WZW B - dalsze leczenie

1 odpowiedzi
Witam, niedawno dowiedziałam się, iż jestem zarażona od b. niedawnego czasu WZW B, prawdopodobnie u dentysty. Moje pytanie brzmi – jakie się podejmuje leczenie w takim przypadku? Czy jest to leczenie szpitalne?Czy możliwe jest całkowite pozbycie się wirusa czy już na zawsze będę go miała we krwi?
Moje najnowsze wyniki badań:
HGB 13,8, białe krwinki – 11.3, trombocyty 252, HBV s antygen – pozytywny, HBV – s przeciwciała negatywne, DNA wirusa poniżej 1 20IU/ml.
Czytałam wiele informacji na ten temat, lecz jest wiele sprzecznych informacji.
Oczywiście jestem pod opieką lekarską, lecz mieszkam za granicą i przy najbliższej okazji udam się do specjalisty w Polsce.
Dziękuję za odpowiedź.
Poniższa wypowiedź jest w zamierzeniu tylko edukacyjna i w żaden sposób nie stanowi konsultacji lub zaleceń co do dalszego postępowania z pacjentem.

Dziękuję za pytanie. HBsAg dodatni, anty-HBs ujemne, HBV DNA 120 IU/ml wskazują na zakażenie wirusem HBV. Natomiast HBeAg wskazuje na aktywną replikację. Wedle zaleceń leczenie włącza się gdy są spełnione dwa z 3 kryteriów: 1) podwyższony poziom ALT, 2) HBV DNA > 2000 IU/ml gdy HBeAg ujemny, lub gdy HBV DNA > 20 000 gdy HBeAg dodatni 3) zmiany histologiczne potwierdzające wzw t. B. Program leczenia pwzw t. B dostępny jest na stronie MZ: Google MZ programy lekowe, następnie kliknąć link obwieszczenie z dnia .... następnie nacisnąć PDF i przejść na stronę strona 496, plik ma około 25 MB. Leczenie wprowadza się w zależności od fazy, wirusa, często pacjenci wymagają jedynie obserwacji, nie wymagają leczenia. Pozbycie się całkowite wirusa jest niemożliwe, ponieważ zostaje cccDNA w jądrze komórki, nawet u osób które wyeliminowały HBsAg. Terapia interferonową daje szansę na eliminację HBsAg, ale w niewielkim odsetku przeypadków (około 20%), terapie analogami nukleozydowymi prowadzi się w celu obniżenia poziomu wiremii i zmniejszenia konsekwencji wirusa (marskości, rozwoju raka wątrobowo-komórkowego). Ważne jest by zbadać osoby z najbliższego otoczenia, które mogą także być zakażone - matka, ojciec, rodzeństwo, większość młodych osób jest szczepiona, ale też warto sprawdzić czy partner seksualny miał / miała wykonane szczepienia p/wzw t. B. Zalecenia co do prowadzenia i leczenia pacjentów z HBV są dokładnie opracowane przez EASL i dostępne na stronie: EASL - HBV guidelines

W razie dalszych pytań pozostaję do dyspozycji