej czy Instagramie, to energię i entuzjazm w rozmowie mam, ale jakoś tak brakuje ''chemii''. Teoretycznie wszystko ok – nie ma niezręcznej ciszy, raczej prowadzę rozmowę i jestem dość pewny siebie, rozmawiamy o studiach, pracy, poglądach, marzeniach i... godzinne, dwu spotkanie mija a kolejne raczej nie nadchodzi. Mam wrażenie, że jestem trochę tak napięty/ poważny jak jakiś dziennikarz robiący wywiad a nie czuły i romantyczny gość, który być może poznał miłość swojego życia. Nie potrafię przestać się ''spinać''.

Bywa, że ktoś chce spotkać się ponownie to mam tendencję do wyszukiwania wad. W wyglądzie, w zachowaniu czy nawet znajomych jakimi ta osoba się otacza itd. Myślę też – tak rzadko ktoś jest zainteresowany dalszą znajomością, pewnie ta osoba też, ale np. szuka kogokolwiek, bo jest długo samotna i wszystko jej jedno. Raz na jakiś czas faktycznie się to potwierdza – okazuje się że np. ma problemy z nastrojem, trudną rodzinę, toksycznych znajomych. Niemal zawsze urywam kontakt po doszukaniu się całej serii wad.

Lata lecą a ja nigdy nie byłem w związku (a już 10 lat temu znajomi ze szkoły mieli swoje pary, co będzie za kolejnych 10? Kogo znajdę mając 35 lat jak już wszyscy atrakcyjni będą zajęci). Co zrobić? Być czulszą, bardziej romantyczną osobą, przestać szukać wad u innych? Cele są – ale za nic nie wiem jak je zrealizować.
Bardzo proszę o pomoc w doborze terapii.
Czytając Pana wypowiedz, mam wrażenie jakby sam Pan sabotował swoje pragnienia bycia w związku. Przypuszczalnie leża pod tym jakieś nieświadome schematy, którym warto się przyjrzeć. Najbardziej skuteczną psychoterapią będzie ta, na która się Pan zgłosi ;). Polecałabym nurty pomagające na głęboki wgląd, co jest pod spodem Pana funkcjonowania. Odwagi! Zmiana jest możliwa :)
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry! Pisze Pan o trudnościach w budowaniu bliskich relacji, głównie tych o charakterze romantycznym. Jako problem, który wysuwa się na pierwszy plan, rozumiem doszukiwanie się z Pańskiej strony serii wad u potencjalnego partnera, co w konsekwencji uniemożliwia próbę stworzenia długotrwałej i stabilnej relacji. Jednocześnie pisze Pan o tym, że bardzo dobrze radzi Pan sobie w życiu zawodowym, którego sporą część stanowi utrzymywanie kontaktów z klientami, co jest z pewnością Pańskim ogromnym zasobem. Rozumiem też, że zastanawia się Pan nad tym, co takiego się dzieje, że w relacjach zawodowych kontakt z innymi ludźmi wydaje się przychodzić Panu z łatwością, a jeśli chodzi o bliższe relacje, a dokładniej ich zbudowanie, utrzymanie i rozwój czasie, pojawia się pewien problem. Jeśli chodzi o nurt terapii, w którym mógłby Pan przyjrzeć się swojemu funkcjonowaniu w bliskich relacjach, myślę, że dobrym wyborem byłoby podejście psychodynamiczne. W tym nurcie pracuje się na relacji, która rozwija się pomiędzy pacjentem a terapeutą, będąc jednocześnie swego rodzaju odbiciem innych relacji z życia pacjenta. W fazie początkowej terapeuta zbierze wywiad, dopytując między innymi o najważniejsze relacje w Pańskim życiu (aktualne, ale też te z przeszłości), co da podłoże do późniejszej pracy terapeutycznej nad aktualnymi trudnościami z jakimi się Pan mierzy w budowaniu bliskich relacji.
Trzymam kciuki za znalezienie odpowiedniego specjalisty, oraz powodzenie Pańskiej terapii!

Pozdrawiam,
Karolina Kowalczyk