Za około 3 miesiące będę miała 19 lat. Kilka dni temu dowiedziałam się, że mam Insulinooporność. Dos

2 odpowiedzi
Za około 3 miesiące będę miała 19 lat. Kilka dni temu dowiedziałam się, że mam Insulinooporność. Dostałam ogólną rozpiskę od ginekologa co jeść ale nie potrafię sobie wszystkiego poukładać. Potrzebuję pomocy aby, ktoś doradził mi co tak naprawdę mogę jeść i ile. Jestem z Bytomia (Śląsk) i w okolicy szukam porady osoby, która naprawdę zna się na tym problemie.
Dzień dobry! Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w listę produktów o niskim indeksie glikemicznym i wszystkie posiłki komponować właśnie na tej podstawie.
Najlepiej, żeby każdy posiłek zawierał źródło węglowodanów (pełnoziarniste pieczywo, makaron, kasza gryczana/bulgur, ryż basmati), białka (chude mięso, ryby, jaja, sery) oraz tłuszczu (oliwa z oliwek, oleje, orzechy, pestki, awokado). Najlepiej też zaczynać posiłek od surowych warzyw.
Dodatki skrobiowe do posiłków (kasze, makarony, ryże) warto gotować wcześnie, a potem schładzać - powstaje wtedy tzw. skrobia oporna, która pełni funkcję błonnika.

Dzień dobry,

W przypadku insulinooporności oprócz pozytywnych zmian w sposobie odżywiania, ważna jest również modyfikacja dotychczasowego stylu życia. Oznacza to, że trzeba zwrócić baczną uwagę na codzienną aktywność fizyczną, sposoby radzenia sobie z emocjami oraz ilość i jakość snu. W badaniach naukowych zauważono, że styl życia obejmujący aktywność fizyczną, która jest zgodna z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi wysiłku o umiarkowanej intensywności przez co najmniej 30 minut 5 dni w tygodniu, wiąże się z polepszeniem wrażliwości na insulinę oraz poprawą kontroli glikemii. Dobrze jest zatem obok przestrzegania zasad zdrowego odżywiania, znaleźć każdego dnia chociażby 30 minut na aktywność ruchową (np. w formie szybkiego marszu), która niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych. Choć nie wspomniała Pani o tym czy występują problemy z nadmierną masą ciała, to proszę również pamiętać o konieczności redukcji nadmiernego stopnia otłuszczenia ciała, gdy taka sytuacja Panią dotyczy.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny
mateuszdurbas.pl
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 130 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.