Wyniki MR - o czym mogą świadczyć?

2 odpowiedzi
Witam ;)mam na imię Grzegorz i bardzo proszę o poradę. Jestem po badaniu MR/ z pogranicze TH-LS STD . Stan po kompresyjnym , wygojonym złamaniu trzonów kręgowych Th12 L1 z ich klinowatym, przednim zniekształceniem. Obniżenie przednich części trzonów kręgowych o ok 30% z zaznaczonym kyfotycznym wygięciem pogranicza piersiowo-lędźwiowego w tym odcinku. miejscowe, dotrzonowe odkształcenie obu blaszek granicznych trzonu Th12 oraz górnej blaszki granicznej trzonu L1 z towarzyszącą, miejscową przebudową tłuszczową szpiku kostnego bez ewidentnych zmian obrzękowych. Tylne uwypuklenia pierścieni włóknistych do 2mm z miejscowym modelowaniem worka oponowego na poziomach TH12/L1 L1/L2. opierają sie one o przednią powierzchnię rdzenia kręgowego. Rezerwa przestrzenna kanału kręgowego jest zachowana. Brak ewidentnych cech przemieszczenia struktur kostnych w kierunku do kanałowym. Rezerwa przestrzenna otworów międzykręgowych jest zachowana, bez cech konfliktu ze strukturami nerwowymi. Krążki międzykręgowe na tych poziomach z cechami zaburzeń ich uwodnienia. Na poziomie Th9/Th10 wypuklina tylna krążka międzykręgowego ok.1,5mm miejscowo modelująca worek oponowy oraz opierająca się o przednią powierzchnię rdzenia kręgowego. Na poziomie L5/S1 wypuklina tylna krążka międzykręgowego ok. 3,5-4mm ze zmianami dehydratycyjnymi. Spłycenie zachyłków bocznych obustronnie oraz ograniczenie rezerwy przestrzennej otworów międzykręgowych od dołu z przewagą zmian po stronie prawej oraz możliwym uciskiem korzeni nerwowych. Niewielkie, lewowypukłe ustawienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Sygnał z rdzenia kręgowego w odcinku bez zmian mielopatcznych. innych , istotynch odchyleń od normy nie stwierdzm. w czerwcu minią trzy lata od mojego wypadku ciągle mnie bolą plecy do tego dochodzą nerwobóle niektóre są takie mocne, że momentalnie robi mi się bardzo ciepło wręcz gorco tak mnie to czasami zakuje. Mam 27 lat i życie codzienne staje się dla mnie koszmarem zwykłe czynności staja sie dla mnie być problemem. Bardzo bym prosił o jakieś słowo odnośnie tego badania w jakim kierunku mam szukać pomocy . Dziękuję i życzę miłego dnia ;)
Witam,
Należy przeanalizować Pana dolegliwości i ocenić szczegółowo badanie MR kręgosłupa, pomocne może być także badanie TK kręgosłupa.
Z powodu zagięcia kątowego, możliwe, że będzie Pan wymagał stabilizacji kręgosłupa.
Z poważaniem,
Dr Dawid Sobański

Witam
Złamania kompresyjne u osób młodych zwykle dość szybko ulegają "wygojeniu" czyli dochodzi do zrostu kostnego.
Niekiedy niewielka ruchomość na poziomie złamania jest przyczyną długiego utrzymywania się dolegliwości.
Rozważamy tu oczywiście sytuację braku wskazań do pilnego operacyjnego zaopatrzenia/stabilizacji złamania.
Przy utrzymywaniu się dolegliwości powyżej 6 miesięcy można rozważyć zastosowanie leczenia operacyjnego - wertebroplastyki lub stabilizacji przeznasadowej.
Badanie rezonansu magnetycznego dokładnie uwidacznia struktury miękko-tkankowe. Do obrazowania kości niektórzy preferują badanie tomografii komputerowej.
W odcinku piersiowym osobiście nie jestem zwolennikiem leczenia operacyjnego zmian zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego.
Ostateczna kwalifikacja do leczenia powinna uwzględnić wynik badania neurologicznego, szczegółowo zebrany wywiad i analizę badań obrazowych (CT, MR, ewentualnie rentgenowskich zdjęć czynnościowych kręgosłupa). Sam opis ma tu jedynie rolę pomocniczą.
Uraz i będący jego wynikiem ból zmieniają działanie układu ruchu jako całości. Dobry fizjoterapeuta może też pomóc "zaadoptować" się pacjentom do swojej choroby i zmniejszyć dolegliwości.
Z poważaniem
Remigiusz Pełka