z nadciśnienia w niskie ciśnienie.co może mi być ??? proszę o pomoc !!!

4 odpowiedzi
mam 45 lat ,mężczyzna ,100 kg,cukrzyca typ 2,depresja.oto moje pytanie- od 4 lat leczę się na nadciśnienie nie jest ono jakoś strasznie wysokie,biorę lek tolura .3 miesiące temu miałem taki ucisk w klatce ,przeszywający na wylot ,do łopatki,zrobiło mi się trochę duszno i słabo,jakieś 10 cm nad mostkiem,trwało to może z 15 minut.pozatym od 2 miesięcy obniżyło mi się ciśnienie i wynosi ono około 98-108 / 60-65.lekarz internista kazał mi odstawić tabletki na nadciśnienie i wysłał mnie do kardiologa.tam wykonano mi echo które jest jak mówi kardiolog prawidłowe ,próba wysiłkowa na bieżni również prawidłowa,a teraz wykonał mi holtera ekg który też w opisie jest że prawidłowy.dziwi mnie tylko że w tym holterze jest napisane że najwyżej zanotowany puls około 126 a najniższy 48 i obok tego 48 jest w nawiasie (9:03) - niewiem co to oznacza. bez arytmii.czy napewno ten wynik jest prawidłowy.czy mogło mi się uszkodzić jakoś serce a lekarz tego nie widzi ??a badania wykonane tego nie pokażą ??/w mojej rodzinie mężczyżni umierali na sprawy krążeniowe - dziadek 55 lat zawał ,wujek 52 lata zawał ,innyb wujek 56 lat udar.boję się że i mi może coś być nie tak z sercem bo dziwi mnie to że z nadciśnienia mam nagle niskie cśnienie.co mogło mi się stać ,czy robić jeszcze jakieś badania ,jakie ??bardzo proszę o pomoc.
Witam. Przyczyn bólu w klatce piersiowej jest bardzo wiele i może pochodzić nie tylko od serca ale też od kręgosłupa, opłucnej itd. Jeśli test wysiłkowy i echo serca jest prawidłowe nie ma powodów do niepokoju i pilnej interwencji. Holter jest prawidłowy (9.03 oznacza godzinę o której tętno wynosiło 48/min). Niepokojący jest jednak wywiad rodzinny, zapraszam więc na wizytę z całą dokumentacją.

Witam. Bardzo mi przykryko, ale Pana problemu wirtualnie nie rozwiążemy. Jeżeli wyniki ECHO i próby wysiłkowej były brawidłowe, to trzeba przyjąć, że tak właśnie było. Pana Holter też nie odbiega od normy. (9:03) to prawdopodobnie godzina, o której zarejestrowano podaną częstość rytmu serca. Jak rozumiem Pana obawa dotyczy możliwości występowania u Pana niedokrwienia mięśnia sercowego i zwiększonego ryzyka zawału m.in. ze względu na obciążenia rodzinne (jak i Pana własne schorzenia). Niestety prawidłowe wyniki wykonanych badań nie wykluczają występowania u Pana choroby niedokrwiennej serca. Moim zdaniem wymaga Pan dokładnej oceny klinicznej i laboratoryjnej pod kątem określenia wskazań do badania naczyń wieńcowych, ale to wymaga bezwzględnie wizyty u lekarza.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień Dobry,
Z tego co Pan pisze to został Pan przebadany przez specjalistów, a badania dodatkowe nie potwierdziły żadnej patologii - co na pewno jest bardzo dobra informacja. Równocześnie muszę stwierdzić, że rzeczywiście ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u Pana jest stosunkowo wysokie. Jedyne co mogę Panu w chwili obecnej zaproponować to bardzo konsekwentna i skrupulatna kontrola tzw. czynników ryzyka miażdżycy (dobra kontrola cukrzycy, nadciśnienia, kontrola wagi itp) - w celu ograniczniea rozwoju powikłań miażdżycy. Proszę tę kwestię omówić ze swoim kardiologiem.
Pozdrawiam
Jan Biegus
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry! Wartość 9:03 najprawdopodobniej oznacza godzinę, o której zarejestrowano najniższy puls, można to sprawdzić na dołączonych zazwyczaj do opisu badania wydrukach przykładowych zapisów EKG - najczęściej nad krzywą EKG jest napisane min HR i godzina rejestracji. Wynik holtera nie jest u Pana niepokojący. Badanie ECHO serca wykluczyło chorobę organiczną, ujemny test wysiłkowy oznacza, że nie ma Pan niedokrwienia mięśnia sercowego indukowanego wysiłkiem, co stanowi negatywną weryfikację epizodu bólowego, który Pan opisuje (to znaczy najprawdopodobniej ból nie był związany z sercem). Z nadciśnieniem tętniczym bywa tak, że raz jest większe, raz mniejsze i na przestrzeni lat może wymagać modyfikacji leczenia. Być może odpadł u Pana jakiś czynnik ryzyka, zaczął stosować Pan bardziej restykcyjnie dietę, schudł Pan, to są czynniki mogące doprowadzić do normalizacji ciśnienia tętniczego pozwalające na odstawienie leków. W Pana przypadku najważniejsza jest eliminacja czynników ryzyka, ma Pan aktualnie bardzo wysokie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych wynikające z nadwagi, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, obciążającego wywiadu rodzinnego, pytanie co z poziomem cholesterolu i paleniem papierosów Najważniejsza jest eliminacja wszystkich modyfikowalnych czynników ryzyka. Na czynniki dziedziczne nie ma Pan wpływu. Zatem należy dążyć do uzyskania prawidłowej masy ciała, co najpewniej spowoduje spadek insulinooporności i znacznie lepszą kontrolę cukrzycy i hipercholesterolemii, o ile taka została rozpoznana. Jeśli pali Pan papierosy należy bezzwłocznie z nich zrezygnować. Na obecnym etapie nie widzę wskazań do wykonywania jakichkolwiek innych badań diagnostycznych, ale o tym można zdecydować jedynie podczas bezpośredniej wizyty lekarskiej.