Zastanawiam się, gdzie udać się, żeby przepracować strach przed mężczyznami. Mam 30 lat i nigdy nie

2 odpowiedzi
Zastanawiam się, gdzie udać się, żeby przepracować strach przed mężczyznami. Mam 30 lat i nigdy nie byłam w związku, co coraz bardziej mnie stresuje. (Nie doświadczyłam żadnego molestowania ani przemocy) Szukałam terapeutki, ale po pierwszej wizycie dostałam informację, że nie może mnie prowadzić i zaproponowała, żebym może poszukała terapeuty mężczyzny. Stwierdziła, że to już będzie pierwszy krok w pokonaniu tego problemu, nie jestem przekonana czy faktycznie tak to działa. Z wiekiem czuję coraz większe blokady w tym temacie, jest mi głupio przyznać się do problemów nawet przed terapeutami i prosić o jakąś pomoc. Pojawiła się presja wieku i tego, że nie mam w życiu absolutnie żadnych kontaktów z mężczyznami, nawet koleżeńskich. Nie wiem za bardzo w jaką stronę się udać, do jakiego specjalisty wybrać, czy np. jaki nurt psychoterapii. Moje dotychczasowe poszukiwania kończyły się źle, miałam wrażenie stresującej atmosfery i terapeuci głównie zajmowali się słuchaniem, gdzie ja też nie do końca wiem jak to wszystko wyrazić.
Dzień dobry, leczenie tego typu lęków przynosi dobre efekty w drodze stopniowanej ekspozycji plus narzędzia terapeutyczne na skoncentrowanie uwagi na "tu i teraz", budowanie nowych przekonań na tematy traktowane lękowo. Pierwsza część czyli ekspozycja (początkowo na przedmioty "męskie", głos męski itd.) w wykonaniu terapeuty mężczyzny moim zdaniem będzie dla Pani bardzo trudne. Proszę poszukać jednak terapeutki o aktywnym podejściu do pacjenta, która zastosuje wymienione przeze mnie metody. Powodzenia!

Dzień dobry! Często zdarza się, że im bardziej skupiamy się na tym, czego nam brakuje i za czym tęsknimy, tym bardziej odczuwamy brak i trudniej o nim opowiedzieć, ubrać w słowa. Rośnie wówczas wstyd, poczucie samotności i niezrozumienia. Myślę, że warto wytrzymać dyskomfort pierwszych 2-3 i spotkań i mimo wszystko spróbować opowiedzieć o swoich trudnościach terapeucie. Być może wskazany byłby nurt psychodynamiczny, który umożliwia analizę wpływu pierwotnych relacji (najcześciej tych z rodzicami, ale nie tylko) na te obecne. Ten rodzaj terapii daje szansę na lepsze poznanie siebie, poszerzenie świadomości oraz w efekcie - tworzenie nowych relacji. Proszę pamiętać, że proszenie o pomoc to żadna ujma, wręcz przeciwnie - akt dużej odwagi :) Pozdrawiam serdecznie
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.