wskazania do CC

5 odpowiedzi
Witam
Jestem w 2 ciąży.Pierwsze CC z powodu nadciśnienia i HSIL.Teraz jestem w 32 tyg. Od 14 tyg lecze sie na nadciśnienie biore 3 tabletek dopegytu i 2 staweranu.Mam tez cukrzycę ciążową regulowaną dietą jak narazie.Czy to sa wskazania do kolejnego CC.
Nie . Samo nadciśnienie i cukrzyca insulinoniezależna nie są wskazaniami do cięcia . Natomiast powikłania lub brak kontroli nad ciśnieniem lub rozregulowania cukrzyca już takimi wskazaniami są . Każda tego typu decyzja jest podejmowana indywidualnie i zależy od wieku ciążowego , wyników USG czy KTG itd . Natomiast jest sprawa inna . Pacjentka po pierwszym cięciu cesarskim powinna wyrazić zgodę na próbę porodu i zespół lekarzy w szpitalu powinien taka zgodę uzyskać . Jeśli pacjentka jest przeciwna i odmawia zgody na poród należy wykonać cięcie cesarskie ... pozdrawiam !

Względne. Ale jeżeli nie wyrazi Pani zgody na poród drogami natury to nikt nie będzie Pani zmuszał do porodu naturalnego
Z poważaniem
Malarkiewicz
Sa to wskazania względne. Cukrzyca sprawia, że ciaze nalezy rozwiacac przed terminem. Z kolei rozwiazanie przed terminem wiaze sie z mniejsza dojrzaloscia macicy. Blizna macicy jest wzglednym przeciwwskazaniem do podawania oxytocyny, nadcisnienie wikła dodatkowo caly problem. W Pani przypadku sklaniałbym się ku cięciu cesarskiemu.

JEDYNA sytuacja w ktorej rozwazalbym probę VBAC to taka w ktorej w 37-38 tyg pojawilaby sie spontaniczna i efektywna czynnosc skurczowa z rozwarciem 3-4cm przy idealnie wyregulowanej cukrzycy, stabilnym cisnieniu i braku innych przeciwwskazan do porodu.
Witam,

Najważniejszym kryterium, które należy spełnić, aby rozważać poród naturalny po cięciu cesarskim to chęć i zgoda matki na taki poród. Pani wywiad położniczy jest obciążający, a i w tej ciąży są powikłania w postaci cukrzycy i nadciśnienia. To jednak nadal nie zamyka Pani możliwości rodzenia naturalnego, nie jest również bezpośrednim wskazaniem do rozwiązania tej ciąży przez cięcie. O tym, jakie warunki należy spełnić, żeby rodzic naturalnie po cięciu i z Pani chorobami, trzeba omówić na wizycie z lekarzem prowadzącym. Wtedy jest też czas, żeby omówić zagrożenia związane z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym w ciąży i omówić, jakie stany zagrożenia z nimi związane, będą bezpośrednimi wskazaniami do cięcia, nawet przy próbie porodu naturalnego. Jeśli nie wykazuje Pani woli rodzenia naturalnego, wtedy stan po cięciu i choroby wikłające tą ciążę są pośrednimi wskazaniami do cięcia cesarskiego.
Pozdrawiam
luxfemina.com
Dzień dobry. Cukrzyca ciążowa i nadciśnienie tętnicze nie powikłane nie są wskazaniem do cięcia cesarskiego. Natomiast stan po cięciu cesarskim jest wskazaniem i zaleceniem do kolejnego cięcia cesarskiego wg PTG - polskiego towarzystwa ginekologicznego