zapalenie migdałków

4 odpowiedzi
Jestem po operacji wszystkich zatok ( wraz z klinową), który był spowodowany stanem bakteryjnym. Obecnie nie mam dolegliwości ze strony zatok, lecz boli mnie prawy migdał, w którym mam powiększone krypty z zalegającym jedzeniem. Lekarz stwierdził przewlekły stan zapalny migdałów z zalegającym płynem i zalecił ich usunięcie. Migdały są małe nie przerośnięte. Nadmienię że mam powiększone hipogenicznie węzły chłonne podrzuchwowe. Czy konieczne jest usunięcie migdałków, czy skuteczną metodą byłoby spłycenie krypt? Proszę o poradę.
Witam
Ostatecznej odpowiedzi mogę udzielić po badaniu laryngologicznym zwłaszcza zbadaniu migdałków czy nie zalega w nich ropa - w odróżnieniu od detrytu kiedy waporyzacja krypt migdałków jest metodą optymalną (o wiele mniej inwazyjny zabieg wykonany ambulatoryjnie) - na ten temat napisałem na portalu znanylekarz nitek oraz na mojej stronie niteks (tam też ewentualnie można znaleźć nr tel kontaktowego) w arytkule dotyczącym nieprzyjemnego zapachu z ust
Pozdrawiam
Stanisław Nitek

Jeśli ufasz swojemu laryngologowi to polegaj na jego sugestiach, jeśli nie to go zmień. Internet jeszcze nikogo nie uleczył.
Pozdrawiam,
Prof. A.Krzeski
Jednym z wykładników przewlekłego zapalenia jest badanie ASO, czy było wykonywane ?
Witam!
Bezwzględnym wskazaniem do usunięcia migdałka gardłowego jest:
1. Bezdech obturacyjny w czasie snu
2. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego trwające powyżej 3 miesięcy mimo stosowanego leczenia farmakologicznego.
3. Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych pomimo: a. sprawnie funkcjonującego układu odpornościowego, b. pomimo przebycia leczenia uodparniającego.
Bezwzględnym wskazaniem do usunięcia migdałków podniebiennych jest:
1. Bezdech obturacyjny w czasie snu,
2. Znacznego stopnia zaburzenia połykania
3. Znacznego stopnia zaburzenia mowy
4. Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych pomimo: a. sprawnie funkcjonującego układu odpornościowego, b. pomimo przebycia leczenia uodparniającego - powyżej 4 (mam na myśli anginy - wysoka temperatura > 38, odczyn węzłowy, nalot na migdałkach podniebiennych)
5. Guz migdałka
6. Nawracające krwawienia z migdałków.
Pozostałe wskazania są względne po ocenie klinicznej!
Zapraszam na konsultację celem podjęcia odpowiedniego leczenia.
Pozdrawiam!
W przypadku pytań/wątpliwości - proszę o kontakt - Marcin Daroszewski-
laryngolog-bydgoszcz.pl