Wypadanie wlosow

4 odpowiedzi
Panie doktorze, mam 34 lata. Nie zazywam tabletek anytkoncepcyjnych od dwoch lat. Od ok pol roku mam wzmozone wypadanie wlosow i ich oslabienie, duza ilosc wlosow stala sie bardzo cienka, najbadziej przerzedzone sa miejsca na skroniach i przodzie glowy. Od 4 miesiecy zauwazylam rowniez wzmozone wypadanie rzes, brwi, wlosow lonowych, oslabienie wlosow na nogach. Wyniki badan hormonalnych, ginekologicznych oraz podstawowych sa w normie. Skora glowy bardzo sie przetluszcza ostatnio jest bardzo podrazniona, zaczerwieniona i boli. Stosuje odpowiednik szamponu Nizoral oraz lotion DSD de luxe 3.4.4 zalecone przez trychologa. Trycholog stwierdzila infekcje grzybiczna ktora zostala nie dawno wyleczona. Jaka moze byc przyczyna wypadania wlosow i jakie badania jeszcze moglabym wykonac? Czy mozliwe jest zahamaowanie wypadania wlosow i porost nowych? Z gory dziekuje za porade
W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest badanie w gabinecie, ocena całościowa lekarza oraz dobranie odp leczenia.

Witam serdecznie
Stosowane w przeszłości przez Panią tabletki antykoncepcyjne powodowały utrzymanie się dużej liczby włosów i zmniejszenie wydzielania łoju (przeciwdziałają androgenom). Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych dochodzi do zmniejszenia hormonów żeńskich (estrogenów) co niekorzystnie wpływa na włosy i zwiększa się wydzielanie łoju. Badania hormonalne nie muszą być zaburzone. Chodzi tutaj głównie nadmierną produkcję lub wrażliwość na hormony miejscowo w skórze. Jeżeli chodzi o owłosienie na ciele to nie powinno być w takim przypadku zmniejszone. Zalecam jeszcze wykonanie badań: żelazo, ferrytyna, TSH, fT3, VitD3, morfologia krwi, kreatynina, AST, ALT, glukoza, badanie ogólne moczu- oczywiście jeżeli nie miała Pani ich wykonanych wcześniej. Proszę o udanie się się do dermatologa w celu oceny klinicznej, badań i wykonania trichoskopii.
Pozdrawiam
Michał Rożalski
spec. dermatolog
Witam serdecznie.
Zalecam Pani jednak wizytę u dermatologa w celu wykonania badania trichoskopowego oraz postawienia właściwej diagnozy, znalezieniu przyczyny oraz rozpoczęcia terapii. Stosujemy różne leki w zależności od choroby. Nie jesteśmy w stanie na podstawie samego opisu postawić diagnozy oraz polecić leki, które są notabene na receptę. Pozdrawiam i życzę zdrowia.
Prawdopodobnie cierpi Pani na wypadanie włosów typu androgenowego, które można potwierdzić trichoskopia. Dodatkowo wypadanie włosów jest nasilane przez lojotokowe zapalenie skóry, które powinno być systematycznie leczone. Jeśli będzie Pani mieć cierpliwość i leczyć systematycznie można liczyć na dużą poprawę. Można też wykonywać zabiegi mezoterapii.