Witam, niedawno dowiedziałam się, iż jestem zarażona od b. niedawnego czasu WZW B, prawdopodobnie u dentysty. Moje pytanie brzmi – jakie się podejmuje leczenie w takim przypadku? Czy jest to leczenie szpitalne?Czy możliwe jest całkowite pozbycie się wirusa czy już na zawsze będę go miała we krwi?
Moje najnowsze wyniki badań:
HGB 13,8, białe krwinki – 11.3, trombocyty 252, HBV s antygen – pozytywny, HBV – s przeciwciała negatywne, DNA wirusa poniżej 1 20IU/ml.
Czytałam wiele informacji na ten temat, lecz jest wiele sprzecznych informacji.
Oczywiście jestem pod opieką lekarską, lecz mieszkam za granicą i przy najbliższej okazji udam się do specjalisty w Polsce.
Dziękuję za odpowiedź.
lek. Jakub Loster
lek. Jakub Loster
Lekarz chorób zakaźnych
Wieliczka
Poniższa wypowiedź jest w zamierzeniu tylko edukacyjna i w żaden sposób nie stanowi konsultacji lub zaleceń co do dalszego postępowania z pacjentem.

Dziękuję za pytanie. HBsAg dodatni, anty-HBs ujemne, HBV DNA 120 IU/ml wskazują na zakażenie wirusem HBV. Natomiast HBeAg wskazuje na aktywną replikację. Wedle zaleceń leczenie włącza się gdy są spełnione dwa z 3 kryteriów: 1) podwyższony poziom ALT, 2) HBV DNA > 2000 IU/ml gdy HBeAg ujemny, lub gdy HBV DNA > 20 000 gdy HBeAg dodatni 3) zmiany histologiczne potwierdzające wzw t. B. Program leczenia pwzw t. B dostępny jest na stronie MZ: Google MZ programy lekowe, następnie kliknąć link obwieszczenie z dnia .... następnie nacisnąć PDF i przejść na stronę strona 496, plik ma około 25 MB. Leczenie wprowadza się w zależności od fazy, wirusa, często pacjenci wymagają jedynie obserwacji, nie wymagają leczenia. Pozbycie się całkowite wirusa jest niemożliwe, ponieważ zostaje cccDNA w jądrze komórki, nawet u osób które wyeliminowały HBsAg. Terapia interferonową daje szansę na eliminację HBsAg, ale w niewielkim odsetku przeypadków (około 20%), terapie analogami nukleozydowymi prowadzi się w celu obniżenia poziomu wiremii i zmniejszenia konsekwencji wirusa (marskości, rozwoju raka wątrobowo-komórkowego). Ważne jest by zbadać osoby z najbliższego otoczenia, które mogą także być zakażone - matka, ojciec, rodzeństwo, większość młodych osób jest szczepiona, ale też warto sprawdzić czy partner seksualny miał / miała wykonane szczepienia p/wzw t. B. Zalecenia co do prowadzenia i leczenia pacjentów z HBV są dokładnie opracowane przez EASL i dostępne na stronie: EASL - HBV guidelines

W razie dalszych pytań pozostaję do dyspozycji

Specjaliści w zakresie leczenia: żółtaczka

Jerzy Żurakowski

Jerzy Żurakowski

Gastrolog, Chirurg

Warszawa

Mariusz Wyszkowski

Mariusz Wyszkowski

Gastrolog, Internista

Warszawa

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Lucyna Katarzyna Łosińska

Lucyna Katarzyna Łosińska

Internista, Kardiolog

Bydgoszcz

Tomasz Walentek

Tomasz Walentek

Gastrolog

Będzin

Artur Kosicki

Artur Kosicki

Diagnostyk, Terapeuta, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 2 pytań dotyczących usługi: żółtaczka

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.