Wydaje mi się że moja córka która wczoraj skończyła roczek ma problem z podniesieniem języka do góry

5 odpowiedzi
Wydaje mi się że moja córka która wczoraj skończyła roczek ma problem z podniesieniem języka do góry. Gdy chce żeby naśladowała moje oblizywanie warg to robi to tylko na dole. Macha językiem w prawo i w lewo, ale jak pokazuje żeby spróbowała dotknąć nosa to zastanawia się i język nadal jest na dole. Nie wiem czy powinno mnie to martwić? Od początku był problem z karmieniem piersią, dotrwaliśmy tylko do 5 miesiąca z czego i tak była dokarmiana butelką. Od początku jest w użyciu także smoczek. Na ten moment używamy smoczka i butelek na mleko. Czytałam coś o wędzidełku ale stwierdziłam że jak pediatra nic nie zauważył to nie będę wymyślać, teraz mam wątpliwości czy aby na pewno wszystko jest w porządku. Co powinnam zrobić?
Dzień dobry, pełnej oceny wędzidełka podjęzykowego dokonuje neurologopeda. W celu oceny istnienia konieczność podcięcia wędzidełka lub wykonywania ćwiczeń, odpowiednich do wieku dziecka, należy zgłosić się z dzieckiem do specjalisty lub odbyć wizytę online.Pozdrawiam.Beata Zachtej-neurologopeda.
Sugeruję wizytę: Konsultacja logopedyczna - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam serdecznie . Pełnej oceny sprawności aparatu orofacyjnego najlepiej dokonać u logopedy, kwestia pionizację języka wynika z napięcia mięśni języka . Warto dokonać konsultacji . Pozdrawiam Elzbieta Rubys-Paulińska
Witam, to o czym Pani pisze może być przyczyną skróconego wędzidełka podjęzykowego. Aby to potwierdzić należy umówić się do logopedy, który całościowo sprawdzi aparat mowy i w razie konieczności skieruje do chirurga dziecięcego na konsultację i podcięcie. Pediatrzy nie zajmują się skróconym wędzidełkiem.
Pozdrawiam serdecznie.
Witam Panią.
Dziecko roczne zawsze wykonuje ruchy języka MIMOWOLNE tzn. nieświadome, odruchowe. Tak małe dziecko ma prawo nie mieć dojrzałej PRAKSJI oralnej tzn. ma prawo nie sterować ŚWIADOMIE ruchem języka.
Zasadne jest włączyć różne ciekawe dla dziecka ZABAWY nacelowane na mimowolne unoszenie języka tzn. pionizację języka. Proponuję, aby dziecko np.: zlizywało z wargi górnej coś smacznego, co dziecko uwielbia. Proponuję dotykanie wargi górnej zimną łyżeczką, aby dziecka język odruchowo się kierował do tego zimnego punktu.
Zasadne jest, aby wszystkie zabawy z dzieckiem, których celem jest naśladowanie ruchu języka rodzica, wykonywać przed lustrem. Zasadne jest, aby dziecko widziało swój język w odbiciu i aby widziało w lustrze język mamy. Dziecko naśladuje, czyli imituje to co widzi. Dziecko w zabawie przed lustrem porównuje, czy to co jego język wykonuje jest tym, co mama pokazuje. Takie zabawy przed lustrem są ćwiczeniem PRAKSJI oralnej, czyli są świadomym sterowaniem ruchu języka. Natomiast demonstrowanie ruchu języka, gdy dziecko patrzy na język mamy nie widząc własnego języka jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem - to jest KINESTEZJA.
Zachęcam Panią także do zakupu łyżeczki z fakturą od spodu w celu włączenia mimowolnej pionizacji języka podczas jedzenia.
Opisuje Pani, że od urodzenia dziecko prezentowało problem ze ssaniem mleka z piersi i że obecnie dziecko ma potrzebę ssania smoczka aktywnego i nieaktywnego.
Te informacje mogą wskazywać, że jama ustna dziecka jest nadal nieunormowana, czyli jest w drodze do celu. Takie dziecko zwykle prezentuje jednocześnie reakcje nadwrażliwe (unikanie, uciekanie, selekcjonowanie) oraz reakcje pod wrażliwe (autostymulacje, nadmiarowa preferencja np. smoczka). Tym warto w przyszłości w zakresie profilaktyki logopedycznej się zająć.
Serdecznie pozdrawiam .
Małgorzata Byczyńska - neurologopeda
Dzień dobry,
dziecko w tym wieku dopiero przygotowuje się do właściwej artykulacji, "machanie językiem w prawo i w lewo" pozwala dziecku na późniejsze, świadome czucie narządów, które póżniej biorą udział w procesie mówienia. Niepokojący jest problem z karmieniem piersią, być może jest to związane ze skróconym wędzidełkiem. Pediatrzy niekoniecznie mają wiedzę w tym temacie, proszę skonsultować się z logopedą. Dobrym momentem na odstawienie smoczka jest drugie półrocze życia dziecka, w okolicach 1 r. ż kształtuje się tzw. stałość przedmiotu, wtedy dziecko już wie, że zniknięcie z oczu nierówna się zniknięcie na stałe. W tym wieku zaleca się także wprowadzanie picia z kubka otwartego.
Pozdrawiam serdecznie